Minulla on muutama noita ruukuissa

https://www.puutarha-artikkelit.fi/artikkelit/neidonhiuspuu-suomessa/

ja jossain vaiheessa yksi niistä istutetaan Helsinkiin ja loput todennäköisesti siirtyvät vaiheittain suurempiin ruukkuihin, sillä ykösvyöhykkeen pohjoispuolella niiden selviäminen talvesta on hyvin epätodennäköistä.

Neidonhiuspuut ovat erittäin vanhaa kasvisukua ja ensimmäiset niistä elivät jo dinosaurusten aikaan.
Kiinassa on yksilöitä, jotka ovat yli 3000 vuotta vanhoja ja valtavan paksuja.

14

170

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jep. Yks istutettiin suomi24aan, yks Iltalehteen ja yks kerronko minne? -sivu

    • buddy-love: "Minulla on muutama noita ruukuissa"

      Huono tapa pitää noitia ruukuissa, täysin hylättävä, ei silleen saa tehä. Päästä nyt ainakin pääsiäisenä pois. -exKynis.mi

      • Kasvienvapautusrintamalta on tosiaan tullut uhkaava kirje, mutta toistaiseksi olen pyrkinyt olemaan huomioimatta sitä.


    • Anonyymi00002

      NOita pidetään häkissä, ei ruukussa. Se vielä särkee sen ruukun ja karkaa sinulta.

      • Ehkä toisiaan hankin jonkin lintuhäkin noiden ympärille, sillä koskaan ei voi olla liian varovainen.


    • Anonyymi00005

      Noitia ruukuissa? Kasvamassa?

      Pikkunoitia ruukuissa, kuuloistaa aika pelottavaLLE.

      • Aion vaatia, että ne noituvat täällä valtavan remontin tehdyksi ja että aloittavat katoista.


    • Anonyymi00006

      Jaahas. Taas Tanhua K2:lla.
      -pellettiä

    • Anonyymi00007

      Ei noitia saa tunkee ruukkuihin jumiin 😠🧙🏻🪄🍫😡

      • Mummielestä soon niille ihan oikein. Noidat ku on hyvin haitallisii. Kyöpelit on kertonu, kunne vietti auvosta elämää Kyöpelivvuoressa, nii noidat tunkeutu sinne kissanpissalta haisevine luutineen ja eltaantuneine kahvinpuruineen.

        Ja sit ne piti semmosta meteliiki, et kyöpelien tartti ettii uuet asumukset autiotaloista ja parkkiluolista. 👻


    • Anonyymi00008

      buddy muuten kun lupasin kai sinulle grafiikkajuttuja niin eräs peli olisi... melko valmiskin jo eli siis voisit tehdä grafiikkoja... von lähettää sitten koko softankin sitten niin mihin voisit laittaa kuvia itse, pohjat valmiina...

    • Sit ilosta asiaa. Mun ystävä banskukärpäne (🪰suurennettu kuva) on palannu talviunelta, ja nysse pomppii ilosesti tässä tietokoneruudulla. Kyl mää oon kaivannukin sitä, ku mää en ite ota talviksii.

      Mää sain nukkumisest ihan tarpeeks, ku piti vossiilina vetää lonkkaa 66 miljoonaa vuotta, enneku mut sit taas elvytettiin.

    • Anonyymi00009

      kielivänkyröitä... kun itse aina käyttöjärjestelmässä valitsen: writing language: Finnish, keyboard: Finnish, mutta sitten käyttöjärjestelmän käyttökieli on: English (American), EN-US.

    • Anonyymi00010

      buddy niin ajattelin kun tyttöjen kanssa juttua tuota peliä suunnitellessa että sinulla voidi olla näkökulmaa kuviin... siis älä käsitä väärin, siis niin nooh.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe