Mikä äly tuossakin on? Luuletteko sodan jo sytyttyä ulkomaan antavan meille ydinaseita vetäen itsensä mukaan sotaan? Kertakaikkisen typerän naivi ajatusmaailma.
Suomen pitää järjestää ydinaseet omaan käyttöön, vain siten estämme venäjän edes haaveilevan tunkeutumisesta maahamme. Ydinase on tae siitä ettei kenenkään jälkipolvi ja perhe joudu rintamalle vain siksi ettei meillä ole riittävää pelotetta venäjää vastaan.
Käsittämätöntä tumppujen toimintaa jossa edelleen kumarretaan venäjän suuntaan niin että nenä on kengänkärjissä kiinni. Ja vasemmistovastustajat velvoitetaan ensirintamaan mikäli venäjä tänne tunkee, se on teidän aiheuttama tilanne.
Suomen pitää järjestää ydinaseet omaan käyttöön, vain siten estämme venäjän edes haaveilevan tunkeutumisesta maahamme. Ydinase on tae siitä ettei kenenkään jälkipolvi ja perhe joudu rintamalle vain siksi ettei meillä ole riittävää pelotetta venäjää vastaan.
Käsittämätöntä tumppujen toimintaa jossa edelleen kumarretaan venäjän suuntaan niin että nenä on kengänkärjissä kiinni. Ja vasemmistovastustajat velvoitetaan ensirintamaan mikäli venäjä tänne tunkee, se on teidän aiheuttama tilanne.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vaikka meillä olisi ydinaseita, niin naapuri ottaa meiltä lapin ja itäsuomen. 2030-
Teille vaan ydinpommi miinoja ja autot parkkiin ja suomi seis mehän ollaan nyt sodassa.
Ovelasti laadittu. Ja tiedetään, että Nato paitsi lietsoo sodan uhkia ja levottomuuksia omalla uhittelullaan, Nato "laajentaa" Suomeen, kun jenkit pääosin vetäytyy ja stupidihan saadaan oikein mannekiiniksi isoine turpineen jauhamaan Suomenkin "halukkuutta" maksumieheksi ! Pohjolan Nato tulee kyllä kalliiksi.
Onhan selvä, että Natolle on hyödyllistä lietsoa sodan uhkaa , silloin ydinaseet säilytetään ja pysyy Suomessa. Ihanaaaa, bisnessotia lisää !
The Trump huolehtikoon siis lähi-idästään, kun jenkkejen tahti on vetäytyä muista velvollisuuksistaan. Meillä täällä on lähempänä Venäjä. Emme ehdi lähi-itään emmekä Trumpin "rauhanneuvostoihin ". Maailma on tullut ihan hulluksi ! Mutta oma järki täytyy säilyttää ja muistaa, että stupidi tekee maailmalla lähinnä omaa uraa.
Suomea ei miehitetä – Venäjä ei tarvitse sitä. Se tuhotaan yksinkertaisesti ja hyvin nopeasti. Ydinaseella. Ikuisesti.
Jo aikaa sitten minulle ainakin opetettiin, että Venäjä ja Kiina on puolustusliitossa. Venäjä ei siis tule häviämään sotia. Tosin ei sillä ole aihetta niitä enää laajentaakaan.
Kyllä Nato keksii keinot laajentaa bisnessotia.
Ja miten tuota tulkitaan nyt kun UM Valtosen taannoisin sanoin ei olla sodan muttei myöskään rauhan tilassa.
Häkkänen yrittää pitää kiinni ydinaselausunnoistaan Suomen osalta vaikka kyse ei ole pelotteesta Suomen turvallisuuden, vaan USA:n suuravaltapoliittisten etujen vuoksi. USA käyttää kyllä Suomea härskisiti oman etunsa ajamiseen eikä se ole pätkääkään huolissaan Suomen turvallisuudesta.
Katajaisen kansan suurin UHKA on maassa vallassa !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18487895/katajaisen-kansan-suurin-turvallisuus-uhka-on-kokoomus---seuraavana-tulee-purra-eiko-totta-
Ydinaseet on ydinaseen maalitauluja, hyvä pitää sekin mielessä.
SDP kyllä ampuu itseään jalkaan: taas pääsevät porvarit syyttämään epäisänmaalliseksi.
Jos ei anna niin tuskinpa suomen muutamista ydinaseista olis muuta kuin lähinnä harmia muille lähinnä venäjälle. Venäjähän vois tehddä nootin että jos suomi ikinä milloinkaamn käyttää ydinaseita mistään syystä niin venäjä raiskaa ja tappaa joka ikusen suomalaisen ikään sukupuoleen tai mihinkään muuhunkaan katsomatta. Yksikään suomalainen ei jäsi eloon ei edes ulkomailla asuvat jos suomi joskus edes harkitsisi ydinaseen käyttöä.
Nostais sillai kivasti kynnystä käyttää kun tietäs ettei mitään armoa tuonjälkeen tule edes vastasyntyneille.
Vähän niinkuin natsien kanssa mitä suomalaiset tietysti onkin. Jopa sodan jälkeen niitä etsittiin ja hirtettiin asianmukaisesti.
Loppupelissä Ranska, Britit, Ja Usa määrää milloin Suomelle annetaan ydinaseita.
Koska Suomi ei ole ydinasevaltio niin ei meille anneta tuosta noin vaan Ydinpommeja ohjuksia rauhan aikana vaikka Stubbido, ja Urpo miten anelisi..
Suomen kaltainen valtio jossa lähinnä sisäsiittosia paskoja taikka kehitysmaalaisia paskoja ei IKUNA tule ydinaseita saamaan. Norjalla oli sama juttu mutta ne älys käyttää tuota korttia että kieltäytyivät ottamasta jotteivät olisi näyttäneet idiooteilta,
Tekoälyn yhteenveto Suomen tilanteesta:
Yhteenveto:
Jos suursota syttyy, Suomen riski joutua ensi-iskujen kohteeksi on kasvanut merkittävästi Naton ja DCA-sopimuksen myötä. "Täydellinen tuhoutuminen" on ydinsodan äärimmäinen lopputulos koko pohjoiselle pallonpuoliskolle, mutta Suomi on maantieteellisen sijaintinsa ja uusien liittolaissuhteidensa vuoksi yksi niistä maista, joissa vaikutukset tuntuisivat ensimmäisten joukossa.
Suomi on valinnut polun, jossa turvallisuus perustuu pelotteeseen (lännen tuki), mutta jos pelote pettää, seuraukset ovat maantieteen vuoksi vakavammat kuin koskaan aiemmin.