Olen avioliitossa. Olen kokenut tilanteemme ahdistavaksi pitkään. Haluaisin laittaa eropaperit.
Ajattelen kuitenkin niin, että harkinta-aikana toisella olisi mahdollisuus muuttua, jos hän haluaa pysyä yhdessä.
Puoliso on kuitenkin sanonut: "Jos näen eropaperit, haluan laittaa talon heti myyntiin."
Onko hänen asenteensa kovinkin yleinen?
Onko harkinta-aika aidosti harkintaa?
12
942
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kuulostaa nyt sille, että pariterapia voisi olla paikallaan.
- Anonyymi00002
Kyllä tuohon pariterapiaan pyytäminen on järkevämpi vaihto ehto. Ei tuo harkinta aika välttämättä mitään positiivista tuo. Enemminkin tuosta on hyötyä yhteis kunnalle.
- Anonyymi00004
Millä tavalla yhteiskunnalle?
- Anonyymi00003
Mitä sillä on väliä? Ehkä tuo on uhkailua ja jos ei ole niin lopputuloshan on kuitenkin sama.
- Anonyymi00008
Jos on vuosia jatkunut huono tilanne, on parempi erota.
- Anonyymi00005
Olemme käyneet pariterapiassa tosi pitkään. Varmasti en ole osannut ottaa siellä kaikkia asioita esille. Nyt kuitenkin ahdistukseni on niin suuri, että uskon eropapereiden laittamisen helpottavan.
Olemme esim. hyvin paljon eri mieltä lasten kasvatuksesta. Lapsemme ovat toki jo isoja, mutta vieläkin käy joskus näin: minä kiellän jotakuta lapsista ja puolisoni alkaa huokailla. Siihen sävyyn, että paikalla oleva nuori saa viestin: "Ai, tuo toinen vanhempi ei haluakaan, että minua komennetaan."- Anonyymi00006
No mikä on sitten palstasetä- aapee kiintoisan performatiivisen novellisi kolmas osa? Vastauksena alkuperäiseen kysymykseen- en tiedä onko yleistä , mutta järkevää ehkä. Dramaturgiasi oli aika toisaikaista ja teennäistä luettavaa
- Anonyymi00007
Pelkää menettävänsä sut harkinta-aika pitäisi olla harkinta-aika harvoin se sitä on ongelmista pitäisi osata puhua ilman sitäkin ei auta harkinta-aika jos toiselta puuttuu kyky kommunikoida ja siinä kohti on mielestäni turha jos toinen on pettäny ei ole arvostanu alkujaankaan kysymyksenä niissä tapauksissa kenenkä kanssa kilpaili että saa haluamansa palkinnon ja pääsee toiselle pätemään "olimpas parempi" oisko ollu fiksumpaa pariutua ihmisen kanssa jonka kanssa on hyvä olla jonka lähellä on turvallista olla ettei tarvi ainakaan pelätä tämä satuttaa koti on lapsellekin v ittumainen paikka jos kotona tarvii pelätä kysymyksenä miksi toiset lapset valvoo lähes koko yön se ei ole ihan yhtä paha jos lapsi pelkää vanhempansa puolesta kuin se että lapsi joutuu pelkäämään sitä että vanhempi tälle jotain pahaa tekee miksi moni oppii nukkumaan päivät ja valvomaan yöt
- Anonyymi00009
Puheet talon myyntiin laittamisesta ovat epärealistisia. Meillä on yksi kotona asuva teini-ikäinen tytär. Hän todennäköisesti jäisi eron jälkeen puolisoni kanssa asumaan.
Puolisoni ei tiedä , että joudun sitten maksamaan hänelle elatusapua tuosta nuoresta yli 500 euroa kuussa. Lukion/amiksen loppun asti.
Eli rahallisesti katsottuna puolisoni kannattaisi jopa hoputtaa minua eroon!
Tulen kyllä itse toimeen, jos joudun maksamaan tuon summan. No tuskin tuosta on mitään tutkimusta tehty kuinka yleistä tuollainen asenne on. Lähinnä kai se harkinta-aika on sitä eron hakijaa varten. Hänhän on se joka haluaa erota.
Jos asenne on kuitenkin tuo, niin turha varmaan odottaa hänen muuttavan käytöstään harkinta aikana. Hän haluaa laittaa kovan kovaa vastaan, eli tekee sinulle uhkauksen, jotta et laittaisi eropapereita.
Ei sinun ole pakko suostua asunnon myymiseen eikä sitä voi myydä harkinta-aikana. Sitten vasta kun on erottu ja ositus tehty.Juu mä muistan kun lapsna omat vanhemmat eros. Niin niillä oli harkinta aika. Toi on just sitä kirkollista puppua. Kun aina pitää harkita ja katua. Mitä harkitsemista siinä enää on. Ja miks kaikkee pitää katua. Hirveä uskonto tää, ei paljoo islamille hirveyksissään jää.
- Anonyymi00010
Mies haluaa erota mutta itse haluaisin asua talossa lasten kanssa siihen asti kun ovat hieman isompia. Itse toivoisin että olisi mahdollisuus, että mies muuttaa pois harkinta-ajaksi vaikka siinä ei mitään harkitsemista ole enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222758Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101882Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671749Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521745Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971673Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1191663Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001235Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311188Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121167