Head Hunters

next ?

Ostin summamutikassa ensimmäisen Herbie Hancockin levyni; Head Hunters, tykkäsin. Mistä olisi sopiva seuraavaksi jatkaa Herbien musiikkin tutustumista ?

5

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rantanen

      Jos haluat jotain uudempaa, niin levyt New Standard ja Future 2 Future edustavat sitä. Vanhemmalta kaudelta levyt Maiden Voyage, Thrust, Speak like a Child... Niitä on monia. Herbie tekee musiikkia laidasta laitaan, kyllä sieltä jotain sullekin löytyy.

    • Lisää samanlaista: Thrust, Manchild
      Pikkuisen uudempaa: Future Shock

      1977 Hancock julkaisi livelevyn V.S.O.P., jossa hän käy läpi siihenastiset tyylisuuntansa. Se kannattaa kuunnella.

      Jos jostain löydät, niin kuuntele vertailun vuoksi 60-luvun akustinen versio kappaleesta Watermelon Man.

    • punky-funk

      Hancock aloitti pimputtelun 60-luvun cool-jatsilla. Soololevyjen lisäksi hän soitti mm. Miles Davisin orkesterissa. 60-luvun avainlevyjä ovat mielestäni MY POINT OF VIEW sekä MAIDEN VOYAGE.

      Vuonna 1969, FAT ALBERT ROTUNDASTA lähtien, mies alkoi tehdä sähköistä funk-jatsia, joka ainakin meikäläisen mielestä - äijän 60 luvun levyjä väheksymättä - on sitä parasta Herbietä.

      Kaikki 70-luvun levyt SECRETSiin saakka ovat rytmimusiikin riemujuhlaa. Osa on paikoitellen aika pimeää häröilyä (kuten SEXTANT), mutta yhtä kaikki mahtavaa. Eli jos HEAD HUNTERS toimii, hanki ihmessä lisää.

      http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&searchlink=HERBIE|HANCOCK&uid=MIW040507251729&sql=11:4src282c054a~T2

    • jaz

      itselläni on "cantaloupe island" (anteex jos tuohon yuli kirj.virhe kun en 100% ehkä muista oikein nimeä just nyt) biisit 60-luvulta. Toinen levy häneltä on "crossings" joka vaati 5 - 6 kuuntelu kertaa ennenkuin aukesi....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3037
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2644
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1503
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      816
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe