Hei!
Olisin vaan sellaista tullut kysymään, että onko iranilainen ohjus vähän sellainen kuin täyteen puhallettu ilmapallo joka sitten päästetään solmimatta irti ja se lentää vähän minne sattuu? sinänsä mielenkiintoista, että ohjuksia kannattaa lähettää ympäri naapurimaita kuin sinkkujen rakkauskirjeitä tuntemattomille. Eikö sodassa USA:ta ja Israelissa ole tarpeeksi vihollisia?
Iranin ohjukset: huoli numero yksi!
11
171
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei, ku se on semmonen papinkaapuun pukeutuva, letkua ja puhallusputkea kantava therian-ilves maamiesseurojentalolta, joka odottaa että p_astronauttiki syttyis ja yhtyis samaan virtapiiriin. Niiku hyvin tiedät. Kuulemma.
- Anonyymi00002
Iran käyttää halpoja droneja joissa on ruohonleikkurin moottorit. Tämä kannattaa kun torjuntaan käytetään 1-2miljoonan torjuntaohjuksia. Kun drone maksaa vain 20k, puolustajalle tulee miljoonatappiot myös silloin, kun drone torjutaan. Droneja pitäisi voida torjua jollain halvalla lasertykillä tai vastaavalla, millä kustannukset olisivat olemattomia.
Sitä sanotaan eskaloimiseksi, ei vahinko vaan siirto. Ei tarvi olla kovin välkky, kun ymmärtää lähi-idän tappelupukarien haluavan levittää sotiaan pitkin, kuten uskoaankin ja siemeniään.
- Anonyymi00003
On tuo Iran mahdoton, kun hyökkää. Pitäisi heti estää pääsy urheilukisoihin.
- Anonyymi00004
Lasketaanko Lotto urheiluks? Oman kupongin puolesta vaa kyselen. -sivu
- Anonyymi00005
Miksi Iran nyt niin tekee, eihän sitä vastaan kukaan hyökännyt?
Ai, hyökkäsi. Se siis saa puolustaa itseään, esimerkiksi tuhota ne sotilastukikohdat joista hyökkäyksiä Iraniin tehtäisiin? Sitä kai kutsutaan sotilasoperaation torjumiseksi, sodastahan eivät Israel ja Yhdysvallat ole puhuneet mitään. Operaatiosta puhuvat, tahot siis tekevät operaatioita toisiaan kohtaan ilman sotaa.
Israel pommitti eilen illalla Iranin suurinta kaasukenttää. Iran uhoaa kostoiskua, Yhdysvallat selittää...emme tienneet mitä Israel tekee. Jos noin olisi, Yhdysvallat olisi valinnut ystävänsä väärin, sillä kyllä ystävät asioista toisilleen jotain kertovat?
Toisaalta, eihän Yhdysvallatkaan kertonut EU: n natojäsenille hyökkäyksestä Iraniin.
Jälkeenpäin tosin yrittää saada koottua eri maista sotilaita ettei omia kuolisi. Uhoaa miten nato muuttuu, jos teurassotilaita ei muista maista heille anneta? Poliittisesti Yhdysvallat ei halua tapattaa sotilaitaan, keskimäärin mukavampi tapattaa liittolaismaiden sotilaita, vaikka itse koko kriisin olisi aiheuttanut.
Kriisi ei lopu ennen maahyökkäystä, nyt vaan kaikki intoilijat sinne sotimaan. Saadaan sen jälkeen taas rauhaisampi maailma heidän kuoltuaan.
AV - Anonyymi00006
Mielestäni huoli numero yksi on öljyn kallistuminen. Se kallistui taas kun Israel pommitti kaasukenttää.
"Brent Crude: Rose approximately 6%–8% on the day, with reports noting it was trading between $113 and $116 per barrel"
Kallista öljy kohta on ja se vaikuttaa inflaatioon, sekä lainojen yleisimpään ohjauskorkoon.
Harva se miettii miten Israelin hyökkäyksestä joutuu maksamaan huonolla tuurilla tuhansia euroja vuodessa? Lainan koron tarkastuksen osuessa "väärään aikaan" voi mennä jo tuhannen vuodessa. Siihen polttoaineen hinnan korotus 0.3 euroa/litra, ja muu inflaatio päälle.
Tulisiko olla jo huolissaan Israelin ja Trumpin epätasapainoisuudesta?
AV- Anonyymi00007
Markkinat pyrkivät ennakoimaan EKP:n ohjauskorkoa koskevia päätöksiä. Tämä on saanut jo ennakolta 12 kuukauden euribor-koron hypähtämään jyrkimpään nousuun lähes kolmeen vuoteen.
Pari viikkoa sitten, ennen Iranin sotaa, markkinoilla odotettiin, että EKP saattaisi laskea korkoaan tänä vuonna. Nyt odotuksissa on tapahtunut täyskäännös.
- Anonyymi00008
Olen ymmärtänyt että Iran ampuu ohjuksia naapurimaissa oleviin USA:n tukikohtiin.
Toisaalta ihmettelen miksi Iran ampuu ohjuksia Israelin kaupunkeihin kun hyödyllisempää olisi ampua niitä Israelin lentotukikohtiin. - Anonyymi00009
Mitä noilla ohjuksilla tekee, annetaan daavidille oululaisia rinkeleitä lingon ammuksiksi ja goljat saa siipeensä taatusti sen jälkeen :)
- Anonyymi00010
Mietin sitä, että maa, jonka presidentti pyytää anteeksi naapurimailtaan ohjusiskujaan, olisi ydinaseen haltija.
Ehkä hyvä vaan jos paukuttavat dieltä kaikki aseet ja lopuksi vielä vievät sieltä ne ydinaseen kehitysvimpaimet ja rikastetun uraaninkin mukanaan.
Jospa kansa siellä sitten lopulta vaihtaa myös johfon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 994880
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2371981- 811593
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401180Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3281137Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051090- 501089
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471057- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85974