Minkä värin ottaisit autoon?

Anonyymi-ap

Jos ostaisit uuden tai saisit käytetyssä valita mieleisen värin, minkä ottaisit?

Itsellä olisi edelleen vaan se valkoinen, mieluiten helmiäisvärinä. Helppohoitoinen arjessa kun pöly ei näy eikä pesunaarmut. Suolakura toki näkyy mutta näkyy se muissakin.

On ollut mm. hopean värinen mutta en ikinä tykästynyt, etenkin pölyisenä ja hämärässä valossa näytti aina vaan ankealta. Musta taas oli upea sedanissa vahattuna mutta se on heti tunkkaisen näköinen kun pölyyntyy ja pesun jälkeen pitää kuivata huolella ettei vesivalumia jää joihin taas tulee pöly. Ja pesunaarmut ja lommot näkyy kilsan päähän.

22

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tyylikäs sininen metallinhohtovärinä. Ei ole voittanutta.

      • Anonyymi00020
        UUSI

        Sinisiä värejä on kovin monenlaisia.


      • Anonyymi00022
        UUSI

        Otin tuollaisen värin, nyt kaduttaa. Näkyy jokainen kiveniskemä selvästi.


    • Anonyymi00002

      Riippuu paljon autosta.

    • Anonyymi00003

      Helmiäisvalkoinen, mustat vanteet ja punaiset jarrusatulat. Ei mitään Tojoja typerine muovipaloineen ja ulokkeineen.

      • Anonyymi00008

        Punaiset jarrusatulat, niin amista.


    • Anonyymi00004

      Musta. Valkoisesta en pidä mutta ymmärrän sen miksi jotkut pitää.

      • Anonyymi00005

        Ja aina likaisen näköinen maamme oloissa, naarmut näkyy ja pyörrejäljet. Auringossa helteellä itikat palaa keulaan kiinni helposti, ne pitää pestä reissussa joka päivä tai jää muuten harmaat jäljet hyönteisten proteiinista.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Ja aina likaisen näköinen maamme oloissa, naarmut näkyy ja pyörrejäljet. Auringossa helteellä itikat palaa keulaan kiinni helposti, ne pitää pestä reissussa joka päivä tai jää muuten harmaat jäljet hyönteisten proteiinista.

        Mitä sitten? Se on vain auto.


      • Anonyymi00016
        UUSI
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Mitä sitten? Se on vain auto.

        NIin tietysti vaan auto, mutta eipä sinänsä näyttävästä väristä ole oikein iloa jos sen ansioista maalipinta näyttää naarmuiselta ja lähes aina pölyiseltä.

        Pidän itse värinä mustasta noin periaatteessa, mutta noista syistä johtuen en käytännössä halua sitä käyttöautoon värinä koska näyttää hyvältä vain uutena ja puhtaana.


    • Anonyymi00006

      Niin ruma ja ärsyttävä väri, että varkaatkin kiertävät kaukaa.

    • Anonyymi00009

      Nykyinen auto on valkoinen koska käytettynä ostaessa joutuu tekemään kompromisseja. Viimeinen väri jonka haluaisin.
      Katsokaas valkoisia autoja näin keväällä kurakeleissä niin ymmärrätte miksi valkoinen on huonoin auton väri.
      Lisäksi se tekee puhtaanakin autosta hyvin mitäänsanomattoman näköisen. Korin muodot eivät pääse esiin.

      Grafiitin harmaa tekee hyvin muotoillusta autosta vieläkin paremman näköisen.

      • Anonyymi00018
        UUSI

        Jokainen toimintakykyiset silmät omaava tietä, että kiiltävä musta on huonoin valinta autoon. Jokainen sormenjälki, jokainen siitepölyhiukkanen näkyy. Auto on puhdas 5 min ajan pesun ja vahauksen jälkeen. Uusi auto... vanhoissa toki myös kaikki pesunaarmut yms.

        Tottahan toki normaali harmaa suolakurakin näkyy vallan mainiosti. Ei pelkästään mustassa, vaan myös kaikissa tummissa metallinhohtomaaleissa. Myös graniitin harmaa alkaa kallistua tähän suuntaan.

        Likimain kuivuneen kuran värinen eli "hopeanharmaa" tai pronssiin vivahtava pinta on paljon armollisempi. Esim. siitepöly yms. sulautuu siihen aika hyvin, ei pomppaa silmille, kiilto vain häviää maalin peittyessä likakerrokseen.

        Sitten taas kun siirrytään asteikossa kohti puhtaan valkoista alkaa se rapa näkymään, muttei se kiiltovalkoisestakaan ikän pomppaa yhtä rumasti silmille kuin kiiltävän mustasta pinnasta.

        Musta auto myös kuumenee auringonpaahteessa enemmän kuin vaalea. On sillä ilmastoinnista huolimatta merkitystä, onko lähtölämpötila 45 vai 50 °C.

        Tosin kamalin väri mitä autoon voi valita on keskiharmaa ja vielä pastellivärinä (ei metallimaali). Ankeampaa ilmestystä ei maa päällään kanna.

        Kurakin näissä erottuu selvemmin kuin metallimaaleissa, jossa se metallinhohtomalin pintakuvio toimii jonkilaisena "maastovärityksenä" mihin pienet likahiukkaset sulautuu. Tasavärinen pinta ei anna samalla lailla armoa.


    • Anonyymi00010

      Valkoisia Tesloja on paljon koska on halvin. Köyhää porukkaa.

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Tesloja on paljon työsuhdeautoiksi ja turhaa siitä firman autosta kannattaa väristä maksaa joka kuukausi.
        Osa valkoisista tosin on myös erikoisvörejä.


      • Anonyymi00017
        UUSI
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Tesloja on paljon työsuhdeautoiksi ja turhaa siitä firman autosta kannattaa väristä maksaa joka kuukausi.
        Osa valkoisista tosin on myös erikoisvörejä.

        Ja pätee se yksityisostajaankin, miksi maksaa väristä (isoa) lisähintaa kun ei se auton käyttöön vaikuta millään tapaa.


    • Anonyymi00011
      UUSI

      Kyllä se ainoa oikea väri Toyotaan on kirkkaan punainen.

    • Anonyymi00012
      UUSI

      Punainen.

    • Anonyymi00013
      UUSI

      aina vuosittain voi vaihtaa auton värin, automaalari vaihtaa värin.

      • Anonyymi00014
        UUSI

        Ihanaa ja halpaa.
        Olisiko teippaus järkevämpää.


    • Anonyymi00019
      UUSI

      Helmiäis/metallivärinen valkoinen on hieno etenkin jos on mustia osia korissa, ja musta-kiillotettu alut tai tummanharmaat sopii valkoisen kanssa hyvin. Pronssi on ookoo mutta onko se vähän tylsä, en tiedä. Hopea on ankea samoin peruspunainen on todella ajat sitten muodista mennyt väri. Hohtava helmiäispunainen kuten uusissa Renaulteissa tai Mazdoissa on sen sijaan hieno.

    • Anonyymi00021
      UUSI

      Makuja on monia ja siksi on tyhmää heitellä värejä ja perusteluja randomina Suoleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      67
      12030
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      67
      5109
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      298
      3136
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      196
      3059
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      137
      2220
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      22
      1437
    7. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1428
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      102
      1382
    9. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      49
      1351
    10. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      232
      1326
    Aihe