Mihin ihmeeeseen sitä käyttäisi epassi edun? En käy missään kulttuuritapahtumissa, ekä harrasta maksullista liiluntaa ja mihinkään oikeasti hyödylliseen kuten optikolle tai hammaslääkäriin ei tietenkään meillä epassi käy.
Yhtenä vuotena ostin leffalippuja 200 eurolla, mutta kun en käy elokuvissa, eikä lippuja voi eteenpäinkään lahjoittaa niin revin ne sitten roskikseen. Pitäiskö taas tehdä sama?
Yhtenä vuotena ostin leffalippuja 200 eurolla, mutta kun en käy elokuvissa, eikä lippuja voi eteenpäinkään lahjoittaa niin revin ne sitten roskikseen. Pitäiskö taas tehdä sama?
Vastaukset 32
Vanhimmat
niin justiin, olisit kysynyt saanko käteisenä, setelinä käteen tuon edun?
No ei tietenkään saa käteisellä. Silloinhan sen rahan vois käyttää miten tykkää ja sehän kamalaa 😱
En käyttäny mihinkään. Työnantaja sai pitää 400e itellään.
kyllähän kai se lainmukaan pitäisi pystyä vaihtaa setelirahaksi se etu
Itse käytän hierojalle
Oo varuillas
Onneksi oma elämä ei ole noin turhaa ja tylsää kuin avaajalla. "En käy koskaan missään, enkä koskaan tee mitään" Hyvää loppuelämää sulle ja pidä kivaa.
Miten niin? En mä niin sanonut etten mitään tee. Just lähden kohta etelänlomalle rillutteleen. Ei vaan kiinnostaa mikään pitisnnypläys tai kuurupiilo jossain pakohuoneessa, johon tuo epassi vissiin on tarkoitettu. Mitään järkeväähän sillä ei saa..."museopassi"...booooring!
nyt: Accept - Lady Lou
Jos se on rahanarvoinen "etuseteli" kulttuuriin ja liikuntaan, mutta et käytä maksullista kulttuuria ja liikuntaa, niin vaikea sille on keksiä käyttöä.
Mutta miten olisi museokortti, uimahalli, teatteriesitys, palloilukenttä, kuntosali, konsertti, kylpylä, urheilukatsomo, opiston kurssi, keilahalli, liikuntatapahtuma ja ehkä hieronta? Eikö mikään kiinnosta yhtään?
1. Museoissa tulee vanhasta tavarasta haikea ja surkea olo.
2. Uimahallit ovat inhottavia paikkoja, joissa kikkelikarvoilla ryyditetty, pahanmakuinen vesi menee suuhun ja kuivattaa ihon.
3. Teatteriesitykset ovat yleensä ylinäyteltyjä ja äärettömän tylsiä
4. Palloilukentät: aikuiset ihmiset juoksee pallon perässä kuin mitkäkin koirat ja sitä pitäisi sitten hurrata ja kannustaa. Ei kiitos!
5. Kuntosalit: olkapäät ja nivelet lääkärin todistamana niin kuluneet että jo pelkkä ajatus tekee pahaa!
6. Konsertit: musiikki on parhaimmillaan radiosta autossa kuunneltuna!
7. Kylpylät: sama juttu kuin uimahallit!
8. Urheilukatsomot: sama juttu kuin palloilukentät
9. Opiston kurssit: ehkä ainut, mikä jollain tasolla kiinnostaa etenkin kielikurssit, mutta ei oikein ole nyt ajankäytöllisesti vaihtoehto
10. Keilailuhallit käy, jos edun voi vaihtaa virvokkeisiin eli käytännössä kaljaan, mutta veikkaan että ei käy
11. Liikuntatapahtuma: sama kuin palloilukenttä, urheilukatsomo
12. Hieronta: no hyi olkoon, joku lähmimässä ja lääppimässä mun ihoa likaisilla ja rasvaisilla käsillään. Vöhemmästäkin tulee yökötys.
Joo, eli ei mikään noista käy. Kuten sanoin, nyt olis tarve saada uudet silmälasit ja hoitaa hampaat kuntoon, mutta se ei nyt epassilla käy!
Pallokentällä tarkoitin, että harvalla kotonaan on tilaa edes pingispöydälle ja sitä isomman kentän joutuu vuokraamaan. Ja tapahtumalla vaikka että osallistuu johonkin Sulkavan soutuihin tai eukonkantokisaan.
Perustelu näille tiettyyn tarkoitukseen korvamerkityille verotuetuille eduille on se, että ne edistäisivät työhyvinvointia ja työssä jaksamista ja jopa tuottavuutta.
Äänikirjapalveluakin saattaa pystyä maksamaan epassilla.
Niin joo. Noh, mulla on 230 neliön omakotitalo ja joku 200 neliöö hallitilaa sekä 2 ha tontti, että kyllä mulla nyt sentään yksi pingispöytä johonkin nurkaan mahtuu, mutta ymmärsin kyllä pointin!
En vastaavaan ongelmaan keksi oarempaa tekniikkaa kuin listata asiat ja miettiä kunkin kohdalle mikä olisi lähinnä paras vaihtoehto mihinkin kohtaan. Tyyliin että jos on joku jalkapallohuligaanituttu, niin "ilmaisella" rahalla voi sitten itsekin mukana käydä katsomassa ko. touhua. Itsellänikin on 400€ kulutettavaa tälle vuodelle ja luulen kyllä keksiväni kaikelle käyttöä vaikka en varmasti vielä tiedä mihin.
Esim. niissä museoissakin on paljon sellaista, missä ne esineet eivät ole keskiössä. Useimmat tietysti eivät sijaitse kotinurkilla, mutta jos joka tapauksessa syystä tai toisesta museon viereen on joutunut, niin eipähän ainakaan pääsymaksu niin kovin kirpaise.
Mä käytän kyllä. Hierontaa saadaan 360€;n edestä ja lounaista työnantaja maksaa osan, joten jos muutenkin ostan sapuskan jostain, niin sama vähän hyötyä. Samoin leffoissa, teatterissa, keilauksessa jne.
Kyllä mä hyödyn useita satasia vuoteen.
Lounasetu on käytetyin. Pitää vaan pumpata omaa rahaa sisään, että se saa. Ilman oman rahan osuutta jää käyttämättä. Osa ihmisistä vihaa äppejä (tietojen täyttämistä ja rahansiirtoja, jos tunnistautumiset jäänyt pankkeissakin tekemättä) ja jää etuudet sen vuoksi hyödyntämättä
Itseänikin ärsytti, kun joka kohdassa äppejä, mutta sellaista tää nykymaailma on.
Pitää koittaa pysyä kartalla...
Tiedän.
Ainainen pelko perccsä minkä huijarin sivulle tietojaan syöttämässä. Ja että lataa jonkun oikean.
Kyllä halvemmaksi tulee tehdä itse omat eväät vaikka kuinka työnantaja tulisi vastaan lounasetuineen. Ei ole kovin vaikea rasti keitellä omat potut ja soossit. Menee muiden ilta-askareiden lomassa
Joskus itsellä tilanteita, että joko ostat lounaan tai olet syömättä. Ei aina vaan pysty tekemään ruokia siihen hätään itse.
Minulla menee tup etu kepeästi liikuntaan. Joskus olen ostanut festarilippuja tms, mutta lähinnä liikuntaan uppoaa tuo etu ja pidän sitä kyllä oivana etuna. Muutoin kun maksan itseni kipeäksi meidän pikkuperheen harrastuksista, niin on hyvä, että saan edes kuntosalini ja muut jumpat edullisesti.
Aletheias
Se on työnantajan tapa säästää ja välttää vastuu yhteisöllisyydestä. Voidaan heitää joku seteli, hoida ite. Hammaslääkäriä ja fyssariä lukuunottamatta jäänyt käyttämättä. Elokuvaliput etenkin ennen sitä.
Pidin alkuun hienona, kun uudessa työpaikassa oli yhteisiä tapahtumia. Nykyisin on puoli päivää kuntoliikuntaa. Monet työkavereista sanoivat jo silloin, etteivät mitään yhteisiä tapahtumia halua. Ajattelen samoin itsekin tänään. Liian vaivaloista, eikä jaksa mitään työajan ulkopuolla.
Thaihieronta? Ei tarvi matkustaa...
xLiner
Kuukletin epassin. Siihen voi saada myös hammashoitoedun. Ehdota työnantajallesi sitä, jos se on rajattu (?) pois.
xLiner
Meidän työpaikalla on käytössä jotkut Flex-edut, joihin sisältyy myös hieronnat.
Mutta hakusanalla Thai epassi tarjoaa vain lounaspaikkoja :(
-keinovaginamies-
Harmi kun meillä ei ole tuota etua. Joillain aikaisemmilla työnantajilla on ollut. Olen maksanut niillä kuntosalit ja uimahallikäynnit.
xLiner
Sehän käy lääkäriin, hammslääkäriin, voi otattaa labrakokeita, vaikka optikolle jne.
Vain idari jättää edut käyttämättä
Ei käy kaikilla. Minullakin näkyy valikossa esim. kohdat hammashoito ja pyörä, mutta myös että ne eivät (vielä) ole osa työnantajan tarjoomaa.
Anonyymi00009
2026-03-23 20:04:48
Entä jalka- tai käsihoito? Siinä ei hieroja tule liian lähelle. Rasva kuuluu hierontaan, muuten iho rikkoontuu.
Sinun kokeisin yhden musiikkiesityksen kuuntelemista. Sitä oppii kuuntelemaan ja siitä nauttimaan.
Tai stand upia tai omaan harrastukseen liittyvät messut/erikoisnäyttelyt.
Ajattele jos bordellit olisi sallittuja. Mitä käyttöä epassille löytyisikään.