Maahanmuuttajat haluavat tehdä töitä

https://yle.fi/a/74-20216842

Takuu varmaa Ylen uutisointia taas... Yhtään ei ole kallellaan 😅 Ihan on puolueetonta.

Miten onkaan valittu varmasti ahkerin maahanmuuttaja ryhmä haastatteluun?

Missä somalit, irak, iran yms...
46476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

sosiaaliturva on vammaisille !!! eli tulijat ovat vammaisia ei mitään moniosaajia 🤣
työttömyysturva ja mitä näitä tukia onkaan eivät ole raha automaatteja

Äänestä
  • Minkä verran maksaa mummon hoito kun mummo maksaa suurimman osan itse mutta mamut ei itse maksa mitään silti mamuja haalitaan lisää mistä moinen. Mummot halutaan hitaasti ja varmasti tappaa. On meillä hieno hallitus.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Minkä verran maksaa mummon hoito kun mummo maksaa suurimman osan itse mutta mamut ei itse maksa mitään silti mamuja haalitaan lisää mistä moinen. Mummot halutaan hitaasti ja varmasti tappaa. On meillä hieno hallitus.

    kaikki hallitukset ovat ennen persuja näin toimineet

    Äänestä

mikä saatana siinä on että sossusta on aina rahaa saanut ja mitään ei ole tarvinnut tehdä , lääkärin juoppo poika aikoinaan sanoi pakkotyössä , että sossusta saisi kyllä rahaa mutta käy aika pitkäksi

Äänestä

...kenen leipää syöt , sen lauluja laulat .. mutta olisiko syytä säätää jonkinlainen ulkonaliikkumiskielto sille kansanosalle joka lystin verorahoistaan maksaa ...

Äänestä

Maahanmuuttajista puolet on työttöminä, jopa espoossa

Ukrainalaisista 30 % on työssä
Muut makaa

Äänestä
  • Naisia

    Äänestä

Siltä se vaikuttaa. Vuosikymmeniä, mutta ei vieläkään kielitaitoa kuin se oma ja jotkut ihmerytkyt niskassa.

1Äänestä

Se on ero muuttajalla ja muuttajalla. Aasialaiset haluaa tehdä, siksi heitä käytetään häivyttämään niiden muiden lusmuilu. Toivottavasti nuo tytöt työllistyy ja menestyvät.

Äänestä
  • Toivottavasti oppivat YMMÄRRETTÄVÄN suomenkielen. Monen puheesta vaikea saada selvää. Ensin pitää oppia puhumaan niin selkeästi, että muutkin ymmärtävät. Työstä riippuen voi olla hengistä kyse, jos vieraskielinen puhuu epäselvästi tai ei ymmärrä mitä hänelle puhutaan.

    Äänestä

  • Aasialaiset ovat hyviä työntekijöitä.

    Äänestä

  • Aasialaiset ovat älykkäitä. Suomeen pitäisi saada sieltä Hong Kongista, Singaporesta, Etelä-Koreasta työhön ihmisiä, koska näissä maissa asuu koulutettua ja älykästä väkeä.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Aasialaiset ovat hyviä työntekijöitä.

    Eri luokkaa kuin Lähi-idän, Afganistanin ja Somalian ihmeet.

    Äänestä


Niin moni muukin ,mutta niitä töitä kun vain ei ole vaikka jokku nuppivikase jaagaavakki että menkää töihin.

Äänestä
  • Kyllä töitä on jos puolella lakisääteisestä palkasta teet

    Äänestä

jos viidesosa on työikäisistä työttömänä niin pudotetaan palkat kaikilta viidenneksen eli 20% ja työllistetään kaikki , kaikille perjantai vapaaksi eli kolme vapaapäivää viikkoon

Äänestä
  • Niin ja sitten voisi vielä osittain porrastaa. Suomalaiset työskentelivät ma-to ja maahanmuuttajat ke-la jos ei työtehtävät toisin osoita.

    Äänestä

Niinpä niin, käytetään aasialaisia mamuja propaganda tarkoitukseen, kuka on väittänyt aasialaisia laiskoiksi, vietnamilaisista venepakolaisiakaan ei laiskoiksi koskaan haukuttu.

Äänestä
  • Somput on laiskoja ja tyhmiä. Ei auta, vaikka jokunen hyvällä tavalla erilainen on joukossa.

    Äänestä

Itä Pasilassa on kokonaisia kerrostaloja joissa kukaan ei käy työssä
Kukaan ei ole koskaan käynytkään työssä
Kuluttavat aikaansa kiertämällä ostarin moskeijan ja kelan väliä

Äänestä
  • joo ja pelotelevat ohikulkijoita oikeuttaan kuniassaan

    Äänestä

Eiköhän nämä ALLAAAAH AKBAR kansanryhmät ole yliedustettuina myös työttömyystilastoissa…

Äänestä
  • Aasialaiset työllistyy parhaiten…

    Äänestä

  • AllHuAkbarit pyllistelee vaikka kadulla ja ne mölisee kovalla äänellä.

    Äänestä

Valtakunnan tietotoimistot julkaisivat tänään jo mainitun Etlan ”raportin”, jonka mukaan Suomeen pitäisi saada 44 000 työvoimapulan paikkaajaa vuosittain.
Ohimennen mainittuna sain tämän ”uutisen” takia tänään rytmihäiriöitä. Saa nähdä kauanko pumppu kestää. Ehkä pitäisi siirtyä lopullisesti jonnekin Baltian maahan.

Etlan mukaan tämä 44 000 maahantulijan saaminen on haaste, koska suomalaiset ovat niin rasistisia. Mutta jos saataisiin, niin tämä + onnistunut kotouttaminen vahvistaisivat Suomen taloutta.

Yritetään vähän avata tätä paskayhtälöä. Ensinnäkin, kuka tahansa eurooppalainen huippuosaaja voi muuttaa Suomeen ilman lupia ja byrokratiaa. Sen kun muuttaa. Pakkaa muijan ja lapset autoon ja ajaa Suomeen. Hankkii vaikkapa pääkaupunkiseudulta vuokra-asunnon (niitä saa sieltä todella helposti ja nopeasti) ja sen jälkeen hinaa perseensä työmaalle. Ainoa ilmoitus on maahanmuuttoilmoitus, jos jaksaa sen tehdä jossain vaiheessa maistraatiin.

Lisätään vielä se, että vaikka ei olisikaan eurooppalainen, vaan vaikkapa amerikkalainen tai australialainen, niin eipä se muuttaminen olisi siltikään kovin kummoinen homma. Ensimmäiset 3 kk voi työskennellä melko vapaasti ja laittaa oleskelulupaa työn perusteella vetämään sitten kun on Suomessa.

Mikä sitten on niin vaikeaa?
Miksi moniosaajia ei virtaa näistä länsimaisista maista Suomeen? No ei virtaa ei, koska kaikki länsimaat kilpailevat keskenään näistä samoista moniosaajista. Ruotsi, Suomi ja Amerikka ovat vähän kuin samalla viivalla, kun jos vaikkapa ranskalainen huippuosaaja pohtii ulkomaille muuttoa. Länsimaisia huippuosaajia ei yksinkertaisesti riitä muuttelemaan ympäriinsä huippuosaamaan.

Kaikki ovat joskus kuulleet, kun paskaluurista kuuluu: ”Valitsemaanne numeroon ei juuri nyt saada yhteyttä”. Nyt tämä tilanne on 404, yhteys on poikki.

Kun Suomeen ei saada länsimaalaisia huippuosaajia Ruotsista, Ranskasta tai Amerikasta, niin nämä elinkeinoelämän järjestöt etlat ja vatlat yrittävät seuraavaksi kuoruttaa paskakakun mansikoilla. Mutta, kaikki tietävät, että paska ja mansikat eivät yksinkertaisesti sovi yhteen.

Kun näitä länsimaalaisia huippuosaajia ei ole tarpeeksi, niin aletaanpa kuvittelemaan, että niitä on Nepalissa, Bangladeshissa, Filippiineillä tai Intiassa. Haa, maissa, jossa kaikki on paskottu ja kirjaimellisesti paskaa on kaikkialla. Ihmiset elävät paskatunkiolla, heittävät jokiinsa kaikki roskat alkaen kuolleista mummoistaan. Kun he oikealla kädellä kauhovat paskaa, niin vasen käsi sekoittaa samaan aikaan soppaa. Tai kun nähdään länsimaalainen nainen, niin näytetään kikkeliä.

Vielä pahempaa on kun nämä kuvittelevat, että huippuosaajia tulee maista, joissa naisille pakotetaan säkki päähän.

Ei, ei, ei ja vielä kerran ei. Ei tätä porukkaa voi kotouttaa. Ja vaikka joku nyt oppisikin edes joltiseltaan olemaan kuin ihmiset, niin ei paska ja mansikat siltikään sovi yhteen.

Äänestä
  • uli uli persu uli

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    uli uli persu uli

    Tuli, tuli, tuli? Tuliko vihavassurilta??

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    uli uli persu uli

    Virhevesurin venynyt p-reikä siellä huutelee.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Virhevesurin venynyt p-reikä siellä huutelee.

    Hampaat irti punikilla niin ulinaa riittää.

    Äänestä

Anteeksi nyt vaan. Suomalaisista 80 prosenttia äänestää sos tuki maahanmuuttoa, opiskelua koko maailmalle, sos tukia koko maailmalle ja jopa korotettua eläkettä koko maailmalle joten en käsitä valitusta rahojen loppumisesta. Kok kesk sdp vihva rkp on rakentanut lomaparatiisin ylöspidolla 500 000 sos tuella elävälle maahanm
Joista 95 prosenttia on miinusta taloudelle.
Suomalaiset siis äänestävät nykymenoa 80 prosentin kannatuksella.

Äänestä

Useammat maahanmuuttajat haluavat töihin ja kantasuomalainen nuori välttelee töitä ja myy mieluummin huumeita ja räppää.

Äänestä
  • Surkea trollausyritys. 😂😂😂😂😂😂😂

    Äänestä

Ei se auta, jos tuhannesta maahanmuuttajasta yksi tekee osa-aikatöitä ja loput on kokonaan elätettävänä.

Vain täysin suojaelämää elävä ylipalkattu, hyvällä asuinalueella asuva vassari voi haluta Suomeen lisää mamuja. Suosittelen kävelemään illalla yksin mamualueilla tai muuttamaan sinne, jos on ihan ok asia.

Äänestä

eveliina heinäluomalla SDP on kolme Hitas asuntoa sijoitustarkoituksessa

se SDP:n pyyteettömyydestä

Äänestä

Niinpä haluaa ja me suomalaiset emme.

Äänestä
  • Filippiineiltä tulee Lapin ruokakauppoihin työntekijöitä mm. Filippiineiltä, kun me suomalaiset emme viitsi.

    Ei ole ihme että tämä maa on ku3sessa.

    Äänestä

  • Vitut.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Vitut.

    Sanos muuta, sossusta saa vielä liian helposti rahaa.

    Mukavampi kääntää kylkeä, ei tartte lähteä mäkäröiden syötäväksi Lappiin.

    Äänestä


Tekeehän nekin töitä, tihutöitä. Esim. ne talonpolttajien kansalaisuudet ovat Suomi, Somalia, Kosovo ja Irak. Yksi epäilty on Suomen ja Somalian kaksoiskansalainen. Yksi epäilty on Suomen ja Kosovon kaksoiskansalainen.

Suomen kansalaisuuksia on jaettu kuin pitsamainoksia.

Äänestä
  • Jos me Suomalaiset viitsisimme itse tehdä töitä, ei tarvittaisi niin paljon maahanmuuttajia.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Jos me Suomalaiset viitsisimme itse tehdä töitä, ei tarvittaisi niin paljon maahanmuuttajia.

    Kaupaaan töihin, siivoamaan, bussikuskiksi, raksalle ainakin apumieheksi...

    Lista on pitkä, johon meitä Suomalaisia ei töihin saa....

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Kaupaaan töihin, siivoamaan, bussikuskiksi, raksalle ainakin apumieheksi...

    Lista on pitkä, johon meitä Suomalaisia ei töihin saa....

    "Suomalaisen ei tarvitse tehdä töitä elääkseen. Ulkomailta tulleen ei anneta tehdä töitä Suomessa. Keski-ikäistyvä valkoinen työväeneliitti elää mukavasti yhteiskunnan (työttömyyskassat mukaan lukien) kustannuksella. "

    Joku kirjoitti joskus noin HSn palstalla.

    Näinhän se on.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    "Suomalaisen ei tarvitse tehdä töitä elääkseen. Ulkomailta tulleen ei anneta tehdä töitä Suomessa. Keski-ikäistyvä valkoinen työväeneliitti elää mukavasti yhteiskunnan (työttömyyskassat mukaan lukien) kustannuksella. "

    Joku kirjoitti joskus noin HSn palstalla.

    Näinhän se on.

    Vassarit ei suostu tekemään töitä, kun palkat on liian pienet, saman saa sossusta.

    Persut ei anna ulkomaalaisten tehdä töitä..

    Ollaan me ihme sakkia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/a/74-20216842

Takuu varmaa Ylen uutisointia taas... Yhtään ei ole kallellaan 😅 Ihan on puolueetonta.

Miten onkaan valittu varmasti ahkerin maahanmuuttaja ryhmä haastatteluun?

Missä somalit, irak, iran yms...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu