Olin hienoilla päivällisillä, kristallit kimaltelivat ja veitsiä ja haarukoita oli pitkät rivit lautasen molemmin puolin. No, itse asiaan. Jälkiruokana oli jäätelöä, jonka koristeena oli jotain vihreitä persiljalta näyttäviä lehtiä. Panin "persiljan" suuhuni sirosti pikku lusikalla. Valtava polte levisi suuhuni ja minun oli pakko sylkäistä se rehu salamannopeasti pois suustani. Se lensi keskelle juhlapöytää. Kyllä hävetti, mutta mitäs laittavat jotain nokkosia jälkiruuan päälle. En tiedä, olisiko sitä rehua kuulunut syödä mutta luulin niin, koska se oli siinä päällimmäisenä. Suuta poltteli vielä pitkään. Tietääkö kukaan mitä nokkosia hienoissa paikoissa ympätään jäätelöannokseen.
syljin päivällisillä keskelle pöytää
madame
31739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joskus olen nähnyt joitakin lehtiä jäätelöannoksessani mutta ei ne nokkosia ollut. Yleensä jos ruoan päällä on jotain rehua, ne on tarkoitettu syötäviksi. Eli luultavammin lehti olisi pitänyt syödä.
Sitruunamelissaa laitetaan usein jäätelön koristeeksi, mutta ei sen tuommoista reaktiota pitäisi aiheuttaa.
En oo ikinä nähnyt jäätelön päällä muuta kuin mintunlehtiä. Se muistuttaa todella paljon nokkosta mutta ei todellakaan ole "polttava".
Todella vahvanmakuinen se kyllä on...