Onko polttomoottoriauton voimalinja miten paljon kevyempi kuin sähköauton??

Anonyymi-ap

Bugatti Chironin moottori painaa 436 kg ja vaihdelaatikko 124 kg (Lähde: Google AI). Tuosta tulee yhteensä 560 kg. Sitten vielä täysi polttoainesäiliö n. 100 kg ja ollaan jo lähes 700 kg:n lukemissa polttomoottorivoimalinjan osalta. Lisäksi jäähdytys ja pakoputkisto, mutta alle tonniin pitäisi jäädä polttomoottoriauton voimalinjan paino.

Jos Chironin moottori korvattaisiin Yasan sähkömoottorilla tai kahdella, moottorin tai moottorien yhteispainoksi tulisi 19 kg. 100 kWh:n akku painaisi 500 kg eli autoon voisi laittaa isomman, yli 120 kWh:n akun ja se olisi silti kevyempi kuin polttiksena.

Sähkömoottorilla varustettu Chiron olisi jo pelkän autoveron osalta kaksi miljoonaa euroa edullisempi kuin polttomoottoriaikakauden tekniikalla.

Myös tekniikan yksinkertaisuus, luotettavuus ja käytön edullisuus olisi paljon paremmalla tolalla sähkötekniikalla tehtynä. Chronin polttomoottoriaikakauden W16-moottori on äärimmäisen monimutkainen ja kallis huoltaa ja korjata.

4

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Näinhän se on. Tekniikka kehittyy hurjalla vauhdilla.

    • Anonyymi00002

      Amispojan avaus, herää normaaliin elämään ja lopeta nuo mahdottomat haaveilut niin ei ala sitten ahdistavan kun veivaat vanhaa Nissania käyntiin.

    • Anonyymi00003

      Aloittaja unohti laskelmistaan akkujen ja sähkömoottorin jäähdytystarpeen, akkujen lämmitystarpeen, sekä matkustamon lämmitystarpeen, ja lasien huurtumisen eston. Nuo painavat vähintään saman kuin polttomoottorin jäähdytysjärjestelmä, ja siitä lämmön ottava matkustamon lämmitys mukaanlukien tuulilasin huurteenesto.

      • Anonyymi00004

        Polttomoottoriautossakin pitää olla moottorin jäähdytys ja vieläpä teholtaan megawattiluokkaa!! Lisäksi matkustamo pitää saada lämpimäksi polttiksessakin ja se vaatii vesiletkujen vetämistä. Lasi lämpenee kaikissa sähköllä.

        Yli 1000-hevosvoimaisen auton toteuttaminen polttomoottorilla on hyvin haastavaa ja tällaisten autojen määrä onkin ollut olemattoman pieni ja niitä ovat valmistaneet vain hyvin erikoiset valmistajat ja hinnat pyörivät miljoonissa eikä niitä aina saa rahallakaan. Nyt sähköautojen aikakaudella yli 1000-heppaisia malleja on tullut monelta valmistajalta ja niitä saa ihan kaupasta pikkurahalla, kun vertaa polttikseen.

        1000-heppainen auto on normiajossakin uskomaton bensiinisyöppö (yli 20 l/100 km) eli range jää hissuttelemallakin muutamana sataan kilometriin. Sähköisenä pääsee pidemmälle ja paljon edullisemmin. Lisäksi korkean väännön kestävä kytkin on hankala arkiajossa, sähköautossa kytkintä ei tarvita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      48
      4046
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1920
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1385
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1316
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1205
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1081
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      961
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      28
      939
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      930
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      40
      917
    Aihe