Sinkkuus on parempaa kuin parisuhde

Anonyymi-ap

Joskus on helpompaa ja vapauttavampaa elää yksin, jolloin:
Mielenrauha lisääntyy: Sinun ei tarvitse tarkkailla toisen katseita, viestejä tai tekemisiä.
Kontrolli on itsellä: Voit keskittyä täysin omaan hyvinvointiisi ilman, että kenenkään muun käytös horjuttaa itsetuntoasi.
Vapauden tunne: Saat rakentaa arjen omien ehtojesi mukaan ilman pelkoa pettymyksistä.
Mustasukkaisuus juontaa usein juurensa aiempiin huonoihin kokemuksiin tai syvään turvattomuuden tunteeseen, jota parisuhteen dynamiikka voi ruokkia. Tauko suhteista antaa tilaa hengittää ja ehkä tarkastella näitä tunteita kauempaa, ilman painetta muuttua kenenkään takia.

48

725

6Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Totta, että varmasti joillekin sinkkuus sopii paremmin kuin toisille, toiset taas ovat pakostakin sinkkuja, syystä tai toisesta mutta
      Väitteesi:
      Mielenrauha lisääntyy: Voi lisääntyä aivan hyvin parisuhteessakin. Sinkkuus ei todellakaan takaa mielenrauhaa, voisin jopa väittää että tilanne on ihan päinvastoin

      *"Kontrolli on itsellä": Mitä tarkoitat kontrollilla?! Onhan se itsellä itse kullakin olipa parisuhteessa tai ei.
      *"Vapauden tunne": Jos vapaus on sitä, että kokee että pystyy tekemään mitä vain niin aivan samoin voi tuntea parisuhteessa. Vapaus tehdä mitä vain on monesta asiasta riippuvainen
      *"Mustasukkaisuus juontaa usein juurensa aiempiin huonoihin kokemuksiin tai syvään turvattomuuden tunteeseen, jota parisuhteen dynamiikka voi ruokkia." Totta kai voi, mutta ei ole mikään fakta että näin olisi

      Parisuhde, kuten myös sinkuuskin, parhaimmillaan lisää moni positiivisia tuntemuksia kuten vahvistaa itsetuntoa. Se, mitä sinkut eivät saa, on mahdollisuus rakastaa ja tulla rakastetuksi ja nyt tarkoitan romanttista rakkautta.

      • Anonyymi00006

        Minulla takana lähes kolmekymmentä vuotta kestänyt parisuhde, jonka päätin minun aloitteesta. Enkä ole kertaakaan katunut ratkaisuani, sen verran vaikea suhde se oli. Olen ollut yksin, enkä ole kaivannut enää uutta suhdetta kenenkään kanssa!


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Minulla takana lähes kolmekymmentä vuotta kestänyt parisuhde, jonka päätin minun aloitteesta. Enkä ole kertaakaan katunut ratkaisuani, sen verran vaikea suhde se oli. Olen ollut yksin, enkä ole kaivannut enää uutta suhdetta kenenkään kanssa!

        No kivat sulle! Tuo sopii sinulle mutta ei se poissulje sitä, että hyviä ja toimivia parisuhteita on vaikka kuinka paljon.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        No kivat sulle! Tuo sopii sinulle mutta ei se poissulje sitä, että hyviä ja toimivia parisuhteita on vaikka kuinka paljon.

        Ei tietenkään sulje, mut korostaa monelle sitä, että sinkkuna on paljon parempi olla kuin huonossa suhteessa. Sivusta.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        No kivat sulle! Tuo sopii sinulle mutta ei se poissulje sitä, että hyviä ja toimivia parisuhteita on vaikka kuinka paljon.

        On tietenkin niitä, mutta on myös avioeroja näyttää siltä, että naiset ovat enenevässä määrin hakemassa eroa miehestään, juuri vanhemmalla iällä!


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Ei tietenkään sulje, mut korostaa monelle sitä, että sinkkuna on paljon parempi olla kuin huonossa suhteessa. Sivusta.

        Tässä on koko tilanteen energia, jos niin voi sanoa!


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Ei tietenkään sulje, mut korostaa monelle sitä, että sinkkuna on paljon parempi olla kuin huonossa suhteessa. Sivusta.

        Itse olen melko introvertti niin en kyllä saman katon alla jaksa ketään miestä.


      • Anonyymi00031

        Kyllä mä saan rakkautta ja seksiä sinkkuna. Eli olemme erään miehen kanssa tunteneet vuodesta 2018 ja erittäin vapaata mitä tämä nyt on , tapailu ystävyys. Ei mustasukkaisuutta,ei kontrolloitua elämää. PS kyllä käytämme kondomia;)


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Ei tietenkään sulje, mut korostaa monelle sitä, että sinkkuna on paljon parempi olla kuin huonossa suhteessa. Sivusta.

        Ei tarvitse olla joka ilta sosiaalinen puolisolle. Itse kaipaan omaa tilaa,omaa rauhaa. Suhteessa en pysynyt "hengittää".


      • Anonyymi00034

        Sinkkuna parempi kuin huonossa suhteessa, mut huonompi kuin hyvässä suhteessa.


      • Anonyymi00037

        Polttareiden taustalla ja nykypäivässä on useita keskeisiä elementtejä:
        Siirtymäriitti: Perinne toimii initiaationa, jossa sulhanen tai morsian irrotetaan poikamies- tai tyttöelämästä osaksi avioliittoa.
        Ystävien yhteinen juhla: Päivä kokoaa yhteen tulevan hääparin läheisimmät ystävät ja perheenjäsenet. Se on oiva tilaisuus tutustuttaa eri kaveriporukoita toisiinsa ennen häitä.
        Hemmottelu ja hauskanpito: Modernit polttarit ovat sankarin näköisiä. Ohjelmaan kuuluu usein yhteistä tekemistä, kuten rentoutumista, hemmottelua, hyvää ruokaa, leikkimielisiä tehtäviä tai uusia kokemuksia.
        Perinteiden vaaliminen: Sana polttarit juontaa juurensa saksan kielen sanaan Polterabend (metelöinti-ilta), jolla alun perin karkotettiin pahat henget.



        Stripparin palkkaaminen miesten polttareihin perustuu pitkälti populaarikulttuurin luomiin mielikuviin, vanhoihin perinteisiin ja ryhmäpaineeseen. Vaikka strippari on monissa elokuvissa ja vitseissä vakiovaruste, tosielämässä sen rooli polttareissa on muuttunut ja herättää paljon keskustelua.
        Tässä ovat keskeiset syyt, miksi strippari edelleen joskus hankitaan:
        Elokuvat ja media: Hollywood-elokuvat (kuten Kauhea kankkunen) ovat luoneet vahvan mielikuvan siitä, että strippari kuuluu "oikeisiin" polttareihin.
        Perinteet ja rutiinit: Järjestäjät saattavat turvautua strippariin vain siksi, että "niin on aina ennenkin tehty" kaveriporukan juhlissa.
        Sankarin nolaaminen: Stripparin tilaaminen on usein tarkoitettu kiusalliseksi tilanteeksi, jossa sulhanen joutuu huomion keskipisteeksi ja punastumaan kavereidensa edessä.
        Erilainen viihdearvo: Esitys nähdään porukassa pelkkänä viihteenä tai ohjelmanumerona muiden joukossa, ei niinkään seksuaalisena tekona.
        Rajojen testaaminen: Polttareissa haetaan usein extreme-kokemuksia tai asioita, jotka poikkeavat tavallisesta arjesta.
        Missä menee raja?
        Stripparin katsominen tai esitykseen osallistuminen ei ole automaattisesti pettämistä, ellei pariskunta ole niin keskenään sopinut. Monille kyseessä on pelkkä maksullinen show-esitys.
        Raja muuttuu ongelmalliseksi silloin, jos esitykseen liittyy fyysistä kosketusta (kuten sylitanssi) tai jos sulhanen kokee tilanteen ahdistavaksi, mutta ei kehtaa kieltäytyä kavereidensa edessä. Nykyään onkin yhä yleisempää, että kaasot ja bestmanit kysyvät hääparilta etukäteen, saako polttareissa olla strippari vai jätetäänkö se suosiolla välistä.
        Jos haluat, voimme pohtia vaihtoehtoisia ja moderneja ohjelmaideoita miehen polttareihin tai keskustella siitä, miten ottaa puheeksi omat rajat kumppanin tai ystävien kanssa. Kumpi aihe kiinnostaisi sinua enemmän?
        Tekoälyn antamat vastaukset voivat sisältää virheitä. Lue lisää




        On totta, että pettämistä tapahtuu ja siitä puhutaan nykyään paljon julkisemmin esimerkiksi median, keskustelupalstojen ja deittisovellusten myötä. Tilastot ja tutkimukset kuitenkin osoittavat, että valtaosa ihmisistä arvostaa parisuhteessa edelleen yksiavioisuutta ja uskollisuutta.
        Tässä on muutamia keskeisiä näkökulmia siihen, miksi ilmiö vaikuttaa yleiseltä ja miten se näkyy nyky-yhteiskunnassa:
        Näkyvyys: Digitaalinen aikakausi ja sosiaalinen media tekevät pettämisestä sekä helpompaa että helpommin paljastuvaa.
        Määritelmät: Pettämisen rajat ovat muuttuneet. Nykyään puhutaan paljon "mikropettämisestä", kuten flirttailusta viestitse, mikä lisää koettua pettämistä.
        Yksilöllisyys: Nykyään parisuhteilta vaaditaan valtavasti – kumppanin pitäisi olla ystävä, rakastaja, tuki ja turva, mikä luo suhteille kovia paineita.
        Arvomaailma: Vaikka pettämistä tapahtuu, se on silti useimmille suurin syy parisuhteen päättymiseen ja luottamuksen rikkoutumiseen.
        Avoimuus: Vaihtoehtoiset suhdemuodot, kuten avoimet suhteet tai polyamoria, ovat yleistyneet. Niissä säännöt sovitaan yhdessä, jolloin kyse ei ole pettämisestä.



        Avioliitossa arjen, työn ja mahdollisten lastenhoidon sovitteleminen voi viedä kaiken energian, jolloin oma aika jää helposti olemattomaksi. Oman ajan puute on yksi yleisimmistä syistä parisuhteen uupumukseen, ärtyneisyyteen ja etääntymiseen.
        Tässä on selkeitä keinoja, joilla omaa aikaa voi raivata arkeen ilman, että parisuhde kärsii:
        Sovi kalenterivuorot: Merkitkää molempien omat menot ja harrastukset yhteiseen kalenteriin viikoittain.
        Tee arjen työnjako selkeäksi: Kun kotityöt ja vastuut on jaettu reilusti, molemmille vapautuu hetkiä hengähtää.
        Hyödynnä mikrotuokiot: Oma aika voi olla myös 15 minuuttia aamukahvia yksin tai lyhyt kävely työpäivän jälkeen.
        Lopeta syyllisyys: Yksin olo ei ole pois kumppanilta, vaan se lataa akkuja, jotta jaksat olla parempi puoliso.
        Kunnioittakaa hiljaisuutta: Kotona voi olla samaan aikaan ilman, että tarvitsee jatkuvasti viihdyttää toista tai puhua.
        Oman ajan puute voi joskus ajaa ihmisiä hakemaan piristystä tai omaa tilaa väärillä tavoilla, kuten etääntymällä suhteesta. Siksi siitä on tärkeää puhua kumppanin kanssa suoraan.


      • Anonyymi00038

        Ei avioliitossa tai parisuhteessa ole vapaus mennä nussimaan muita,se johtaa yleensä eroon,ellei ole sovittu ,että saa käydä vieraissa.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Itse olen melko introvertti niin en kyllä saman katon alla jaksa ketään miestä.

        Minä myös.


      • Anonyymi00044
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Minulla takana lähes kolmekymmentä vuotta kestänyt parisuhde, jonka päätin minun aloitteesta. Enkä ole kertaakaan katunut ratkaisuani, sen verran vaikea suhde se oli. Olen ollut yksin, enkä ole kaivannut enää uutta suhdetta kenenkään kanssa!

        Ymmärrän sinua, itsekin samaistuisin sinun kokemaan kaiken ton jälkeen. Itse olen ollut sinkkuna kokoelämän eli en ole asunut kenenkään naisen kanssa saman katon alla koskaan. Seurustelut olen kerran, mutten ollut valmis vakavempaan ja siihen kaikki kaatui? Olen 60- luvulla syntynyt mies ja avioerolapsi.

        Ehkä sillä oli vaikutusta minun kokemaan, etten helpolla lämpene suhteisiin. Uskon, että hyvä suhde antaa enemmän kuin ottaa ja tällä tarkoitan vastavuoroisuutta ja antamisen ilon tuomaa hyvää mieltä myös itsessä. Samaistumista toiseen samoin ajattelevaa kohtaan.


    • Anonyymi00002

      Olet tehnyt itsenäisen valinnan sortumatta perinteiden paineisiin!

    • Anonyymi00003

      Olisit pysynyt yksikön ensimmäisessä persoonassa!

    • Anonyymi00004

      Nuoruuden värikkäiden sinkkuvuosien jälkeen oli todella onni päätyä vakiintuneeseen avioelämään ajatellen myös elämää hieman eteen päin.
      Menneitä vuosilta en kaipaa mitään. Olen hyvilläni, että tulivatpa nuokin vuodet koettua.

      • Anonyymi00028

        Miehille riittää kun saa pillua ja ruokaa.


    • Anonyymi00005

      Minä olen pitänyt taukoa suhteista jo lähes parinkymmenen vuoden ajan ja niin se tulee aina olemaan!

      • Anonyymi00029

        Sama. Joskus panee jotain kunhan ei jää roikkumaan.


    • Anonyymi00007

      Tarkoittanet "pahempaa"!

    • Anonyymi00008

      Ihminen on eläimenä piilomoniavioinen. Potentiaalisia puolisoita on jonoksi asti, joka sitten näkyy pikkujouluissa ja risteilyillä. Voi sitä menoa.

      • Anonyymi00010

        Totta potentiaalisia on tuhansia, sopivia yksi


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Totta potentiaalisia on tuhansia, sopivia yksi

        Se yksi minulla jo oli 30 vuoden ajan! Ja se riittää kokemukseen parisuhteesta.


    • Anonyymi00011

      Häihin valmistautuessa tilakin on turvallisempi kuin avioliittoon tai naimisiin joutuessa. Tai joutaessa. Ja saattaa joka päivä syntyä uudesti.

    • Anonyymi00012

      Kenelle on? Kenelle ei?
      Ihminen on sosiaalinen olento. Viihtyy kaltaistensa seurassa. Ihanne tilanne on se, että kaltainen on elinkumppani.

    • Anonyymi00013

      Hyvä aloitus! Joskus!

    • Anonyymi00014

      Kyllä minäkin olin vuosikymmeniä aviossa, pakko oli erota oman terveyteni takia. Väkivaltaa sitä riitti, ei vaan kun ikää tulee niin kestä sitä. Pettämistä myös, jokainen kyllä itse tietää lopulta kestämisen rajan. En ole vielä kohdannut sellaista joka ei käyttäisi väkivaltaa kun tulee erimielisyyttä. En kaipaa parisuhdetta enää, ei vaan jaksa ja turha säälitellä yksin elävää, ennenkuin tietää hänen historiansa. Valinta on kuitenkin oma lopulta kaikilla.

      • Anonyymi00023

        Viehätyt vain våkivaltaisista, se on läheisriippuvuutta se.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Viehätyt vain våkivaltaisista, se on läheisriippuvuutta se.

        Sitä se tuntuu jollakin olevan! Minä en viehäty vakivaltaisista ollenkaan. Sitä ei ollut isäni eikä lasteni isä.


      • Anonyymi00033

        Juurikin näin.


    • Anonyymi00016

      Aamen

    • Anonyymi00017

      Se on niin kiinni näkökulmasta ja siitä millaisia kokemuksia suhteista menneisyydessä on. henkilökohtaisesti koen oloni suhteessa huomattavasti turvallisemmaksi kuin sinkkuna elämisen. Lisäski elämä tuntuu huomattavasti merkityksellisemmältä, kun on yhteinen elämä pelkän itseään varten elämisen sijaan.

    • Anonyymi00018

      Sulla on käyny hyvä tuuri et parisuhteessa voit hyvin ja tuskin olet kokenut väkivaltaa.

    • Anonyymi00019

      Todella hyvä kirjoitus! Siksi etsinkin vain ystävää itselleni, koska en halua asua enää yhdessä kenenkään kanssa! Ja etsin nimenomaan suunnilleen itseni ikäistä ystävää!

      • Anonyymi00025

        Tai sitten niin kun ikää tulee lisää voisin jopa nukkua ikäiseni papan asunnossa, mutta tietysti eri huoneessa! En osaa enää nukkkua kenenkään kanssa, koska olen nukkunut kauan yksin!


    • Anonyymi00030

      Olen ollut tuota mieltä jo siitä lähtien kun erosin, eli kauan sitten! En halua enää edes uutta ystävääkään minkään ikäisestä ihmisestä!

    • Anonyymi00035

      Miksi ihmeessä olet Avioliitto -palstalla?

      • Anonyymi00040

        Lohduttamassa avioliitoissaan kärsiviä.


    • Anonyymi00036

      Mikä nyt kenellekin on hyvä. Tärkeintä on, että itsellän on hyvä olla.

      Minä en vain oikein ole ikinä ymmärtänyt mitä vapautta muiden ihmisten parisuhteista oikein puuttuu. Itse olen aina ollut parisuhteissani ihan vapaa, enkä todellakaan ole koskaan joutunut "tarkkailemaan toisen katseita, viestejä tai tekemisiä" tmv. Ehkä minulla on sitten ollut todella hyvä tuuri (tai ehkä vain valitsen seurani hyvin).

      • Anonyymi00041

        Tai kumppanisi on ollut ovela,ei ole jäänyt kiinni pettämisestä.


      • Anonyymi00042
        Anonyymi00041 kirjoitti:

        Tai kumppanisi on ollut ovela,ei ole jäänyt kiinni pettämisestä.

        Asenne tuokin!


    • Anonyymi00043

      Joskus.jossakin tilanteessa saataisi ollakin.
      57:n avioliittovuoden jälkeen, puhekyvyttömän ja halvaantuneen vaimoni toissailtaisen menehtymisen jälkeen, oloni olisi taatusti helpompi ilman kymmenien vuosien kestoista, kaikin tavoin tyydyttävää ja suunnitelmaista yhteiselämää ml. lapsemme omine lapsineen.
      Hetkessä elävät lienevät tyytyväisiä hetkiin?

    • Anonyymi00045
      UUSI

      Miksi sinkun pitää puhua parisuhteesta. Varsinkin sellaisen joka haluaa elää sinkkuna.

      Jokainen on kuitenkin sen sinkkuuden kokenut ja osa on heistä parisuhteeseen halunnu. Miksi kaikkea pitää aina todistella. Kukin elää tavallaan.

    • Anonyymi00046
      UUSI

      Mustasukkaisuus jos ei ole tunteita toista kohtaan on turha väittää olevansa mustasukkainen tästä ei sotketa kahta eriasiaa narsistinen omistushalu sillä ei ole mitään tekoa mustasukkaisuuden kanssa narsisti ei taas halua omistaa kuin täydellisen tai parhaan ei estä silti narsistia pettämästä yksinkertaistettuna mikä on tunteiden ja omistus-suhteen ero

    • Anonyymi00047
      UUSI

      Ihminen voi olla sinkkuna erittäin onnellinen, jos omistaa elämänsä oikeille asioille.
      Onnellinen sinkku ei tietenkään ryhdy tietentahtoen suhteeseen, joka vähentää onnellisuutta.

      • Anonyymi00048
        UUSI

        SInkkuna voi olla onnellinen ja parisuhteessa voi olla onnellinen. Tämä riippuu ihan ihmisestä, luulisi tämän olevan selvää pöntömmällekin!


    • Anonyymi00049
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1226
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      92
      1214
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      788
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe