Virossa palkkaverotus poikkeaa Suomesta, mutta Veronmaksajien ekonomistin Janne Kalluisen kirjoituksessa Taloustaidossa vuonna 2024 kerrottiin, että pienillä palkoilla verotus ei merkittävästi poikkea Suomesta ja voi olla Suomessa jopa kevyempää.
Tuloverotusta on parina viime vuonna kiristetty Virossa 20 prosentista 24 prosenttiin."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011877410.html
Tuloverotusta on parina viime vuonna kiristetty Virossa 20 prosentista 24 prosenttiin."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011877410.html
Vastaukset 30
Vanhimmat
Suomessa keskipalkka on noin 3600 e/kk.
En ole ikuna sellaista saanut.
Venäjän postilaitoksessa keskipalkka on 300 €/kk. Koko maan mediaanipalkka toki jotain 700 €/kk. Ruoka maksaa suunnilleen saman kuin Suomessa, osa enemmän ja osa vähemmän.
Tasaverotuksen ansiosta nuo 2100 € / kk tienaavat keskipalkkaiset maksavat yhtä paljon veroa (20 %), kuin vaikka 5000 € / kk tienaavat.
Eivät kyllä maksa. 2100 tienaava maksaa veroa 420e, 5000 tienaava maksaa tonnin.
Viron Veljet loisii tyhmien Suomiporojen rahoilla
Mitä maksaa ruoka ja asuminen?
Ainakin Tallinnassa Suomen hinnat.
Kallistunut ihan saakelisti euroon siirtymisen jälkeen, kuten tapahtui Suomessakin.
Ruoka aika samoissa hinnoissa kuin Suomessa.
Euroon siirtyminen ei nostanut sinänsä hintoja lainkaan.
Sinä et voi tietää miten hinnat ja ostovoima olisivat kehittyneet omalla valuutalla, kuten en minäkään.
Nyt Volvot maksaa Suomessa ja Ruotsissa suunnilleen saman.
Kekkosen-Koiviston aikaan valuutat oli omat ja Volvo Suomessa 2x kalliimpi.
Et ilmeisesti päivittäistavaran mm. ruuan hintoja ole paljon seurannut, kun et tiedä euroon siirtymisen vaikutusta hintoihin 😆👌
Tollaisia palkkoja koskaan ole nähnytkään.
Mutta paljonko Virossa on kädestä suuhun-elätettävää haittamaahanmuuttoa ?
maksimieläke laitettava noin 300eur kuukaudessa kaikille
"Insinöörin palkka Virossa on nousussa, ja kokeneiden asiantuntijoiden kuukausipalkka asettuu usein 2 000 3 500 euron välille. Palkkataso riippuu vahvasti toimialasta (esim. IT- ja tuotantoalat maksavat parhaiten), kokemuksesta ja yrityksen koosta, Viron keskipalkan ollessa noin 2 000 euroa. Palkkaero Suomeen on kaventunut, mutta on yhä huomattava.
Länsiväylä
Eläminen kallistunut. Mulla oli suunnitelma muuttaa eläkkeellä (2400€/kk) mutta enää en edes haaveile.
Pärjäävät hyvin kun ovat tottuneet elämään säästeliäästi ja asunnot usein vanhoja, kunnostamattomia.
Keskipalkka Suomessa on 4100 euroa kuukaudessa.
Virossa matalapalkka-alan työntekijät ansaitsevat yleisesti vähemmän kuin mitä toimeentulotuen saajat saavat Suomessa. Ja hintataso Virossa on nykyisin alkoholia lukuunottamatta sama kuin Suomessa.
Keskiverron virolaisen elintaso on todella paljon heikompi kuin keskiverron suomalaisen.
Tässä nyt näette mihin tasavero johtaa, eli tavan duunareilla köyhyyteen. Virossa tavan duunareilla on paskat palkat ja silti joutuvat maksamaan 22% veroa, eli saman prosentin mitä ökyrikkaatkin ja verotus heillä huomattavasti kovempi kuin Suomen pienipalkkaisilla. Hintataso esimerkiksi ruuassa jo Suomen luokkaa. Millä ihmeellä tavan kaupanmyyjä voi enää tuhannen euron bruttopalkkalla pärjätä, kun verot vie siitä lähes neljänneksen pois? 700 e/kk on verotonta.
Onhan toi todella törkeä veroprosentti tavan duunarille, siis 22% jostain tonnin kuukausipalkasta??? Suomi on matalapalkka-alan duunarille Viroon verrattuna minimaalisen verotuksen maa.
Ihan normaali palkka suurelle osalle Suomessa.
Ihan niinkuin 1200€ on ihan normaali palkka monelle Virossa.
Tasavero on johtanut Virossa valtion budjetin tiukkenemiseen. Verotulot eivät riitä menoihin.
Pelastuksena on ollut EU:n maksuosuudet.
Paikallinen nuori kertoi ,että Virossa on pakko tehdä kahta duunia.
Ja silloin ei ole elämää.
Sannan perhe saa Kela-tukia 4 200 e/kk – "Olemme ihan ok-tuloisia ihmisiä" 👍
Haluaisinpa nähdä riviriviltä Sannan perheen tulot. Sen toki minäkin ymmärrän, että työssä käymällä ei tollaista hunajaa kerrytetä.
Ei nyt pidä unohtaa satoja miljoonia EU-tukiaisia mitä Viro saa Suomestakin, ilman niitä ja kaljarallia olisi Viro juurihulikassa.
Niin käy jo Suomellekin, ilman EU-rahojakin, koska olemme nettomaksajia.
Suomessa alkaa kohta palkkojen laaja-alainen alentaminen Viron tasolle, jotta saadaan kokoomuksen, persujen, rkp:n ja kd:n sekä ek:n oikeiston tahtoma kiky kuntoon.
On jo menossa. Ennen it-alallakin sai hulppeita palkkoja, nyt ihan keskivertoja. Mutta se tekoäly...