Pahuus vai??

Voiko ihmisen pahuuden nähdä pelkästä ulkonäöstä??
21205
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Enpä tiedä ulkonäöstä, mutta on heitä joiden kohdalla intuitio kertoo ettei heidän kanssaan kannata tehdä lähempää tuttavuutta.

1Äänestä

Mä luulen että voi

Äänestä
  • Samaa mieltä, sä näät jos haluut nähdä

    1Äänestä

Se pahuus näkyy, jos haluat ja osaat nähdä sen

2Äänestä
  • Määritä ensin pahuus? Harvemmin kukaan on absoluuttisen paha tai hyvä vaan jotain siltä väliltä. Toki on heitä joiden kanssa oleilu olisi itselle vahingokis, mutta useimmitenheidänkin toimintansa juontaa juurensa traumoihin eikä varsinaiseen pahuuteen.

    Kun esimerkiksi miettii tapausta Epstein, niin moni lankesi hänen karismaansa ja piti häntä ns. hyvänä tyyppinä. Todellisuus paljastui karumpana kuin mihin terve ihmismieli edes kuvittelisi kykynevänsä puhumattakaan siitä kuinka moni lähti mukaan hänen toimiinsa. Tai tuskin hän edes oli suurin jehu.

    Äänestä

  • Jep, riippuu katsojasta. Monista "pahiksista" näkee myös sen, että ovat oikeasti vain pelokkaita ja epävarmoja. Tekevät sitten "pahuuksia" aineissa, tai ihan vitun peloissaan ja paniikissa, osoittaakseen ympäristölle miten vaarallisia ja "pahoja" ovat. Oikeasti siksi, että ympäristö jättäisi heidät rauhaan ja ettei pelottais koko ajan niin saatanasti.

    Joo, oon ollu töissä ulkomailla mielisairaalassa ja vankimielisairaalassa ja kohdannu näitä ihan silmästä silmään, haastatellu ja seuraillu oikeesti vaarallisten ja sairaiden ihmisten tekemisiä.

    Äänestä

Mut voit aina olla sellanen nössykkä, joka ei nää mitään!

1Äänestä

Sellanen ihminen joka on itsekäs ja haluaa vain omaa parastaan, unohtaen ystävät. Eli Minä Minä Minä tyyppi!

Äänestä

Joo, mut nössykät on kivoja

1Äänestä

Joo, ne oikeet nössyt on kivoja

Äänestä
  • Ketkä ovat niitä oikeita nössyjä..

    Äänestä

Joo Epstein, ja hänen "massit" tiiän on kivaa ku on rahaa liikaa. Sä voit tehä mitä vaan ja kuninkaalliset on sun narussa...

Äänestä

Ja pomppiin sun kans

1Äänestä
  • Raha on se mikä liikuttaa ihmisiä

    Äänestä

Asiasta johonki, eiks kukaan kyseenalaista tätä maailmaa??
Ollaan silleen että kaikki jees, vaikka kaikki vihan vitun huonosti!!

Äänestä

Toimiiks tällänen paska yhteiskunta??
Sanokaa ny joku jotain

Äänestä

Mielestäni ns.pahuuden/empatian puutteen,voi kyllä nähdä katseesta ja elekielestä.Mutta puhe paljastaa vielä enemmän-näin on asian laita!

2Äänestä
  • Kiitos

    Äänestä

  • Olet oikeassa!

    1Äänestä

Kyllä, silmistä. Silmät on sielun peili.

Äänestä

Kyllä sitä tuntee aika selvästi onko jossakussa jotakin mitä pitää varoa.
Kannattaa pitää intuitiosta hyvää huolta.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voiko ihmisen pahuuden nähdä pelkästä ulkonäöstä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu