Kuuraketin lentoradan ei pitäisi näyttää käyrältä

Anonyymi-ap

Tuossa on kuvattu kuurakettia, ja näkee selvästi, että se kääntyy alaspäin kohti merta jo hieman pilvien yläpuolella.

https://www.tiktok.com/@earthwatcher777/video/7624196451052047629

Nasan puolustajien selitys on, että lentorata näyttää siltä, koska raketti ei lennä suoraan ylöspäin, kun sen pitää kerätä ensin vauhtia pystyäkseen karkaamaan avaruuteen jne.

Selitys ontuu. Vaikka lentokone lentää palloteorian mukaan kaarevassa lentoradassa mukaillen maan muotoa, niin silmä ja kamera tosiaan näkee yli 10 km korkeudessa lentävän koneen lentoradan suorana viivana. Miksi vähän ylempänä lentävän kuuraketin lentorata ei näyttäytyisi samalla tavalla? Jos lentorata näyttää paraboliselta käyrältä, niin se tarkoittaa, että raketti on menossa kohti maata, ei vaakasuoraan, saati sitten vähitellen korkeammalle.

Tämä olisi helpompi demonstroida visuaalisesti, mutta jos Nasan puolustajien selitys pitäisi paikkansa, niin lentoradan pitäisi näyttää loivalta kaarelta, ei käyrältä, jossa viimeinen piste on alempana kuin sitä edeltävät. Ts. käyrän ääriarvokohdan ei pitäisi näkyä meille, jos raketti ei tosiasiassa kääntyisi alaspäin kohti maan pintaa.

5

279

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Huuhaa aloitus, mistä näitä tulee.

      • Huuhaa huuhaa ,
        ekkönä nää,
        tästä mä tykkään ja
        tänne mä jään...!!


    • Anonyymi00002

      Hauska teoria sinulla. Tosin se on hiukan irrallaan todellisuudesta, mutta koitetaan purkaa. :)

      Lentokone lentää hitusen matalemmalla kuin raketti, joten lentokone lähtee tietenkin visuaalisesti kaartamaan nopeammin. Tämä raketti näköjään lensi suoraan korkeammalle ja lähtee sitten maan kiertoradalle maapallon pyörimissuunnan mukaisesti, eli kohti itää. "Viimeinen piste" ei myöskään ole "alempana", vaan idempänä, pelkästään pakokaasuvanoista näet, että raketti on koko ajan edennys kauemmas katsojasta.

      Kaartuminen näkyy jyrkkänä mutkana, jos katsot sitä suoraan alhaaltapäin, esimerkiksi jos olet joskus katsonut jonkun laudan suoruutta, niin siinä olevat pienet kaareutumiset näkyy helpoiten katsomalla laudan päädystä.

    • Anonyymi00003

      Miksi te yliviisaat denialistit ette ota yhteyttä vaikkapa Aalto-yliopistoon ja mene sinne nolaamaan professorit luennoilla ???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe