Ei ole haluja sähköautoon

Kuka pystyy ylläpitämään 10-15v ikäistä sähköautoa tai vanhempaa? Vaikuttaa hyvin kertakäyttötuotteelta.
15v vanha toyota corolla on kruununjalokivi vs sähköauto.
10205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onko jotain faktaa tuolle jutullesi?

Ei se sähköauton ylläpitäminen Corollasta/Golfista poikkea. Samanlaisia osia niissä on. Vain voimalinja on erilainen.
Harvempi kykenee DSG askiakaan korjaamaan. Sekin rikkoontuu aikanaan.

Äänestä

sähköauton omistaminen vaatii vakituisen työpaikan,..

Äänestä
  • Polttistörpöillekin olisi työpaikka, tai päiväkotipaikka ihan hyvä juttu.

    Äänestä

Ei vanhan kunnossa olevan sähkiksen ylläpito tuota ongelmia, kunhan on kotilatausmahdollisuus ja 50 km toimintamatka riittää omiin tarpeisiin. Minulle ei riitä, en tekisi moisella autolla yhtään mitään.

Äänestä
  • Tuossa se on eli sähköautot ovat keskeneräisiä raakileita. Sen takia ne sopivat vain pienelle osalle autoilijoista. Eli sellaisille, joiden ajotarpeet ovat vaatimattomia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tuossa se on eli sähköautot ovat keskeneräisiä raakileita. Sen takia ne sopivat vain pienelle osalle autoilijoista. Eli sellaisille, joiden ajotarpeet ovat vaatimattomia.

    Entä sitten polttikset

    https://youtu.be/19FItGnjlX0?t=458

    "80-luvun lopussa Honda onnistui tekemään nerokkaan keksinnön ja 2024 me tapellaan Volkarin kanssa kun nämä ei kestä jakohihnan huoltoväliä"

    Aika raakile on ainakin tuo Germaanilainen edelleen vaikka TSI koneitakin on harjoiteltu jo pitkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tuossa se on eli sähköautot ovat keskeneräisiä raakileita. Sen takia ne sopivat vain pienelle osalle autoilijoista. Eli sellaisille, joiden ajotarpeet ovat vaatimattomia.

    Niin no... Oman sähkiksen todellinen kesärange on luokkaa 550 km, jonka luulisi riittävän useimmille. 10 vee vanhat pikkuakkuiset sähkikset ovat lähinnä museotavaraa,

    Äänestä

15- vuotiaita sähköautoja ei paljonkaan edes ole, 10 -13 vuotiaita on.
Niissäkin on autoja joilla pääsee jopa 400 km akullisella. Noin vanhat sähköautot ovat kuitenkin sähköautojen alkutaivalta joten ominaisuudetkin ovat alkutaivalta... Joo sata vuotta sitten oli sähköautoja, joku viisas sen tulisi kertomaan jos en sitä mainitsisi...
Miksei sellaista pystyisi ylläpitämään siinä kuin saman ikäistä polttistakin?

Äänestä

Polttomoottoriauton voi pitää 20-30 vuotta muutamien satasen osien vaihdolla ja on aina valmis liikuttamaan, vetämään kärriä. Ajoi kerran tai useammin pari viikossa tai tai kerran kuukaudessa. 600e osiin 30 vuoden aikana, erään ihmisen primera vaatinut näin. On uudempia autoja jotka pääsee samaan. Ei ole yhtään usean satasen osaa.

Ei keskusyksikköä, näyttöä, sähkömoottoria, akkua, kalliita lukkoyksiköitä, kalliita iskunvaimentimia, hajoavia led umpioita, litium akkuja kennoineen. Ei riitä 3000 eur edes normaalien tukivarsien, pyöränlaakerin, jarrujen vaihdattamiseen ulkopuolisella lyhyellä ajalla, sitten ne ovien lukot menee ennen 15 vuoden ikää. Mielestäni akkuauto jää kyllä liikennekäytöstä asioiden takia.

En tiedä miksi joku haluaa maksaa nyt vaikka 20 000e käytetyt sellaisesta. Minulla ei ole mennyt 30 vuoteen kaikkiin auton tuomiin kuluihin sellaista rahaa, autot liikkuu joka päivä

Äänestä
  • Miksi joku haluaa pistää rahaa viinaan, tupakkaan, matkustamiseen, veneeseen, asuntovaunuun/autoon, mökkiin, taloon, asunto-osakkeeseen, hifiin, lentokoneeseen tai ties mihin?

    Auto on kuten mikä tahansa muukin asia. Jos siihen haluaa satsata niin satsaa.
    Jos sinulla on varaa ostaa uusi auto niin ymmärrän tuon kommenttisi mutta jos sinulla ei käytännössä ole varaa uuteen tai edes tuohon 20ke autoon niin kommenttisi ei kerro mistään muusta kuin että sinua hatuttaa koska sinulla ei ole varaa.

    Jos sinulla olisi varaa, niin varmaan ostaisit sen uuden talon ja uuden auton, eikö?
    Vai meinasitko viedä rahat mukana tuonpuoleiseen?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuka pystyy ylläpitämään 10-15v ikäistä sähköautoa tai vanhempaa? Vaikuttaa hyvin kertakäyttötuotteelta.
15v vanha toyota corolla on kruununjalokivi vs sähköauto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu