Avustukset: Syyllistyikö M. Poutala korruptioon??

Anonyymi-ap

11

121

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      kivaa ekstraa

    • Anonyymi00002

      Rahaa on silloin kun omille jaetaan.

      Nuorisoministeri Poutala jakoi kristillisille järjestöille rahaa ohi virkamiesten esityksen, toiseen järjestöön hänellä itsellä yhteys.

      Ministeri Poutala muokkasi avustusten myöntöehtoja siten, että kahdelle häntä lähellä olevalle kristilliselle järjestölle voitiin antaa rahaa.

    • Anonyymi00003

      "Helluntaiherätyksen yhdistys Iso Kirja ja Suomen Evankelisluterilainen Kansanlähetys (SEKL) saivat kumpikin 11 500 euron avustuksen täksi vuodeksi. Viime vuonna järjestöt eivät saaneet yleisavustusta.

      Opetus- ja kulttuuriministeriön virkamiehet eivät esittäneet näille järjestöille rahaa, koska ne eivät täyttäneet yleisavustuksen ehtoja.

      Silti Poutala nosti järjestöt listalle. Ministeriön alainen arviointi- ja avustustoimikunta käy avustushakemukset läpi ja tekee virkamiehille ehdotuksensa.

      – En koe, että olen tehnyt mitään väärää. Politiikassa tehdään päätöksiä, tehdään valintoja, ja tämä on ihan normaali valinta, eikä tässä ole mitään enempää, Poutala kommentoi Ylelle 😬🙄😵

    • Anonyymi00004

      Minusta rahaa pitää antaa uskoville, ei saatanan väelle.

    • Anonyymi00005

      Yllätys ,muulit ruokkii uskonlahkoo ! Silmät selällää selitetään mitä sattuu . heti kun selkänsä kääntää , niin ollaan jo kusettamassa. Normi tekopyhyyttä . Samaa paskaa onko körttiläinen , hellu tai jehova. Vanhuksilta huijataan rahat

    • Anonyymi00006

      Kyllä pitää Poutala nostaa valtiovarainministeriksi jotta saadaan Suomesta kristitty maa

    • Anonyymi00007

      Mutta on ok,kun
      vasemman ministerit
      jakaa rahaa omille
      järjestöilleen,jotta
      woke ym omat asiat
      menestyy?
      😁

    • Anonyymi00008

      Korruptio on
      vaikutusvallan väärinkäyttöä oman tai lähipiirin edun tavoittelemiseksi, ja se voi ilmetä lahjontana, suosintana, eturistiriitoina tai virka-aseman väärinkäyttönä.

    • Anonyymi00009

      Seta oli taas kädet ojossa kun rahaa jaettiin. Nyt ei tainnut osua kun ei ollut vihervasemmistolaiset jakamassa.

      • Anonyymi00010

        Päivi Räsänen(ei-krist.) kuulemma huolehtinut miehensä järjestölle jo miljoonan edestä tukia


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Päivi Räsänen(ei-krist.) kuulemma huolehtinut miehensä järjestölle jo miljoonan edestä tukia

        Setassa ollaan syystä huolissaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe