Nämäkö ovat tulevaisuuden tekijöitä

Korkeakouluopiskelijoilla on entistä enemmän mielenterveysongelmia. Ongelmat lisääntyneet 20 % viidessä vuodessa.

Keskivaikeiden ja lievien masennus- ja ahdistusoireiden ohella uutena asiana korostuu sosiaalisten tilanteiden pelko.

– Se voi liittyä esimerkiksi ryhmätilanteisiin, esiintymiseen tai siihen, että on mentävä oppilaitokseen ja kohdattava siellä ihmisiä,

Olisiko aika muuttaa sisäänpääsykriteereitä. Nörteistä ei ole johtajiksi. Pään pitäisi olla kunnossa, muu hoituu silloin paremmin.

https://yle.fi/a/74-20211516
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lukio tekee nykyisin nuorista opiskelurobotteja ilman sosiaalista elämää. Koko elämä tähtää hyvään yo-todistukseen ja korkeakouluun pääsyyn. Huvittavinta on, että nopeaa valmistumista vaativat poliitikot ovat viettäneet railakasta opiskelijaelämää ja reilusti yli 10 vuotta kandin tai maisterin tutkintoon.

Äänestä

Juu ihan kamalaa jos joutuu kohtaamaan IHMISIÄ oppilaitoksissa!?

Eikös jokaiselle korkeakouluopiskelijalle voitas järkätä oma professori yksityisopettajaks?

Mitenhän nää tulee työelämässä pärjäämään jos pelkkä ihmisten läsnäolo ahistaa?

Edessä loistava tulevaisuus.

Äänestä
  • Korkeakoulut on itseasiassa aika yksinäisiä paikkoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Korkeakoulut on itseasiassa aika yksinäisiä paikkoja.

    Melkein kaikki lopettaa, heti vuosikurssista,. tai menevät töihin, sukulaissuhteilla, ja saattavat sitten käydä vaan jonain toisena vuonna katselemassa paljon myöhemmin. Jäljelle jääneet on jotain ääri yliopisto järjestö toimijoita, joiden klikkeihin ei sisään pääse, voi koittaa mut niillä on sisäpiirijutut ja salaisia kokoontumisa. Kaikilla luonnoilla on ihan randöm porukkaa, jotka vaihtuilee koko ajan ett aina eriä porukkaa, toisella kurssilla. Ja ne ei jää koskaan siihen lähelle, vaan kävelevät jonnekin h3lvettiin välkällä.

    Äänestä

Ensinnäkin kaikki eivät onneksi valmistu eivätkä pääse johtajaksi.
Toiseksi, noita humanistisia mielipiteeseen perustuvia "epätieteiden" koulutuksia joista ainoa mahdollinen työllistyminen on julkishallinnossa on aivan liikaa.
Kolmanneksi, nyt jo ennustetaan tekoälyn avulla pystyttävän keventämään julkishallintoa rajusti muutaman vuoden sisään, ja tämähän tarkoittaa ettei ole enää tarvetta siellä kaikille.

Äänestä

Tottakai mielenterveyspotilaiden määrä opiskelijoiden keskuudessa lisääntyy koska Suomessa SDP:n rakentamaan hyvinvointiyhteiskuntaan kuuluu, että 70 % kansalaisista saa akateemisen loppututkinnon.
Lopuista 30 %:sta tulee hyvinvointiyhteiskunnan alaluokka.

Äänestä

Muistan kyllä, että elämä oli railakasta ja kavereita piisasi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Korkeakouluopiskelijoilla on entistä enemmän mielenterveysongelmia. Ongelmat lisääntyneet 20 % viidessä vuodessa.

Keskivaikeiden ja lievien masennus- ja ahdistusoireiden ohella uutena asiana korostuu sosiaalisten tilanteiden pelko.

– Se voi liittyä esimerkiksi ryhmätilanteisiin, esiintymiseen tai siihen, että on mentävä oppilaitokseen ja kohdattava siellä ihmisiä,

Olisiko aika muuttaa sisäänpääsykriteereitä. Nörteistä ei ole johtajiksi. Pään pitäisi olla kunnossa, muu hoituu silloin paremmin.

https://yle.fi/a/74-20211516

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu