Joku nettisaarnaaja sanoo että kyllä. Auttaa Israelia. Että jotkut VTn auttajat oli myös elintavointasn ruokottomia.
Toimiiko Trump Jumalan työkaluna
23
272
Vastaukset
- Anonyymi00001
Totta kait toimii. Nyt tosin vaikuttaa että Donald on vaihtanut Jumalaa sillä ylistää Allahin nimeen joten vaikea sanoa kenen pussiin pelaa.
- Anonyymi00003
Trump yrittää tietenkin ahneena ja vailla täysin mitään estoja maksimoida hyötynsä. Siksi kannattaa muistaa siunata ja kunnioittaa kaikkia sopivia Jumalia.
- Anonyymi00002
Vai kävikö ehkä sittenkin niin, että Herra Sebaotilta loppuivat heinäsirkat ja Hän lähetti sen vuoksi Donald Trumpin Maan vaivaksi?
- Anonyymi00004
Toiselta keskustelu osiolta lainattu mielipide:
Onko Trump kristitty? Jos on niin miten hänen suustaan pääsee seuraavanlaista tekstiä, josta tänään uutisoitiin. Kuuluuko kyseinen presidentti mihinkään uskonto kuntaan tietääkö kukaan? Onhan hänellä kyllä tosiaan omasta takaa valkoisessa talossa uskovia kristittyjä neuvonantajia.
Mutta kuitenkin onko hän tosi uskova jos miettii hänen seuraavaa kommenttia, josta Iltasanomat kirjoitti seuraavasti. Tässä pieni lainaus tämän päivän uutisesta:
________________________________
ILTASANOMAT
5.4 päivätty uutinen Klo 16:25
”Trump uhkaa iskeä tiistaina: "Avatkaa se v...n salmi senkin hullut paskiaiset!"
Presidentti Donald Trump laukoi sosiaalisessa mediassa kovasanaisia uhkauksia Iranille, jota Trump vaatii avaamaan uudelleen Hormuzinsalmen. Trump ilmoitti lauantaina antavansa Iranille enää 48 tuntia aikaa toimia.
- Tiistaina Iranissa vietetään voimalaitospäivää ja siltapäivää, kaikki samassa paikassa. Mitään vastaavaa ei tule olemaan!!!, Trump kirjoitti sunnuntaina Truth Social -julkaisussa viitaten uhkauksiinsa, että Yhdysvallat iskee Iranin energialaitoksiin ja siltoihin, jos salmea ei avata.
- Avatkaa se vitun salmi senkin hullut paskiaiset tai päädytte helvettiin - odottakaa vaan! Ylistetty olkoon Allah, muotoili Yhdysvaltain presidentti pääsiäispäivän viestissään.
Lainaus päättyy.”
ILTASANOMAT klo 16.25
___________________________________
Minusta aivan järkyttävää sanallista rivoutta ja henkilöltä, jonka pitäisi osata hillitä itsensä ja osata keskustella asiallisesti kun miljoonat ihmiset kärsivät. Ihmiset kärsivät ja viattomat joutuvat kärsimään aina ensimmäisinä ja Presidentti Trump vaan ajaa itsekästä oman itsensä palvontaa kuten paholainen Raamatussa. Ihan samoja yksityiskohtia miten itsensä palvonta johtaa ikäviin seurauksiin kaikella tapaa.
Voisiko joku yrittää järkevästi selittää, miten kyseinen presidentti on saanut luotua ympärilleen oman itsensä palvomisen suoranaisen kultin. Presidentti Trump lanseerasi oman Raamatun, nimeään kantavan lentoaseman Floridaan, omaa nimeään kantavan lääkesivuston josta uutisoitiin ja monia muita erilaisia nimeään kantavia tuotteita.
Sitten muistan kuvat jossa hän on kuningas kruunu ja viitta päällään, sitten oli iso kuva hänestä valtavan kokoisena Trump patsaana ja ties mitä muita juttuja.
Selittäkää miten tälläinen ihmispalvonta on mahdollista? Eikö normaali amerikkalainen ihminen, joka taistelee saadakseen päivittäisen ruoan itselleen kun bensan hintakin on noussut, miten he ovat täysin lumoutuneet kyseisen presidentin lumoihin. Tätä yritän ymmärtää. Ehkä joku täällä osaa kertoa, miksi ja miten hän on onnistunut.
Ja se vielä, että hänen takana ovat monet Yhdysvaltojen uskonnot tukemassa.- Anonyymi00005
Noin puhuu Jumalan mies!
Miksi v**ussa Stubb ei puhu noin kristillisesti?
- Anonyymi00006
Presidentti Trumppi ei ole Jumalan työkalu. Ei voi olla salliessaan tappo käskyjen antamisen hyökätessään toiseen maahan yhdessä liittolaisensa kanssa. Tämä toinen liittolais maa jatkaa suurella vimmalla väkivallan täyttämää agendaansa.
Mitä luulisitte Jeesuksen sanovan nykypäivän likaisesta politiikasta, joka on näkyvää arkirealismia.
Kuvitelkaa hänet kävelemässä kotikonnuillaan nähden että joka paikka on raunioina pommitusten jäljiltä ja ihmiset sullottu nopeasti kyhättyihin pakolaisleireihin vailla lääkkeitä, terveellistä ruokaa, hygieniaa ja turvaa. Ei enää omaa kotia. Varmasti pudistelisi päätään surullisena.
Ja tämä kaikki tehdään uskonnon nimissä kuvitellen että tuollaisilla veriteoilla olisi korkeimman Jumalan hyväksymys ja siunaus.
Valitettavasti kaikkein verivelkaisin instituutio maailmassa on ja on ollut tuhansien vuosien ajan väärä uskonto kannattajineen. Jeesus puhui rakkaudesta ja tämän aikakautemme uskonnot ovat tälläkin hetkellä mukana kaikissa käynnissä olevissa konflikteissa. Mieti tätä! - Anonyymi00007
Trump on takaisin tullut Jumala ja vapahtajamme. Ainoastaan ne jotka ovat tehneet hänelle alttaria ja rukoilevat Trumpin nimeen päivittäin tulevat pääsemään taivaaseen. Ja sen aika tulee pian kun Trump johdattaa meidät ikuiseen paratiisiin ja muut jätetään jälkeen.
Nyt on viimeinen hetki katua syntejä ja ottaa Trump sydämmeesi. - Anonyymi00008
Mauno Mattila puolustaa ja ylistää
- Anonyymi00009
donald duck 🤔
- Anonyymi00010
Kyllä Jumala oli Trumpin takana kun saatiin amerikkalaiset lentäjät turvaan. Trumpi ylisti sitä miten hyvin operaatio meni, miten lentäjät saatiin elävänä pelastettua.
Ei ollenkaan ajatellut että tuli kyllä takkiin aika pahasti kun ne hienot ja kalliit hävittäjät ammuttiin tuosta vain alas.
Ei sodan niin pitänyt mennä.- Anonyymi00012
Vain päiviä USA:n ja Israelin hyökkäyksen jälkeen Trump julisti (selkosuomella "valehteli") että Iranin ilmatorjunta on täydellisesti tuhottu. Viikkoja hyökkäyksen alkamisen jälkeen kuitnkin tuo muka tuhottu ilmatorjunta tiputti Trumpin ylivoimaiseksi ja Trumpin taistelutilanteessa täysin näkymättömäksi (?!?) julistaman F-35 -hävittäjän.
https://www.youtube.com/watch?v=_mrWUrMK5d4
”Anonyymi00002” 2026-04-05 19:37:36 kirjoitti:
”Vai kävikö ehkä sittenkin niin, että Herra Sebaotilta loppuivat heinäsirkat ja Hän lähetti sen vuoksi Donald Trumpin Maan vaivaksi?”
Oli aika osuva letkautus :D- Anonyymi00011
ArtoTTT
Kyllähän Jumala voi käyttää työkalunaan ihan ketä tahansa jos haluaa, vaikka sitä kaikkein pahinta ateistia joka ei edes usko Häneen.- Anonyymi00013
Yli sadan koulutytön murha sodan alussa viittaa selvästi jumalalliseen toimintaan.
- Anonyymi00014
Mummomuori2 kirjoitti:
Niin, eli Jumala tekee siis pahaa tuolla tavoin?
Kyllä Trumpin kautta tapahtuu ja on tapahtunut hyvääkin.
Muussa Jumala ei ole mukana. - Anonyymi00015
Mummomuori2 kirjoitti:
Niin, eli Jumala tekee siis pahaa tuolla tavoin?
Se että haluat leimata Trumpin kokonaan pahaksi ei ole Jumalasta.
- Anonyymi00016
Antikristuskin on tavallaan Jumalan työkalu. Eihän kirjoitukset voisi muuten toteutua.
”Anonyymi00014” 2026-04-08 20:05:40 kirjiotti: ”Kyllä Trumpin kautta tapahtuu ja on tapahtunut hyvääkin.” Toki, mutta valtaosa on tainnut mennä rikkaille?
”Anonyymi00016” 2026-04-08 20:17:11 kirjoitti: ”Antikristuskin on tavallaan Jumalan työkalu.”
Niin, koetin tässä etsiä erilaisia kuvauksia siitä, ketä tai keitä tuolla tarkoitetaan. Niitä on ollut vuosisatojen aikana useita.
Rovasti Olavi Peltola kirjoituksessaan mainitsee mm. näitä:
”…hahmo, joka jäljittelee Kristusta valheellisesti, korottaa itsensä Jumalan yläpuolelle ja saa voimansa Saatanalta,”
”Tulkinnat jakautuvat futuristisiin, jotka näkevät kirjaimellisen lopun aikojen johtajan, preteristisiin, jotka näkevät tunnusmerkkien täyttymistä historiallisissa hahmoissa.”
Kuten vaikka keisari Nerossa.
”Monia Raamatun selittäjiä kiinnostaa nimenomaan Antikristus poliittisena johtajana…”, ”…maailmandiktaattorina, jonka vallan alle alistetaan koko ihmiskunta.”
”…tietenkin olisi jännittävä ruveta yhdessä pohtimaan, kuka hän saattaisi olla. Näin onkin tulkittu ja sovellettu Raamatun profetioita moniin historian henkilöihin.”
”Antikristillisyys naamioituu laillisuudeksi. Kaiken on oltava ulospäin aivan oikeaa ja hyvää. Rikoksille on annettava laillisuuden ulkonäkö. Kyseessä on palvelus kansalle ja ihmiskunnalle.”
Eli kyllä se enemmin on käsitetty niin, että S**tana on se, joka toimii eikä Jumala.- Anonyymi00017
Kuka se jumalasi sitten on?
- Anonyymi00018
”Antikristuskin on tavallaan Jumalan työkalu.”
Ja Martti Luther aikoinaan totesi että saatanakin on vain Jumalan saatana eli toimii Jumalan hyväksi. Vrt myös Jobin kirja.
Mutta Trump on Jumalan palveluksessa koska tuhosi Iranin kyvykkyydet tuhota sunnivaltiot ja Israelin. Olivat saaneet vankkaa tiedustelutietoa ennen sotaa. Trump pelasti maailmanrauhan ja on selvästi Jumalan palveluksessa. Vielä ei ollut tuhon aika koska PETO ei ollut vielä tullut. Jumala pelasti Trumpin tätä varten vähän aikaa sitten ja hoiti Trumpin presidentiksi. Anonyymi00018 kirjoitti:
”Antikristuskin on tavallaan Jumalan työkalu.”
Ja Martti Luther aikoinaan totesi että saatanakin on vain Jumalan saatana eli toimii Jumalan hyväksi. Vrt myös Jobin kirja.
Mutta Trump on Jumalan palveluksessa koska tuhosi Iranin kyvykkyydet tuhota sunnivaltiot ja Israelin. Olivat saaneet vankkaa tiedustelutietoa ennen sotaa. Trump pelasti maailmanrauhan ja on selvästi Jumalan palveluksessa. Vielä ei ollut tuhon aika koska PETO ei ollut vielä tullut. Jumala pelasti Trumpin tätä varten vähän aikaa sitten ja hoiti Trumpin presidentiksi."Mutta Trump on Jumalan palveluksessa koska tuhosi Iranin kyvykkyydet tuhota sunnivaltiot ja Israelin."
Ahaa, siis saa riidellä ja aiheuttaa kaaosta sekä pelkoa, niin se on sitä Jumalan työtä mielestäsi?
- Anonyymi00019
Jumalalla huonot työkalut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181