Ja mikä järki siinä on että se koe koskee vain osaa työttömiä jotka tehottomasti seulotaan ja valikoidaan muiden työttömiä joukosta ja loppujen kohdalla katsotaan läpi sormien sen sijaan että kaikki yli kolme kuukautta työttömänä olleet passitettaisiin suoraan Suomen kansalaisuuskokeisiin ilman välivaiheita ja turhaa byrogratiaa jolloin voitaisiin myös kustannustehokkaasti säästää rahaa ja vähentää kustannuksia?
Miksi Suomen kansalaisuuskoe ei koske KAIKKIA työttömiä?
Anonyymi-ap
19234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Se sattuisi työttömiin persuäänestäjiin kun he eivät läpäisisi koetta.
Islamistithan ei tee töitä muutenkaan. Miksei kokoomus puutu tähän ? Jos ei ole töitä, sitten koulun penkille kirjoittamista ja lukemista oppimaan uudestaan.
Hallituksen ulkomaalaisia koskeva työmarkkinauudistus karahti kiville. Olisikin maksanut enemmän kuin alkuperäinen. Hah, hah. Huh, huh.
Pitäiskö siis Suomessa syntyneetkin ja suomenkieltä puhuvat työttömätkin Suomen kansalaisuuskokeeseen niinku sun logiikalla? Mitä järkeä ja mksikä?
Siksi että työttömät persut eivät ikinä läpäisisi tuota koetta.
Sinäkös sen islamistina tiedät, mitä ?
Totta. Suomeakaan ei osata kirjoittaa isolla alkukirjaimella. Krooninen lukihäirio.
koska suurin osa demareista ei tajua mistä on kyse.
Mihin maahan muka ihminen joka on Syomessa syntynyt ja kansalainen pitäisi muuttaa?
Miksi ulkomailta Suomeen tuoduille "työn sankareille", esim. sairaanhoitajille, ei vaaditakaan suomen kielen kielitaitoa ja ei etenkään pakkoruotsin osaamista?
Missä on RKP:n pakkoruotsittajien ulina?
Kyllä kokoomuksen pitää tiukasti pysyä linjassaan. Jos ei "työperäiselle maahanmuutolle" töitä löydy kolmessa kuukaudessa, ulos maasta ! Ne on verovaroja, joita tohonkin sakkiin käytetään.
Ja ukrainalaiset väliaikaispakolaiset myös ulos Suomesta ! Ne on vaan väliaikaispakolaisen statuksella.
Kansalaisuuskoe on HARAM JA RASISMI!
Koska se hidastaa islamisaation etenemistä SUOMESSA!
Pahalle pannaan aina lopulta suitset suuhun. Ja se on hyvä. Islam on vihauskonto. Vihalle ja sorrolle ei missään ole sijaa.
MITEN TOIMII PAKOTTAVA PAHA JA TYHMÄ MAHTI
Tyhmä ei huomaa ja viisas ei virka mitään?! Vallan päällä olevia se naurattaa! Mitä automaattisempi alistamismenetelmä, sen parempi mielivaltaisen ylimielisyyden ja pakottavan ylivallan väline. Kansalaisia viedään todella ”kuin pässiä narusta”. Eikä sen sanominen ja esille tuominen ole kansalaistottelemattomuutta, eikä kuviteltua salaliittoteoriaa.
Maailman pakottava pahuus lisääntyy koko ajan. Nauratko vielä tyhmyyttäsi alistettuna väitteelle, että ihmisten on otettava pedon merkki otsaansa / käteensä saadakseen (Virtuaalitunnistus) sosiaalipalveluja tai kuuluakseen osallistavaan yhteiskuntaan. Väsyneet ja osaamattomat kansalaiset eivät voi tai jaksa muuta kuin heittäytyvät pedon armoille. SE ON JO TÄÄLLÄ! Saatko kuviteltua digitaalista rahaa siitä kuuluisasta ”Pandoran lippaasta.” Kyllä, -myös sinä. Naurattaako muiden ennakkoluuloisuus esim. pakottavan ja tulevaisuudessa ja osin jo nyt omakanta-järjestelmän käytön mahdollisuuksista kansalaisia vastaan piilofasismissa. Ei pitäisi naurattaa, vaan erityisen paljon huolestuttaa.
Mitä kaikkia siitä seuraa, se nähdään vielä. Puhuttiin juuri asiantuntijoiden kesken, että olisi luotava vaihtoehtoinen turvallinen ”uusi vanha” rahajärjestelmä nykyisen ryöstosysteemin rinnalle. Nälänhätä ja henkilön mielivaltainen kohtelu ja mitätöiminen on ”näppäimen päässä”.
IL:
”Kaksivaiheinen tunnistautuminen murrettiin – Päivässä satoja hyökkäyksiä
Hyökkäystyökaluja myydään rikollisten foorumeilla.
Microsoft vahvisti hyökkäyskampanjan. Inka Soveri
Suvi Korhonen: Microsoft vahvistaa, että parhaillaan on menossa kalastelu- ja hyökkäyskampanja, joka ohittaa yritysten kaksivaiheisen tunnistautumisen (2FA) antaman suojan.
Evil Tokens -hyökkäyskampanja aiheuttaa Microsoftin mukaan päivittäin satoja tietomurtoja. Kampanjalla kalastellaan laitekoodeja, joita monivaiheisessa tunnistautumisessa käytetään.
Microsoftin tietoturvajohtaja Tanmay Ganacharya kertoi The Register -lehdelle, että maaliskuun puolivälistä lähtien hyökkäyksiä on havaittu päivittäin jopa 15 eri kampanjan muodossa.
Hyökkäys onnistuu kiertämään normaalin 15 minuutin aikarajan, jonka aikana laitekoodi on voimassa dynaamisen koodigeneroinnin ja automatisoitujen hyökkäysprosessien avulla. Aiemmin hyökkäykset perustuivat staattisiin skripteihin.
Tietoturvayhtiö Sekoian Quentin Bourgue vahvistaa Fortunelle Microsoftin havainnot. Hänen mukaansa Evil Tokens -hyökkäyspaketti on ollut myynnissä kyberrikollisten foorumeilla helmikuun puolivälistä lähtien. Se on nopeasti noussut suosituksi yrityssähköpostien murtamiseen ja niin sanottuihin väliintulohyökkäyksiin erikoistuneiden rikollisten parissa.
Evil Tokens -hyökkäystyökalujen kehittäjät suunnittelevat laajentavansa iskujen räätälöintiä myös Gmail- ja Okta-palveluihin.” IL 22.4.2026
Pahalle pannaan aina lopulta suitset suuhun. Ja se on hyvä. SAK on vihauskonto. Vihalle ja sorrolle ei missään ole sijaa
Pieraise kakkosvahdin kohdalla ja mene töihisi
Niin, minunkin verojani syydetään islamisteille, jotka ei töihin mene/pääse eikä koulussa edes lukemaan tai kirjoittamaan opettele.
Niin, minunkin verojani syydetään islamisteille, jotka ei töihin mene/pääse eikä koulussa edes lukemaan tai kirjoittamaan opettele.
Olen ollut muutaman kerran työttömänä. En ymmärrä, miksi minun olisi pitänyt sen takia olla jossakin kokeessa. Kansalaisuus kokeen läpäisseet ovat kyllä keskimääräistä älykkäämpiä. Läheskään kaikki peruskoulun käyneet eivät siihen pysty. Kansakoulun käyneet kokemukseni mukaan fiksumpia.