Tokmannilla oli viime viikolla Fazerin suklaalevyjä 4kpl/10€.
Tänään kävin ostamassa maitosuklaa levyjä Minimanista 5kpl/10€ Marabou.
Oli parempi tajous tämä.
En syö niitä, vaan teen Rocky Road joulumakeisia, joissa on vaahtokarkkia.
Olivat oikein herkullisia, kun serkun vaimo oli sellaisia tehnyt ja maistiaisia toi jouluna.
Teen myös suklaavanukasta, johon laitan puolet suklaalevystä, en kokonaista levyä.
Vosi tehdä myös sellaisia keksipalloja, joissa on keksejä, tuotejuustoa ja kuorrutettu suklaalla. Keksipallot ensin jäädytetty pakastimessa.
Lidlissä oli suklaan hinta vähän halventunut n.0,20€
Fin Carre suklaa 1.39€ ja toinen halpasuklaa 1,29€.
Muistan, kun Fin Care suklaa oli Lidlissä joskus 15 vuotta sitten 0,39€ levy.
Sulaalevyjä kävin ostamassa
23
226
Vastaukset
- Anonyymi00001
JOO TÄÄ EI OO KOKKISIVUSTO !
- Anonyymi00003
Juu, ei ole muttei kokkisivustolla juuri kukaan kommentoi viestejä.
Onhan, sillä minähän raportoin täällä leipomuksiani.
(söin eilen pakastimeen säilömäni palan mustikkapiirakkaa ja nyt se on taas loppu)buddy-love kirjoitti:
Onhan, sillä minähän raportoin täällä leipomuksiani.
(söin eilen pakastimeen säilömäni palan mustikkapiirakkaa ja nyt se on taas loppu)Ja tämä näyttää aika hyvältä:
https://www.hs.fi/ruoka/art-2000011789197.html
(ehkä kokeilen joskus)- Anonyymi00016
JOO JA NYT JÄRKYTYIT! OLIPA KAUHEE ALOITUS MIELESTÄSI!
Minusta aloitus oli aivan hyvä ! Syö sinkutkin suklaata, paitsi et sinä!
- Anonyymi00002
suklaalevyjä kai... niin motta jos on ihminen joka ei todellakaan arv osta ihmisen elämää, ei edes omaansakaan elämäänsä paljoa.. dangerous people... mutta niin antanut uutta merkitystä elämällenikin.. auttaa masentuneita nuoria naisia...
- Anonyymi00004
Aika paljon suklaata olet ostellut, aivan liikaa kyllä.
- Anonyymi00006
Olisi ollut 2kpl Toblerone 360g suklaapatukkaa 10€ tarjouksessa, mutten ostanut.
Kerran ostin yhden ison toblerone patukan, mutta aivan liian suuria kolmion muotoisia palasia suuhun ja kovia, kuin mikäkin, ei meinanut saada paloja irti.
Toblerone on aivan liian imelän makeaa suklaata, ei toista kertaa..
Lidlin suklaat ovat minusta enimmäkseen keskinkertaisia.
(syön niitä silti)- Anonyymi00005
minulla on sokeripelko... hampaidenkin takia, kylläjoskus syön sokeria... mutta niin en oikeasti pidäkään karkeista kovin paljoa mieluummin teurastettu härkä iltapalksi naposteluun
mutta niin karkkimainen... nikotiini-purkka, lakritsanmakuinen, ..- Anonyymi00007
Juu, ei ole hampaille suklaan syönti hyväksi, ei ainakaan joka viikko, korkeintaan kerran kuussa tai harvemmin.
Suolainen maistuu paremmalle.
Cittarista valmista Pulled pork 3 törppöä/10€.
Siitä saa tehtyä herkkua, kun pannulla kuullottaa sipulia, punaista paprikaa,valkosipulia ja tomaattipyrettä.
Sekoittaa kreikkalaista jogurttia ja italialaiet yrtit tuorejustoa.
Liattaa vielä pulled pork lihaa kuumenemaan ja sekoittaa kaikki keskenään.
Sen jälkeen lisää ne torillalevylle ja päälle taco justoraastetta ja käärii rullalle, jonka
kuumentaa pannulla 30 sekuntia kummaltakin puoleta, että juustoraaste sulaa ja tortilla saa väriä.
Ai, että on muuten herkullista ja parempaa, kun suklaa. - Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Juu, ei ole hampaille suklaan syönti hyväksi, ei ainakaan joka viikko, korkeintaan kerran kuussa tai harvemmin.
Suolainen maistuu paremmalle.
Cittarista valmista Pulled pork 3 törppöä/10€.
Siitä saa tehtyä herkkua, kun pannulla kuullottaa sipulia, punaista paprikaa,valkosipulia ja tomaattipyrettä.
Sekoittaa kreikkalaista jogurttia ja italialaiet yrtit tuorejustoa.
Liattaa vielä pulled pork lihaa kuumenemaan ja sekoittaa kaikki keskenään.
Sen jälkeen lisää ne torillalevylle ja päälle taco justoraastetta ja käärii rullalle, jonka
kuumentaa pannulla 30 sekuntia kummaltakin puoleta, että juustoraaste sulaa ja tortilla saa väriä.
Ai, että on muuten herkullista ja parempaa, kun suklaa.Kauhee suttu ja vaiva.
Viime aikoina suklaalla herkuttelu on jäänyt vähemmälle. Olen sen sijaan ahminut lakuja. Nyt on joku vimma lakuihin.
Niitä menisi enemmänkin, mutta joudun toppuuttelemaan itseäni.Muista kohtuus, sillä ne nostavat verenpainetta ja geeneistä riippuen joillain jo yllättävän pienillä annostuksilla.
(ovat ne silti hyviä)buddy-love kirjoitti:
Muista kohtuus, sillä ne nostavat verenpainetta ja geeneistä riippuen joillain jo yllättävän pienillä annostuksilla.
(ovat ne silti hyviä)Totta, tuo verenpaineen nousu on ollut mielessä, siksi yritän säännöstellä ja toppuutella itseäni. Jostain syystä lakut vaan maistuvat erityisen hyvälle.
- Anonyymi00010
Laku on liiankin herkullisen makuista, varsikin suklaa laku ja salmiakkilaku.
Suklaalakuja vois laittaa suun täyteen ja ah mikä nautinto.
Lakuissa on vaan se huono puoli, että on sitten hampaankolot täynnä lakua ja joutuu hammastikulla hampaankoloja putsaamaan, xylitolia ja hampaat pesemään.
Englannin lakritsa on myös hyvää, mut joskus kun söin, niin alko hampaita vihlomaan sen jälkeen, enkä ole pitkiin aikoihin englannin lakritsia syönyt. tosi.typy kirjoitti:
Totta, tuo verenpaineen nousu on ollut mielessä, siksi yritän säännöstellä ja toppuutella itseäni. Jostain syystä lakut vaan maistuvat erityisen hyvälle.
Jos jokin muuttuu omituisesti erityisen hyväksi, niin silloin voi olla puutetta jostakin ravintoaineesta.
Tosin en keksi mitä lakut indikoisivat.Anonyymi00010 kirjoitti:
Laku on liiankin herkullisen makuista, varsikin suklaa laku ja salmiakkilaku.
Suklaalakuja vois laittaa suun täyteen ja ah mikä nautinto.
Lakuissa on vaan se huono puoli, että on sitten hampaankolot täynnä lakua ja joutuu hammastikulla hampaankoloja putsaamaan, xylitolia ja hampaat pesemään.
Englannin lakritsa on myös hyvää, mut joskus kun söin, niin alko hampaita vihlomaan sen jälkeen, enkä ole pitkiin aikoihin englannin lakritsia syönyt.Englanninlakuissa ainut huono ovat ne pyöreät sinisillä nonparelleila päällystetyt.
- Anonyymi00008
minä olen erittäin hyvä tuhoamaan jotain omia juttyujsw jos jonkin uudenkin odtat.. tuhoutuu se jotenkin vahingossa...
- Anonyymi00011
tuo vähän yllätti että miten paljon jotain purkamattomia tunteita tyttöjen pään sisällä pyörii kuin joku ikävä-pastakin.....
musiikki... Helix - Gimme, gimme Good lovin - Anonyymi00012
Luin just Tokmannin ja Lidlin uusimmat mainoslehtiset.
Ei ollu kyllä mulle mitään. Ei edes Lidlin mainoksessa yhtään Arnoldia kanniskelemassa jotain Puistonpuolen tarpeellista työkalua!
Pelkkää ruokaa, karkkia ja lelua. No, ehkä jotain rättejä, mutta siinä se.
-keinovaginamies- - Anonyymi00013
mitä yhtiöitä joku Advanced MicroDevices ja joku Microstar Inc... juttuja gradiikkakorttien kanssa
- Anonyymi00014
Pretty good kun siis yrittänyt auttaa masentuneita tyttöjäkin kun jos voi olla taitoa....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514589Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342699Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102482100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342219Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks131823Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1211637Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491464- 341355
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241331