Elektrolyyttien välttämättömyys ja VHH

Tuli vastaan hyvä ja opettavainen kertomus täältä historian uumenista, pätkä pidemmästä esimerkkitarinasta siitä mitä väärinkäsityksiä voi tulla ja tekee asioita ilman kunnollista tutustumista asiaan:

""Aloitin karppauksen vuonna 2013 alussa. Aluksi karppaus sujuikin hyvin, kun painoa putosi hieman yli 12kg kesään mennessä. Sen jälkeen tuli kuitenkin ongelmia. Voimat alkoivat olla koko ajan lopussa, silmien alle tuli mustat renkaat ja yöunien laatu kärsi selvästi. En nukkunut kuin 5-6 tuntia yössä, unta ei yksinkertaisesti riittänyt pidempään. Olin koko ajan väsynyt, mutta en vain saanut nukuttua. Tämä saattoi johtui liian vähäisistä hiilareista, kun kehoon ei muodostunut serotoniinia.

Sitten alkoi tulla huimauskohtauksia, kun nousin ylös lattialta. Tällaista en ole ennen kokenut. Sain sydämentykytyksiä, kun tein jotain vähän raskaampaa, esimerkiksi kävellessä rappusia ylös. Tällöin hillarien saanti oli n. 70-100g päivässä. Ummetuksesta kärsin myös jonkin verran. Perheenjäsenet mies ja lapset huomattivat muuttuneesta käytöksestäni. Olin alkanut tiuskia heille ja olla usein huonotuulinen.Lisänä vielä kärsin jonkinlaisista harhoista, sillä työpaikallani esimerkiksi muiden alkaessa nauraa, luulin että he nauravat minulle tai puhuivat pahaa minusta. Tämäkin saattoi johtua liian vähistä hiilihydyraateista."" - - -

Kiitos sille joka joskus on tämmöisen kirjoituksen laatinut! Tuossa on ollut selvästi kyse siitä että on ollut paha nestehukka, koska vähillä hiilareilla ei neste pysy kehossa vaan tarvitaan yksinkertaisesti suolaa ja mineraaleja koska niitä poistuu niin nopeasti. Varsinkin kesällä, kuten kirjoittaja toteaa. Kun vielä hikoilee ja haihtuuhan nestettä myös hengityksessä.

Nestehukka siis aiheuttaa voimattomuutta ja väsymystä. Ei se että jättää huonot hiilarit pois tai "serotoniin puute"... Tämän jokainen tosissaan ketokarppi allekirjoittaa miten nopeasti olo normalisoituu elektrolyyteillä. Sitä kannattaa pitää koko ajan mukana, veteen sekoitettava jauhe tai paremman puutteessa Vichy. Myös merisuolarae veden kera auttaa. Tämä yhteiskunta on niin peloteltu suolan vaaroilla että ei uskalleta sitä käyttää. Kalium on yhtä tärkeä.

Onneksi nyt saa joka kaupasta valmiita elektrolyyttivalmisteita. Nestehukka muuten juurikin aiheuttaa harhoja. Karppaajan on ensisijassa pidettävä huolta elektrolyyteistä, nesteytyksestä.

"Nestehukka:
Nestehukka (dehydraatio) voi ilmetä eri tavoin riippuen siitä, kuinka vakava se on. Tässä yleisimmät oireet lievästä vakavaan:

🟡 Lievä nestehukka
Jano Kuiva suu ja huulet Väsymys tai heikotus. Vähentynyt virtsaaminen Tummempi virtsa

🟠 Kohtalainen nestehukka
Voimakas jano Huimaus tai pyörrytys (erityisesti noustessa) Päänsärky Kuiva iho Ärtyneisyys tai keskittymisvaikeudet

🔴 Vakava nestehukka (vaatii hoitoa)
Erittäin vähäinen tai olematon virtsaaminen Nopea sydämen syke Sekavuus Kylmä tai nihkeä iho Pyörtyminen"
28601
14Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Hyvä muistutus! Minulla pääsee välillä lipsahtamaan heikotuksen puolelle ja yöllä joskus joudun juomaan elektrolyyttivettä kun on ollut pitkä paasto kun syön edellisen aterian niin aikaisin illalla. Nyt varsinkin kun on ollut lomaa niin herääminen on myöhempi. Onneksi uni jatkuu vaikka välillä juo vettä. Uni tulee nykyään tosi helposti. Tämä on mulle oikea ihme koska olen kärsinyt unettomuudesta. Jonkun pitäisi alkaa tutkia näitä asioita miksi keto tuo niin hyvät unet. Onko viljat tai jotkut myrkyt syynä että hermosto ei lepää ollenkaan.

16Äänestä
  • 😳😳

    Äänestä

Minun eka vhh kaatui 15 v sitten just heikotukseen ja voimattomaan oloon. En ymmärtänyt että nestehukka on niin suuri. Luulin että vhh on epäterveellinen. Ja syy oli se että mineraalit poistuu nesteen mukana ja on jatkuva kuivuus päällä.

Asiaa ei helpottanut se että moitittiin suolan olevan epäterveellistä vaikka pula on juuri siitä.

Onneksi ollaan tässäkin viisaampia. Ja hieno nähdä että on tullut nuoria ketovalmentajia.

T kn

12Äänestä
  • Jos se heikotus ja voimaton olo johtuikin energian puutteesta, eli söit liian vähän rasvaa.

    Äänestä

Se on kyllä jännää kun suola helpottaa heti väsynyttä oloa.

7Äänestä

Voisiko joku kertoa tästä tarkemmin

Äänestä
  • Ei voi.

    Äänestä

😂😂

Äänestä

😂🤔

Äänestä

Hyvä nosto! Elektrolyytit on tärkeitä!

7Äänestä

Ruoan ja juoman mukana nautittu natrium ei vaikuta juurikaan plasman natriumin määrään. Tämä johtuu siitä, että munuaiset säätelevät erittäin tehokkaasti veren natriumin väkevyyttä.
Jos nautimme suolaista ruokaa, liika natrium erittyy välittömästi virtsaan. Kun saamme vähän natriumia, sen erittyminen virtsaan vähenee. Näin elimistö pyrkii pitämään toiminnan kannalta sopivan natriumin väkevyyden veressä.
Natriumarvon avulla ei siis voida arvioida nautitun suolan määrää.

Suurta vesimäärää tarvitaan siis huuhtelemaan ylimääräinen suola pois.

Äänestä

Tavallinen ruokasuola koostuu pääasiassa natriumkloridista ja se on pääsääntöisesti ravintomme natriuminlähde.
Nautimme sitä lisättynä eri ruokien ja juomien kautta, mutta nauttimamme määrät eivät käytännössä vaikuta veren natriumpitoisuuteen.

Terveet munuaiset ja eräiden hormonien yhdistelmä säätelevät tehokkaasti veren natriumin väkevyyttä.
Jos natriumin saanti on suurta, aldosteroni-nimisen hormonin tuotanto vähenee ja ylimääräisen suolan erittyminen virtsaan lisääntyy.
Vastaavasti, jos natriumin saanti on vähäistä, aldosteronin tuotanto lisääntyy ja natriumin erittyminen virtsaan vähenee.
Tällä tavoin toimiessaan, elimistö pyrkii säilyttämään normaalin toiminnan kannalta sopivan natriumin väkevyyden veressä.

Elimistön vesipitoisuus vaikuttaa natriumin väkevyyteen veressä. Mikäli elimistöön kertyy liikaa vettä, kehon nesteet laimenevat, mikä näkyy natriumarvon vähenemisenä.

Äänestä
  • Mikä tämän netistä kopioimasi näennäisluentosi tarkoitus oli?

    2Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mikä tämän netistä kopioimasi näennäisluentosi tarkoitus oli?

    Runsas natriumin saanti kohottaa verenpainetta, mutta ei nosta veren mitattavaa natriumia.
    Myöskään vähäinen käyttö ei vaikuta juuri mitenkään veren natriumpitoisuuteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mikä tämän netistä kopioimasi näennäisluentosi tarkoitus oli?

    Muistuttaa siitä, että ylimääräinen suola sitoo nestettä, lisää turvotusta, nostaa verenpainetta ja rasittaa munuaisia. Hyötyä siitä ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Muistuttaa siitä, että ylimääräinen suola sitoo nestettä, lisää turvotusta, nostaa verenpainetta ja rasittaa munuaisia. Hyötyä siitä ei ole.

    Pitääkin katsoa ettei syö "ylimääräistä" suolaa vaan myös kaliumia ja magnesiumia sekä kalsiumia. Mielummin eketrolyyttivettä siis.

    "Nestehukka eli dehydraatio tarkoittaa tilaa, jossa elimistöstä poistuu enemmän nestettä kuin sitä otetaan tilalle. Se heikentää kehon suorituskykyä nopeasti ja voi hoitamattomana muuttua vaaralliseksi.

    Nestehukan oireet:Nestehukan oireet kehittyvät yleensä asteittain, ja ne voidaan jakaa lieviin ja vakaviin merkkeihin:Janon tunne on kehon ensimmäinen hälytysmerkki.Tumma virtsa ja harventunut virtsaamistarve.Kuiva suu sekä tahmea tunne kielellä.Päänsärky ja yleinen väsymys.Huimaus ja heikotus, erityisesti pystyyn noustessa.Lihaskrampit elektrolyyttien epätasapainon vuoksi.

    Huomautus: Vanhuksilla ja pienillä lapsilla janon tunne voi puuttua tai olla heikko, joten virtsan väri on heillä luotettavampi mittari.Yleisimmät syytRiittämätön juominen pitkin päivää.Runsas hikoilu helteellä tai fyysisessä rasituksessa.Sairaudet, kuten kova kuume, oksentelu tai ripuli.Diureetit, kuten kofeiini tai alkoholi, jotka lisäävät virtsaneritystä.

    Kotihoito ja ennaltaehkäisyJuo säännöllisesti: Älä odota janon tunnetta, vaan juo vettä tasaisesti pitkin päivää.Käytä elektrolyyttejä: Pelkkä vesi ei aina riitä, jos olet hikoillut paljon tai kärsinyt vatsataudista.

    Apteekista, kuten Yliopiston Apteekista, saa valmiita elektrolyyttijauheita ja nesteytysvalmisteita, jotka palauttavat kehon suolatasapainon.Vältä sokerijuomia: Erittäin sokeriset virvoitusjuomat voivat jopa vaikeuttaa nesteen imeytymistä.Tee ihotesti: Voit kokeilla nipistää ihoa kädenselästä. Jos iho poimu palautuu hitaasti, kyseessä on todennäköisesti nestevaje."

    YA"

    https://thl.fi/ajankohtaista/kampanjat/kesaterveys/juo-riittavasti-helteella

    Miten liiallinen sokeri pahentaa nestehukkaa?Jos juomassa on liikaa sokeria (kuten limuissa, mehuissa tai energiajuomissa), vaikutus muuttuu päinvastaiseksi ja nestehukka syvenee.

    Osmoottinen ripuli: Kun suolistoon päätyy erittäin sokerista nestettä, keho joutuu vetämään vettä verenkierrosta suolen sisälle laimentaakseen sokeripitoisuutta. Tämä voi aiheuttaa vatsakipua ja ripulia.Lisääntynyt virtsaneritys: Veren korkea sokeripitoisuus saa munuaiset suodattamaan ylimääräisen sokerin virtsaan. Sokeri vetää virtsaan mukanaan suuria määriä vettä, mikä johtaa tiheään virtsaamistarpeeseen ja kuivumiseen. Tämä on tuttua erityisesti diabetesta sairastaville.3.

    Kehon hiilihydraattivarastot ja vesi (Glykogeeni)Hiilihydraatit vaikuttavat nestetasapainoon myös kehon sisäisten energiavarastojen kautta.Glykogeeni sitoo vettä: Kun syöt hiilihydraatteja, keho varastoi ne lihaksiin ja maksaan glykogeenina. Jokainen gramma glykogeenia sitoo itseensä noin 3–4 grammaa vettä.Ketoosi ja dieetit: Kun aloitat vähähiilihydraattisen ruokavalion (kuten ketodieetin) tai paaston, keho kuluttaa glykogeenivarastot loppuun. Tällöin niihin sitoutunut vesi vapautuu ja poistuu virtsana. Tämä aiheuttaa nopean painonpudotuksen alussa, mutta altistaa myös herkästi nestehukalle ja elektrolyyttivajeelle ("karppausflunssa").

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Muistuttaa siitä, että ylimääräinen suola sitoo nestettä, lisää turvotusta, nostaa verenpainetta ja rasittaa munuaisia. Hyötyä siitä ei ole.

    Ei tarvitakaan YLIMÄÄRÄISTÄ suolaa vaan että sitä on RIITTÄVÄSTI.

    Äänestä

Näin lämpimällä ilmalla kannattaa pitää elektrolyyttivettä koko ajan mukana. Oli sitten mikä ruokavalio vaan.

Varsinkin iäkkäiden, joilla janon tunne on vaimentunut. Omaisten pitäisi huolehtia asiasta jos ei vanhus itse tiedosta asiaa.

Ensiavussa on vanhuksia jotka ei ymmärrä juoda tarpeeksi. Ja kun suolaakin on käsketty varomaan niin nestehukka on tosiasia.

3Äänestä

Elektrolyyttijuoman voi tehdä kotona itsekin. Jos ei halua käyttää valmiiksi laskettuja jauheita.

https://yle.fi/a/20-10003325

Suolaa, kaliumia (sitruuna esim) ja sokeria tai hunajaa, vettä.

Jauhe on vain niin helppo pitää mukana.

1Äänestä

Enemmistö täällä sivulla ei ole kovin hiilarimyönteistä sakkia (pannut merkille). Minä kyllä aina syöny hiilareita eikä ole ollut ongelmia.

Äänestä
  • Riippuu hiilareista. Höttöhiilarit ei tee kellekään hyvää.

    2Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Riippuu hiilareista. Höttöhiilarit ei tee kellekään hyvää.

    Juu aivan. minä joskus teen ruisjauhoista ruissämpylät joihin lisään seesaminsiemeniä, unikonsiemeniä ja kaurahiutaleita.

    joskus oon tehnyt erikoispullan(siksi nimi onkin erikoispulla koska ei ole tavanomainen pulla jos tätä pullaksi voi edes kutsua) johon tarveaineina:
    maitoa
    hiivaa
    rusinoita
    kardemummaa
    kanelia
    hyppysellinen sokeria ja suolaa
    1 ruokalusikallinen sunnuntaileivontamargariinia
    seesamsiemeniä
    kaurahiutaleita
    vehnäjauhoja

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Riippuu hiilareista. Höttöhiilarit ei tee kellekään hyvää.

    joskus valmistan ruisjauhoista ruiskastikkeen jossa tarveaineina;
    ruisjauhoja
    niukasti rasvaa(rypsiöljy)
    vettä

    sekoittaa kylmä vesi nopeasti kaatamalla paistinpannuun ja hyvä vispaus ettei tule paakkuja. Näin itse onnistun kastikkeenteossa. Varmaankin saattaa mun tekniikka olla vastoin yleisiä sääntöjä kastikkeenvalmistuksessa. En osaa sanoa mutta aina oon onnistunut.

    Äänestä

  • "Enemmistö täällä sivulla ei ole kovin hiilarimyönteistä sakkia"

    Jos on vhh dieetillä niin silloin pitää olla tarkka että ei syö niitä tuotteita jotka nostaa verensokerin pilviin. Eli just hiilareita.

    1Äänestä

Jännä asia tuokin että liika sokeri estää solujen nesteytyksen....

1Äänestä
  • No tämä! Sokerista on paljon haittaa!

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuli vastaan hyvä ja opettavainen kertomus täältä historian uumenista, pätkä pidemmästä esimerkkitarinasta siitä mitä väärinkäsityksiä voi tulla ja tekee asioita ilman kunnollista tutustumista asiaan:

""Aloitin karppauksen vuonna 2013 alussa. Aluksi karppaus sujuikin hyvin, kun painoa putosi hieman yli 12kg kesään mennessä. Sen jälkeen tuli kuitenkin ongelmia. Voimat alkoivat olla koko ajan lopussa, silmien alle tuli mustat renkaat ja yöunien laatu kärsi selvästi. En nukkunut kuin 5-6 tuntia yössä, unta ei yksinkertaisesti riittänyt pidempään. Olin koko ajan väsynyt, mutta en vain saanut nukuttua. Tämä saattoi johtui liian vähäisistä hiilareista, kun kehoon ei muodostunut serotoniinia.

Sitten alkoi tulla huimauskohtauksia, kun nousin ylös lattialta. Tällaista en ole ennen kokenut. Sain sydämentykytyksiä, kun tein jotain vähän raskaampaa, esimerkiksi kävellessä rappusia ylös. Tällöin hillarien saanti oli n. 70-100g päivässä. Ummetuksesta kärsin myös jonkin verran. Perheenjäsenet mies ja lapset huomattivat muuttuneesta käytöksestäni. Olin alkanut tiuskia heille ja olla usein huonotuulinen.Lisänä vielä kärsin jonkinlaisista harhoista, sillä työpaikallani esimerkiksi muiden alkaessa nauraa, luulin että he nauravat minulle tai puhuivat pahaa minusta. Tämäkin saattoi johtua liian vähistä hiilihydyraateista."" - - -

Kiitos sille joka joskus on tämmöisen kirjoituksen laatinut! Tuossa on ollut selvästi kyse siitä että on ollut paha nestehukka, koska vähillä hiilareilla ei neste pysy kehossa vaan tarvitaan yksinkertaisesti suolaa ja mineraaleja koska niitä poistuu niin nopeasti. Varsinkin kesällä, kuten kirjoittaja toteaa. Kun vielä hikoilee ja haihtuuhan nestettä myös hengityksessä.

Nestehukka siis aiheuttaa voimattomuutta ja väsymystä. Ei se että jättää huonot hiilarit pois tai "serotoniin puute"... Tämän jokainen tosissaan ketokarppi allekirjoittaa miten nopeasti olo normalisoituu elektrolyyteillä. Sitä kannattaa pitää koko ajan mukana, veteen sekoitettava jauhe tai paremman puutteessa Vichy. Myös merisuolarae veden kera auttaa. Tämä yhteiskunta on niin peloteltu suolan vaaroilla että ei uskalleta sitä käyttää. Kalium on yhtä tärkeä.

Onneksi nyt saa joka kaupasta valmiita elektrolyyttivalmisteita. Nestehukka muuten juurikin aiheuttaa harhoja. Karppaajan on ensisijassa pidettävä huolta elektrolyyteistä, nesteytyksestä.

"Nestehukka:
Nestehukka (dehydraatio) voi ilmetä eri tavoin riippuen siitä, kuinka vakava se on. Tässä yleisimmät oireet lievästä vakavaan:

🟡 Lievä nestehukka
Jano Kuiva suu ja huulet Väsymys tai heikotus. Vähentynyt virtsaaminen Tummempi virtsa

🟠 Kohtalainen nestehukka
Voimakas jano Huimaus tai pyörrytys (erityisesti noustessa) Päänsärky Kuiva iho Ärtyneisyys tai keskittymisvaikeudet

🔴 Vakava nestehukka (vaatii hoitoa)
Erittäin vähäinen tai olematon virtsaaminen Nopea sydämen syke Sekavuus Kylmä tai nihkeä iho Pyörtyminen"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu