Mitä hyviä heavy bändejä on jotka soittaa sellaista raskaalla riffillä soitettua tummaa metallia jossa laulu myös raskasta?mutta ei huutoa,,,
raskas
????
9719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aloita vaikka Metallicalla. And justice for all, Master of Puppets, Ride The Lightning ja Black Album -levyt.
Slayer (South Of Heaven, Reigning Blood, Seasons in abyss, God Hates Us All, Show No Mercy, Hell Awaits ym.)
Megadeth
Anthrax
Pantera (Cowbys from hell, Vulgar Display of power ym.)
Testament (The Gathering, First Strike is deadly, ym.)
Sepultura (Beneath The Remains, Arise, Chaos A.D., Schizophrenia)
Death
Hatebreed (Kaksi uusinta albumia. Huuto sopii hyvin niiden agressiiviseen musiikkin.)
At The Gates (Slaughter of the soul)
The Haunted (The haunted made me do it)
Arch Enemy (Black Earth ym.)
Entombed (Left Hand Path, Clandestine ym.)
Meshuggah (Destroy Erase Improve. Kokeile.)
Fear Factory (Demanufacture, ym.)
Machine Head
Sentenced
Siis ketä vittua kiinnostaa jotkut muut bändit kun meillä on Kiss ja tässä sulle faktaa:
Maailmassa on monia loistavia heavyrumpaleita, mutta on vain yksi joka on täysin ylitse muiden: Hän on Kissin legendaarinen PETER CRISS. Criss soittaa täysin omassa kastissaan vertailtaessa häntä muihin rumpaleihin. Edes ex-kiss rumpalit Singer ja Carr eivät pääse lähellekään siihen agressiivisenn atmosfääriin jonka Criss luo rumpusooloillaan. Crissillä on aivan omintakeinen ja kopioimaton tyyli. Hänen soittonsa on hyvin persoonallinen ja pelkästään nauhahalta kuulemalta voi todeta, että siellä soittaa legendaarinen Criss. Criss on kaikkienaikojen rumpali, ikoni eläessään. Tuskin Kiss olisi koskaan noussut maailmanmaineeseen ilman karismaattista ja upeaa Crissiä. Kissin alamäki alkoikin Crissin poistuttua kuvioista ja uusi tuleminen tuli vasta kun ReUnion toteutui Crissin johdolla. Toivon, että Crissille pitkää ikää, sillä hänen kaltaistaan rumpalia tuskin enää koskaan näemme. Criss elää ikuisesti .
poistaisitko tuonkin?
On Grave Digger.. toisin kuin muut "raskas" laulu ja raskaat riffit bändit niin Digger ei ala puuduttaan.
Suosittelen että aloitat levyillä: The Grave Digger, Symphony of Death, Rheingold, Knights of the cross ja tuo uusin The Last Supper on kanssa erittäin pätevä.
Toinen aika hyvä joka tulee nyt mieleen on Rage kannattaa aloittaa vaikka tuosta uudesta Soundchaserista toinen hyvä on Black in Mind.
jos nyt ymmärsin oikein kysynyksesi niin Paradise Lost vois olla kova juttu
albumi Draconian Times vois toimia ainakin aluksi
aika poppia kamaa toi Paradise Lost tuntuu olevan. One Second levy on ihan syntsa pop meininki. Että kyllä raskaus on tosi kaukana.
tuo draconian times on aika rokkilätty eikä edes muihin paradise lostin levyihin verrattuna kovinkaan raskas.
Cathedral ja tietysti hevin kantaisä Black Sabbath
Kuuntele Doom-metallia.
Esim. Reverend Bizarre