Kansalaisaloite on kerännyt ääniä hyvin muttei tarpeeksi asian viemiseksi eteenpäin. Käy antamassa äänesi tärkeän asian puolesta.
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Saastuttaville nokilekoille annetaan alennusta polttoaineen hinnassa.
Eli voisi sen käyttövoimaveron poistaa, mutta vastapainona pitäisi polttoainevero nostaa korkeammaksi kuin bensan verotus. Ihan siitä syystä, että litrasta löpöä syntyy enemmän saasteita (CO2 yms.) kuin litrasta bensaa.
Ja NOx päästöthän nokilekoissa on 100 kertaiset ja huikkaspäästöt 1000x kertaiset sen jälkeen kun on suoritettu ne normaalit "ennakoivat huoltotoimenpiteet"
- lastutus (...eikä se mahtidiesel sitten ollutkaan tarpeeksi tehokas?)
- NOx päästöjä vähentävän EGR tulppaus
- hiukkassuodattimden deletointi (esim. hakataan siihen rautakangella reikä)- Anonyymi00003
Suoraruisku bensakoneen hiukkaspäästöt ovat suuremmat kuin diiselin . Diiselin hyötysuhde on parempi kuin bensan joten Co2 päästöjä syntyy kilometrille vähemmän kuin bensa koneella . Nox päästöt ovat sallituissa rajoissa kun mitään " ennakoivia huoltotoimia " ei ole tehty ( hiukkassuodatin vaihdettu tammikuussa ) . Eikä ole mitään tarvetta tehdä . Lastutusta en ole tarvinut kun 88 kw riittää oikein hyvin .
- Anonyymi00002
Ajan diiselillä enkä kannata käyttövoimaveron poistoa .
- Anonyymi00004
Jollain on sentään järkeä päässä. Aika moni käyttövoimaveron poistoa vaativa saisi kokea kantapään kautta että rahaa meneekin enemmän kun käyttövoimaveroa ei enää olisikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493