Avustukset: Syyllistyikö M. Poutala korruptioon??

Niilo ja Päivi kiittävät, mm. https://yle.fi/a/74-20213957
11144
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kivaa ekstraa

Äänestä

Rahaa on silloin kun omille jaetaan.

Nuorisoministeri Poutala jakoi kristillisille järjestöille rahaa ohi virkamiesten esityksen, toiseen järjestöön hänellä itsellä yhteys.

Ministeri Poutala muokkasi avustusten myöntöehtoja siten, että kahdelle häntä lähellä olevalle kristilliselle järjestölle voitiin antaa rahaa.

Äänestä

"Helluntaiherätyksen yhdistys Iso Kirja ja Suomen Evankelisluterilainen Kansanlähetys (SEKL) saivat kumpikin 11 500 euron avustuksen täksi vuodeksi. Viime vuonna järjestöt eivät saaneet yleisavustusta.

Opetus- ja kulttuuriministeriön virkamiehet eivät esittäneet näille järjestöille rahaa, koska ne eivät täyttäneet yleisavustuksen ehtoja.

Silti Poutala nosti järjestöt listalle. Ministeriön alainen arviointi- ja avustustoimikunta käy avustushakemukset läpi ja tekee virkamiehille ehdotuksensa.

– En koe, että olen tehnyt mitään väärää. Politiikassa tehdään päätöksiä, tehdään valintoja, ja tämä on ihan normaali valinta, eikä tässä ole mitään enempää, Poutala kommentoi Ylelle 😬🙄😵

Äänestä

Minusta rahaa pitää antaa uskoville, ei saatanan väelle.

Äänestä

Yllätys ,muulit ruokkii uskonlahkoo ! Silmät selällää selitetään mitä sattuu . heti kun selkänsä kääntää , niin ollaan jo kusettamassa. Normi tekopyhyyttä . Samaa paskaa onko körttiläinen , hellu tai jehova. Vanhuksilta huijataan rahat

1Äänestä

Kyllä pitää Poutala nostaa valtiovarainministeriksi jotta saadaan Suomesta kristitty maa

Äänestä

Mutta on ok,kun
vasemman ministerit
jakaa rahaa omille
järjestöilleen,jotta
woke ym omat asiat
menestyy?
😁

Äänestä

Korruptio on
vaikutusvallan väärinkäyttöä oman tai lähipiirin edun tavoittelemiseksi, ja se voi ilmetä lahjontana, suosintana, eturistiriitoina tai virka-aseman väärinkäyttönä.

Äänestä

Seta oli taas kädet ojossa kun rahaa jaettiin. Nyt ei tainnut osua kun ei ollut vihervasemmistolaiset jakamassa.

Äänestä
  • Päivi Räsänen(ei-krist.) kuulemma huolehtinut miehensä järjestölle jo miljoonan edestä tukia

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Päivi Räsänen(ei-krist.) kuulemma huolehtinut miehensä järjestölle jo miljoonan edestä tukia

    Setassa ollaan syystä huolissaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Niilo ja Päivi kiittävät, mm. https://yle.fi/a/74-20213957

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu