Älä hukkaa elämääsi!

Anonyymi-ap

Mikset muuttaisi Sallaan. Se on huippupaikka, jossa voit elää täysillä! 🥇🙌✌️🏆🏅

12

337

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
    • Anonyymi00003

      Kuka pöljä oli asialla,
      kun Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      • Anonyymi00007

        Tuuppa tasaselle koittaa, jää ku märkä läntti jälelle,,,


    • Anonyymi00004

      Salla on Number Uno! 💪😎

      • Anonyymi00005

        Tein työni etelän kaupungeissa. Eläkkeelle muutin Lappiin.
        Patikointia, veneilyä , kalastusta, marjastusta, hiihtelyä, ...
        Oikea ratkaisu. Jäin leskeksi. Takaisin muutto lähemmäksi läheisiä.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Tein työni etelän kaupungeissa. Eläkkeelle muutin Lappiin.
        Patikointia, veneilyä , kalastusta, marjastusta, hiihtelyä, ...
        Oikea ratkaisu. Jäin leskeksi. Takaisin muutto lähemmäksi läheisiä.

        Tein työni etelän kaupungeissa. Eläkkeelle muutin Lappiin.
        Patikointia, veneilyä , kalastusta, marjastusta, hiihtelyä, ...
        Oikea ratkaisu. Jäin leskeksi. Takaisin muutto lähemmäksi Thaimaata.


    • Anonyymi00009

      Sallassa on niiiiiin hyvä olla.

    • Anonyymi00010

      Minäkin elin vuosia etelän oravanpyörässä. Päivät täyttyivät kiireestä, suorittamisesta ja jatkuvasta stressistä. Lopulta uupumus hiipi mukaan, eikä arjesta enää löytynyt iloa samalla tavalla kuin ennen.

      Sitten tein päätöksen muuttaa Sallaan. Se oli elämäni paras ratkaisu.

      Sallassa elämä sai uuden suunnan. Luonto on aina lähellä, ilma on puhdasta ja ympärillä vallitsee rauha, joka tuntuu jokaisena päivänä. Kiire vaihtui tasapainoon ja jatkuva suorittaminen muuttui aidoksi läsnäoloksi. Vähitellen voimat palautuivat, mieli kirkastui ja elämä alkoi taas tuntua omalta.

      Sallassa ei tarvitse jahdata hyvää elämää, koska se on täällä osa arkea. Metsät, vuodenajat, hiljaisuus ja yhteisöllisyys tekevät jokaisesta päivästä hieman paremman kuin edellisestä.

      Jos tunnet olevasi jumissa kiireessä ja kaipaat muutosta, kannattaa antaa Sallalle mahdollisuus. Minulle se merkitsi uutta alkua. Nykyään voin paremmin, jaksan enemmän ja nautin elämästä aidosti. En vaihtaisi tätä enää mihinkään.

    • Anonyymi00011

      Muutin Sallaan, koska kuvittelin löytäväni maailman rauhallisimman paikan. Ensimmäiset päivät olivatkin hiljaisia, kunnes eräänä yönä kirkas valo nielaisi minut suoraan avaruusalukseen.

      Aluksella humanoidit eivät sanoneet sanaakaan. He liikkuivat täysin äänettömästi, painoivat vilkkuvia painikkeita, tuijottivat näyttöjä ja tekivät merkintöjä omiin laitteisiinsa. Minä olin ilmeisesti vain tutkimuskohde, jonka mielipidettä ei katsottu tarpeelliseksi kysyä.

      Hyvin nopeasti kävi ilmi, että heidän tieteellinen kiinnostuksensa kohdistui tavalla tai toisella peräpäähän. Mittauksia tehtiin, laitteet piippasivat ja raportteja kertyi sitä tahtia, että epäilin heidän ratkaisevan koko galaksin suurinta arvoitusta juuri minun kustannuksellani.

      Kun kaikki oli ohi, humanoidit palauttivat minut yhtä hiljaisesti kuin olivat minut hakeneetkin. Aamulla seisoin jälleen kotipihassa Sallassa kuin mitään ei olisi tapahtunut.

      Nykyään, kun joku kysyy millaista elämä Sallassa on, vastaan vain, että täällä voi sattua kaikenlaista. Joskus jopa niin erikoista, että siitä kannattaa vaieta, ellei halua muiden pitävän itseään vielä oudompana.

    • Anonyymi00012

      Sallassa naiminen tuntuu parhaimmalta.

    • Anonyymi00013

      Perheiden muuttoa estävät kultturelliset tekijät. Ei tunnu hyvältä käydä lukiota, jossa on jokunen suomalainen ja vähän muitakin. Kyse on pienuuden ekonomiasta, mitä monet karsastavat.
      Pitkä on matka maailmalle.

      Mutta voi kuvitella, että rauhaa kaipaavat löytävät rauhan - Sallastakin.

      Kaikesta kouhotiksesta huolimatta väkiluku alkaa kolmosella. Ei hyvä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe