... eli kyöpelien päivä. Ne sit vähän ilottelee, mut kaikki muutkin tervetuloa mukaan. 👻
Vastaukset 23
- Anonyymi00001
Onnenpäivä 13.
- Anonyymi00003
Ostin irtokarkkeja reilu 700 gr Cittarista. Päivä näyttää sen, että oliko ostos hyvästä vai pahasta, jos oli hyvästä näiden syöminen ei synnytä pahaa oloa ja voin todeta, että perjantai 13. päivä ei ole minulle epäonnnen päivä, jos tulee paha olo niin minusta tulee enemmän taikauskoinen?
- Anonyymi00002
Mummo heitti suolaa vasemman olan yli.Äiti vainaalta peritty tapa.
Eli se on hyvä päivä tänään. - Anonyymi00004
Onko hyviäkin noitia olemassa? On vissiin. Voodoo on käytännössä jonkinasteista noituutta. Siellä tuulee tänään tavallista enemmän, joten tapaturma-alttius on koholla.
- Anonyymi00008
Pääsiäisenä on ja ehkä myös Halloweenina?
- Anonyymi00005
Kyöpelit yrittää tanhuu pasianssina vaik näyttävät punaprsepaviaaneilta. -sivu
Sä oot törkee. Ite näytät punap-paviaaneilta, ku ottaa huomioon, et sullon pärstä ku paviaanin takasilmä. 👻
Perjantai 13 on oikeasti tilastollisesti epäonnenpäivä, koska ihmiset yleisesti ovat niin taikauskoisia, että tänäänkin yrittävät "varoa" etenkin liikenteessä, mikä vain johtaa onnettomuuksiin.
Ihmiset ovat vähän sellaisia...Kyöpelit onnii ihan turvassa, koska neioo yhtään taikauskosii. Ne vaan viettää rymyjuhlii perinnesyistä just perjantaina 13.
Sitä paitsi noon turvassa sennii takii, et nei oo oikeesti olemassa. Ne vaan virtuaalisehtii tietokoneen muistissa ja matkustelee valokaapeleissa, niet hippulat vinkuu. 👻
- Anonyymi00006
hampiot tuhoutuvat sokerista, karamelleistäkin... itse piti käydä mjonia kertoja hampilääkärillä jotta kunnostuu., jos 1 sokeripala teessä tai kahvissakin tuhoaisi aina yhden hampaan, niin loppuisi jo kuukaudessa kakki hampaat.
- Anonyymi00007
Sun vaihdannaistalouteski lopetetaan suoraan pollaritalon tiiliseinään.
Mää kyllen karta yhtään namusii ja sokerii. Must puolen kiloo päivässä on sopiva määrä. Enämpi ei oikeen tee mieli, mut sit jos makeenhimo yllättää, voi vielä syölä marameltileipii.
- Anonyymi00012
Tri-is.eli.Triceratops kirjoitti:
Mää kyllen karta yhtään namusii ja sokerii. Must puolen kiloo päivässä on sopiva määrä. Enämpi ei oikeen tee mieli, mut sit jos makeenhimo yllättää, voi vielä syölä marameltileipii.
Pigallista Dajmiin,, niiku teil Hammaspeikkosystereillä liigassanne on tappava. Kuulemma.
- Anonyymi00009
Kulttuurista tulevia numeroita, mutta ei se 13 ole mikään paha luku.
Kiinassa luku 4 tarkoittaa kuolemaa, ja kerrostaloista jätetään luku pois jopa hisseistä. Asut neljännessä kerroksessa jonne pääsee painamalla lukua viisi.
Se että yhdistäisi viikonpäivän ja numeron, siinä on ja taidetta.
Tulisi kai olla jo virallinen ulkonaliikkumiskielto rangaistuksineen?
AVMeit alkaa toi taikausko mennä jo vähän lekkeripeliks, ku soon nykysi enämpi vitsailun aihe.
- Anonyymi00010
Tri-is.eli.Triceratops kirjoitti:
Meit alkaa toi taikausko mennä jo vähän lekkeripeliks, ku soon nykysi enämpi vitsailun aihe.
Taikauskoisimpia emme me suomalaiset ole koskaan olleet.
Kantonin alueella näkee joskus kiinalaisia hakkaamassa kenkien kantoja vastakkain sillan alla...se on jo taikauskoista touhua se.
AV
Perjantai 13. päivän pelkoa kutsutaan paraskevidekatriafobiaksi Wikipedian mukaan. Kuulostaa monimutkaiselta, joten kannattaa varmaan unohtaa koko juttu.
- Anonyymi00013
Juuri noin on hyvä ajatella!
Miksi tästä ketjusta on poistettu asiallinen viestini?
[minä vaan kysyn]- Anonyymi00014
Varmaan sen takia kun kysyt:)
Outoa kyllä, koska olethan yksi neutraalimmista kommentoijista.
AV Anonyymi00014 kirjoitti:
Varmaan sen takia kun kysyt:)
Outoa kyllä, koska olethan yksi neutraalimmista kommentoijista.
AVTämä palstan sensuuri on minulle ikuinen mysteeri.
Ei mitään järkeä!
Harmittaa vaan, kun vaivautuu vastaamaan ja hetkessä viestit poistuvat. 🤔
On tämä outoa meininkiä!
Eipä 13.3.2026 perjantaina tapahtunu mitään kovin erikoista, ei ainakaan mulle.
No eipä tietenskään, mut kyöpeleille soon kuiteskin perinnesyistä juhlapäivä. 👻
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400
