Hyvinvointi alkoi hiipua 90-luvun alussa

Olisi hyvä tutkia mikä alkoi muuttua. Jo silloin alettiin puhua markkinavoimista. Nykyään kaikki perustellaan taloudella. Sen pitäisi auttaa sosiaalisiin ongelmiin siinä kuin luonnon kestokykyyn.

Pilkkakirjoitukset ja kokkapuheet Lintukodosta ja Impivaarasta ja uhkakuvat Pohjolan Albaniasta ja Pohjois-Koreasta saivat alemmuudentuntoisimmat uskomaan että kunhan päästään Eurooppaan, niin kaikki paranee ja maito ja hunaja virtaavat.

Nyt on rauhallinen ja velaton maa sodan ja talouden romahduksen partaalla ja maailma on tullut kylään.

Miten meni avautuminen seurausten valossa katsottuna..?
17143
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Päin persiitä.

1Äänestä

UKK:n aikaan Suomessa oli asiat hyvin. 🕊🇫🇮
UKK:n jälkeen vituixmän kaikki.☠️

Äänestä

somalien tunkeuduttua tänne kaikki kaikki mennyt vain huonommaksi.

Äänestä
  • Niin se lasku somaleista alkoi. Loppua ei näy. Vai pitäisikö somalit positaa maasta. Auttaisiko se.

    Äänestä

Mikäli todella palattaisiin ennen 90 lukua olevaan aikaan, huomaisitte miten köyhiä silloin olimme. Jokainen voi verrata silloista bruttokansantuotetta nykyiseen ja verrata maamme sijaa hyvinvointivaltioiden joukossa, se on noussut.

Nykyiset ongelmat johtuvat hallitus toisensa perään ottamasta velasta ja byrokratian kasvusta sekä siitä kun julkisen puolen työntekijöiden palkkoja on lakkojen uhalla nostettu. On unohdettu se että jos maan vienti ja bruttokansantuote ei kasva niin silloin ei voi julkisen puolen kuluja kasvattaa koska se nostaa verojen ja velan ottoa. Tämä ajaa seinään kuten nyt on käynyt, ei ole enää rahaa mihinkään. Tässä on syy miksi Kokoomus Arto Satosen johdolla ajoivat palkankorotusten sitomista vientiin.

Joten jokainen teistä jotka olette vaatineet julkisen puolen palkankorotuksia olette syöneet Suomen velkavankeuteen. Kyse on siitä ettei niihin ja byrokratian nykyiseen määtään ole varaa.

Toinen ongelma on ylitöiden 50- 150% lisät ja tuntimäärien rajoittaminen. Näillä prosenttilisillä yrityksen ei kannata teetättää ylitöitä vaikka työntekijä sitä kaipaisi elintasonsa nostoon ja velkojen maksuun. Normaalilka tuntipalkalla se olisi mahdollista. Eli tässä on osittain aiheutettu pakkotilanne palkan nostolle vaikka oikea tapa olisi lisätä työtunteja kuten yrittäjäkin tekee omalla kohdallaan. Ammattiliitot ovat tässä tapauksessa aiheuttaneet turhan ongelman. Se tekisikö joku ylitöitä tai ei jäääkööt tekijän päätettäväksi.

Äänestä
  • Se BKT ei edelleenkään kerro kuin houreista. BKT on irvikuva jossa julkisen puolen palvelu ei tuota kuin rasitteen veronmaksajalle, mutta papereissa se on tyhmille suomalaisille peruste maksaa molokki eu:n manjanamaille lisää rahaa.

    Jos bkt selittäisi/ näyttäsi vain vientieurojen kasvun eli tulon ei olisi velkoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Se BKT ei edelleenkään kerro kuin houreista. BKT on irvikuva jossa julkisen puolen palvelu ei tuota kuin rasitteen veronmaksajalle, mutta papereissa se on tyhmille suomalaisille peruste maksaa molokki eu:n manjanamaille lisää rahaa.

    Jos bkt selittäisi/ näyttäsi vain vientieurojen kasvun eli tulon ei olisi velkoja.

    Ai niin että bkt nousisi ilman vientituloja? Hehehee

    EUn ulkopuolella maksaisimme tullit ja byrokraattinen paperityö kasvaisi tolkuttomaksi. Kysy briteiltä ja katso miten talous siellä laahaa EU eron jälkeen. Sitten käyt katsomassa paljonko Norja maksaa pääsystä EU sisämarkkinoille niin nenänpääsi vaalenee.

    Kun samalla tulisi ero euro valuutasta, markkamme olisi heikko joten kaikki velkamme nousisi päivässä vähintään 20% Se olisi Suomen ja monen yksityisen konkurssi. Saman 20% nousisivat kaikki ulkomailta tukevat tuotteet kuten öljy, kännykät ym elektroniikka. Voi sitä juhlaa ja muuttoa muualle. Noh, persut jäisivät juhlimaan, heheher

    Suomen EU ero on venäjän toiveuni josta putin nauttisi ja nyt myös USA haluaa hajoittaa EUn. Jaa että miksi? EU on liian vahva vastustamaan suurvaltapolitiikkaa ja on siirtymässä pois öljystä mikä tukee Kiinan sähkö ja elektroniikkateolisuutta.

    Äänestä

KOKOOMUS

Äänestä

Miten montako sataa miljioonaa Suomi maksoi Valheesta ! Että julistettiin Maailman onnellisimmaksi maaksi !

Äänestä

Alkoiko 90-luvun alussa, kela rahat pienenemmään niin että piti alkaa miettimään töihin lähtöä?

Äänestä
  • Silloin oli kelapummin kulta-aikaa kikkailtiin oikein sosiaaliturvalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Silloin oli kelapummin kulta-aikaa kikkailtiin oikein sosiaaliturvalla.

    Oliko hyvinvointivaltio hyvä idea?

    Äänestä

Kokoomuksen poliittinen valta kasvoi ja Suomen hyvinvointi putosi käsi kädessä.

Äänestä

Tervehdys tännekin ! Olen valaissut taloustapahtumia selkosuomeksi erillisessä osiossa "haansin-varoittava-talous-tieto-isku---" mutta en ulottanut analyysiä 90-luvun lamaan erityisesti.

Nyt voin teille kuitenkin kertoa, miten 90-luvn LAMAsta varsin nopeasti selviydyttiin, vaikka hallituksessa istui KOKOOMUS, tuo katajaisen kansan suurin turvallisuus-uhka!

Selittiin, koska maksajiksi pantiin KAIKKI, siis rikkaatkin. Verotuksen voimin !!!
Omat tuloni tippuivat 20 % ja näin pelastettiin suomi hetkellisesti Nokian avustuksella. Nokia kuitenkin kuoli eikä uutta koskaan tullut tilalle !

Sen sijaan, porrrrvari-koneisto kävi suorastaan röööhhkeäksi ja keskitti sekä tulot että veronalennukset pelkästään itselleen ! Velat jäi teidän sopuleiden harteille. Tilanne, josta ette enää nouse ! "hyvinvointi" alkaa olla enemmistölle "kirosana" !

t. haans.sea

Äänestä

Unionistit ja pelkopornolla etenevät vastatkoon.

Äänestä
  • Ei valhetta ja harhaa ole järkevää kommentoida. Voit käydä katsomassa kuvaajan siitä minkä verran velkaa kukin hallitus teki. Marinin pylväs on omilla korkeuksillaan.

    Jos rahasta on pulaa niin tee enempi työtä äläkä paru työn vähyyttä jonkun muun syyksi.

    Äänestä

eu jäsenyys, muutti kun rakenne uudistus meni uusiksi,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olisi hyvä tutkia mikä alkoi muuttua. Jo silloin alettiin puhua markkinavoimista. Nykyään kaikki perustellaan taloudella. Sen pitäisi auttaa sosiaalisiin ongelmiin siinä kuin luonnon kestokykyyn.

Pilkkakirjoitukset ja kokkapuheet Lintukodosta ja Impivaarasta ja uhkakuvat Pohjolan Albaniasta ja Pohjois-Koreasta saivat alemmuudentuntoisimmat uskomaan että kunhan päästään Eurooppaan, niin kaikki paranee ja maito ja hunaja virtaavat.

Nyt on rauhallinen ja velaton maa sodan ja talouden romahduksen partaalla ja maailma on tullut kylään.

Miten meni avautuminen seurausten valossa katsottuna..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu