Head Hunters

Ostin summamutikassa ensimmäisen Herbie Hancockin levyni; Head Hunters, tykkäsin. Mistä olisi sopiva seuraavaksi jatkaa Herbien musiikkin tutustumista ?
5466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos haluat jotain uudempaa, niin levyt New Standard ja Future 2 Future edustavat sitä. Vanhemmalta kaudelta levyt Maiden Voyage, Thrust, Speak like a Child... Niitä on monia. Herbie tekee musiikkia laidasta laitaan, kyllä sieltä jotain sullekin löytyy.

Äänestä

Lisää samanlaista: Thrust, Manchild
Pikkuisen uudempaa: Future Shock

1977 Hancock julkaisi livelevyn V.S.O.P., jossa hän käy läpi siihenastiset tyylisuuntansa. Se kannattaa kuunnella.

Jos jostain löydät, niin kuuntele vertailun vuoksi 60-luvun akustinen versio kappaleesta Watermelon Man.

Äänestä

Hancock aloitti pimputtelun 60-luvun cool-jatsilla. Soololevyjen lisäksi hän soitti mm. Miles Davisin orkesterissa. 60-luvun avainlevyjä ovat mielestäni MY POINT OF VIEW sekä MAIDEN VOYAGE.

Vuonna 1969, FAT ALBERT ROTUNDASTA lähtien, mies alkoi tehdä sähköistä funk-jatsia, joka ainakin meikäläisen mielestä - äijän 60 luvun levyjä väheksymättä - on sitä parasta Herbietä.

Kaikki 70-luvun levyt SECRETSiin saakka ovat rytmimusiikin riemujuhlaa. Osa on paikoitellen aika pimeää häröilyä (kuten SEXTANT), mutta yhtä kaikki mahtavaa. Eli jos HEAD HUNTERS toimii, hanki ihmessä lisää.

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&searchlink=HERBIE|HANCOCK&uid=MIW040507251729&sql=11:4src282c054a~T2

Äänestä

itselläni on "cantaloupe island" (anteex jos tuohon yuli kirj.virhe kun en 100% ehkä muista oikein nimeä just nyt) biisit 60-luvulta. Toinen levy häneltä on "crossings" joka vaati 5 - 6 kuuntelu kertaa ennenkuin aukesi....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


next ? kirjoitti:

Ostin summamutikassa ensimmäisen Herbie Hancockin levyni; Head Hunters, tykkäsin. Mistä olisi sopiva seuraavaksi jatkaa Herbien musiikkin tutustumista ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu