Miksi USA vihoittelee Kuuballe?!

Mitä pahaa kuubalaiset on tehnyt jenkeille?
16173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

USA KIIHOTTAA VENÄJÄÄ SOTIMAA JA TULEE HÄVIÄMÄÄN SEN. USAEU VS RUSCHI

Äänestä

6-10
Lyhyessä ajassa temppelit, joiden värit ovat
valkoiset ja mustat, molemmista sekoittuvat:
Punaiset ja keltaiset vievät heiltä pois omansa,
Veri, maa, rutto, nälänhätä, tuli sammuttaa vedellä.

Äänestä
  • Kauppa sodan loppu!!! ND

    Äänestä

Kuubassa on syöpä nimeltä kommunismi

Äänestä
  • Kuuba laittettiin kauppasaartoon ja Kuuba sai ostajan sokerilleen N-liitosta-

    Äänestä

kuuba on pieni, heikko ja sijaitsee amerikassa

ehkä maa saa syytä synnyttää uuden castronsa

diktaattorit ovat usan syy

Äänestä

Kuuba ryösti amerikkalaispankkien varat Gastron aikana.

Äänestä

Hyväsydämiset meksikolaiaet lähettivät Kuubaan humanitaarista apua

Äänestä

Kansallistaneet aikoinaan jenkkiläiset yritykset Kuubassa. Se oli jenkkiläisten mafialaisten paratiisi, josta heidät karkotettiin. Sitä ei USA-mafia voi antaa anteeksi.

1Äänestä

Mitä pahaa kuubalaiset on tehnyt jenkeille?

No ei tasan mitään. Usa on pahempi roistovaltio kuin olen koskaan osannut kuvitella. Kuubassa ei usan takia ole polttoainetta edes hälyytysajoneuvoille.

Jos usan päättäjät olisivat ihmisiksi luokiteltavia niin he rientäisivät apuun ja kysyisivät, että missä voisimme olla avuksi.

Äänestä
  • Jenkit ovat aina kuvitelleet olevansa maailman napa. He eibät itse edes tajua, että kuinka tietämättömiä ovat.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Jenkit ovat aina kuvitelleet olevansa maailman napa. He eibät itse edes tajua, että kuinka tietämättömiä ovat.

    Ajatusmaailman sisäsiittoisuus on ominaista jenkeille. Luulot ja suoranaiset valheet lähtebät laukalle.

    Äänestä

He syrjäyttivät USA:n nukkehallitsija Batistan. USA ei vieläkään ole antanut kuubalaisille anteeksi sitä, että he potkivat Batistan pois. USA:n hallitus maksoi Batistalle hyvin siitä, että hän piti jenkkiyritysten puolta Kuubassa ja estiay-liikettä järjestäytymästä ja vaatimasta parempia palkkoja.

Äänestä

Kuubaa moititaan sen poliittisesta hallintomuodosta. Tuollainen maa kuin Kuuba ei edes voisi tulla toimeen millään muulla tavalla kuin ehdottomalla sosialismilla jossa jokainen puhaltaa samaan hiileen ja tekevät työtä yhteisen edun hyväksi. Jos USA haluaa sitä kutsua kommunismiksi niin se olkoon heidän asiansa.

Kuubaan olisi mahdotonta edes kuvitella kapitalistista järjestelmää. Se ei yksinkertaisesti voisi toimia sillä tavalla.
Jenkit saisivat pitää näppinsä erossa muiden maiden asioista ja keskittyä sen sijaan omiin ongelmiinsa joita totisesti tuntuu riittävän.

Äänestä
  • Sehän siitä vielä puuttuisi että kuubassakin olisi joku hirviöpresidentti lakeijoineen.

    Äänestä

Amerikan rikollisjärjestöillä oli hyvät bisnekset , uhkapeli, viinan poltto ja huora markkinoilla. Vallankumous laitto stopin tällaiselle menolle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä pahaa kuubalaiset on tehnyt jenkeille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu