Työsuhde 2kk

Miten on: Hain yli vuoden kestävää duunia ja minut valittiin 2kk:n työsuhteeseen. Eihän sen näin pitänyt mennä!
Miten pystyn kieltäytymään -vai pystynkö mitenkään?
5477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kieltäydyt niin karenssia paukkuu.
Tuo kaksi kuukautta on työkkärin mittapuun mukaan melkein verrattavissa elinikäiseen työsuhteeseen.
Tee se pesti ja vältät karenssin.

Äänestä
  • Tällä hetkellä lainat- ja laskuaikataulut on vedetty äärimmilleen, kahden kuukauden palkka ei kohenna tilannetta yhtään (palkka käteen 400e enemmän kuin työttömänä). Ekoja liiton rahoja joutuu odottamaan 5 viikkoa, eli menee luottotiedot. Mikään taho ei enää jousta.

    Äänestä

  • lupaus1v!? kirjoitti:

    Tällä hetkellä lainat- ja laskuaikataulut on vedetty äärimmilleen, kahden kuukauden palkka ei kohenna tilannetta yhtään (palkka käteen 400e enemmän kuin työttömänä). Ekoja liiton rahoja joutuu odottamaan 5 viikkoa, eli menee luottotiedot. Mikään taho ei enää jousta.

    Turhaa arpomista. Ei ihme, että duunit valuu Kiinaan, kun täällä ei olla varmoja, kiinnostaako duuni vai ei!

    Äänestä

Hain yli vuoden kestävää avointa työpaikkaa toiselta paikkakunnalta. Olin siis valmis muuttamaan toiselle paikkakunnalle jo vuodenkin työsuhteen ajaksi. Minut kutsuttiin työhaastatteluun ja iloisena junalla puuskutin työhaastatteluun, jossa kuulin työn olevankin lähinnä yhden henkilön kesälomatuuraus, mutta mikäli..jos...kun...mahdollisesti...ehkä... kyseinen henkilö pääsisi sairaseläkkeelle, niin työ voisi jatkua. Onneksi minua ei valittu. Olinhan itse hakenut työpaikkaa, joten ilman karenssia en olisi voinut kieltäytyä neljän viikon kesälomatuurauksesta.

Työtön on aika paskamaisessa tilanteessa kun yrittää hakea töitä koko suomesta ja törmää näihin kuukauden pesteihin, joita "kaupataan" yli vuoden työpaikkoina.

Toinen ongelma on, kun sovitaan työsuhteen alkamisesta ja järjestät omalla vippilainarahalla muuton. Yllättäin työnantaja soittaakin etteivät tarvitse uutta työntekijää. Onneksi minä en ehtinyt muuttaa, vaan pääsin pälkähästä ainoastaan isohkolla puhelinlaskulla.

Äänestä

Duuni ei nyt sitten kestäkään sitä aikaa kuin suunnittelit mutta olet sitten sen 2 kuukautta. Etkai nyt sentään koko vuoden rahoja laskenut sen varaan mitä mahdollisesti olisi saattanut saada?

Tuo ansiosidonnaisen ja töiden loppumisen väli nyt on niin lyhyt aika kuitenkin, että jos tosiaan mitään muuta vaihtoehtoa ei ole niin otat jonkun pienen muutamansadan euron vipin jostain (jos et muuta keksi niin vaikka näitä kalliita puhelinlainoja...), siihen nyt ei kummoisia rahoja vaadita että liitonrahojen juoksemiseen asti elää. Omallakin alallani aikalailla mutkikkaita työjutut ja usein joutuu tekemään näin.

Kieltäytyä et kuitenkaan voi jos karenssin haluat välttää. Se on selvä asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lupaus 1v!? kirjoitti:

Miten on: Hain yli vuoden kestävää duunia ja minut valittiin 2kk:n työsuhteeseen. Eihän sen näin pitänyt mennä!
Miten pystyn kieltäytymään -vai pystynkö mitenkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu