USA häviää sekä Irakin sodan että terrorismin vastaisen sodan, jonka itse on aloittanut. Savijalat murenee jo. Joku voi sanoa, että Irakin sotahan on päättynyt, mutta ei se ole päättynyt. Bush on kyllä julistanut sodan päättyneeksi, mutta vastapuoli, Irakin kansa ei ole koskaan sitä myöntänyt, vaan nakertaa jenkkien otetta päivä päivältä enemmän.
USA on myös häviämässä terrorismin vastaisen sodan, koska sen keinot ja tavoitteet ovat väärät. Se ei pureudu terrorismin todellisiin ongelmiin, koska sen tarkoituskaan ei ole tehdä niin, vaan käyttää terrorismia tekosyynä luonnonvarojen ryöstämiseen ja valtansa kasvattamiseen maailmassa. Se kyllä taistelee vastustajiaan vastaan, niitä vastaan jotka vastustavat sen pyrkimyksiä alistaa muita valtansa alle ja ahnehtia väkivalloin maailman luonnonvaroja, mutta se epäonnistuu myös siinä. Terrorismin määrä näyttää kasvaneen räjähdysmäisesti, eikä USA pysty sitä väkivalloin kukistamaan, päinvastoin.
Terrorismi loppuisi siihen paikkaan, jollei USA omilla rikollisilla toimillaan synnyttäisi sitä. Vaikka USA tekee kaikkensa, se ei voi väkivalloin kukistaa synnyttämäänsä terrorismia. Tämä "terrorismin vastainen sota" ja USA:n harjoittama tyrannia kaataa USA:n talouden ja mahdin kymmenessä vuodessa, jollei sen johto tule järkiinsä. Parasta, mitä USA:ssa voisi tapahtua, olisi se että maasta tulisi oikeasti demokraattinen järjestelmä.
USA häviää sodan
12
829
Vastaukset
- ketä voimme syyttää
terrorismista. sitä vastaan taistelevia vai sitä puolustavia. demokratiassa ääri-islamilainenradikalismi ei koskaan ole menestynyt mutta muhammedista lähtien on kyllä osattu alistaa eli luoda islamialaista valtakuntaa.
no USAn ongelma nyt on se että vhötkyilläkkö terroristien edessä vai sen demokratia ja alueellisen vakaus strategian pohjalta tehdä aikanaan päätöksen joiden mukaan on mahdollista myös näitä teroristien strategisia päämääriä myötääviä toimenpiteitä suorittaa kuten joukkojen kotiuttaminen irakista.
Mikäli irakilainen demokratia alkaa elää omaa menestyksekästä elämää siinä missä se lännessä on elänyt ja voinut hyvin kauan, ilman diktaattoreita, USAlla ei ole mitään syytä olla antamatta paikallisen poliisin hoitaa muslimi mafioiden ongelmaa suhteessa siihen että sen tarvitsisi omia sotilaitaan lähettää enää kyliille ja kujille vaan se voisi keskittyä pitämään alueellista tasapainoa tukikohtien muodossa tai vetäytyä kokonaan mikäli se on mielekästä.
Iranhan tukee terrorismia laajasti israelia vastaan. Al-qaidan suhteen on kysymysmerkki. Joka tapauksessa mm. saudi arabiassa ja islamilaista kuohuntaa taannoin verisesti päättyneessä vankilakapinassa 'zpeketistanisa' on aika kyseenalaisia keinoja otettu käyttöön ns. äärimusujen miellyttämis kamppanja eli lähinnä on kristillistä vähemmistöä alettu huomattavasti pistää putkaan ja vainota. Varmaan kuitenkin nuo irakissa pidätetyt tuhannet on al-qaidaa.. mutta empä luottaisi näiden muslimimaiden kommarimielisten sanaan. Terrorismin vastaista sotaa valitettavasti käydään myös terroristien toimesta ja silloin toimessa on valheen prinssi legioonineen.
Iranin suhteen terorismin vastainen sota on puhtaasti kiinni irakilaisista ellei sitten amerikkalaisilla ole suunnitteilla maahan tulla järjestämään vaaleja joihin voisi osallistua myös ne uudistusmieliset jotka taannoisista vaaleista osaltaan blokattiin. Mutta joukkotuhoase kysymyshän on kuitenkin se asia mikä eritoten on terrorismia ja avoimesti Israelia vastaan sotaa julistavien mullahien uhkana mitä tulee USAn sotilaallisiin toimiin.
Tekstissäsi on aika paljon tuota USAn tyrannia panotetta ja että USA nyt pitäisi saada pois haittaamasta ihmisten elämää. Valitettavasti käytäntö kuitenkin osoittaa että USA ei ole tyrannia ja ne muut erittäin taitavia siinä että suksi vaan takaisin kommuuniisi kommari sieltä kirjaston päätteen ääreltä..- jotuas
semmonen juttu että en oikeen tiedä kenen joukko tuho aseita mienasit tuossa tekstissäsi mutta sen verta voin korjata että jenkit aivan varmasti tietävät kuinka paljon abi muhammedeilla on joukko tuho aseita ja missä kun he itse ovat ne sinne hankkineet. jenkkien ulkopolitiikka on aina ollut samanlaista. ensin kustaan punttiin että on vähän aikaan lämmintä ja sitte tuleekin kylmä. sillä jenkit aikanaan varstivat lähiidän kunnonaseistuksella siinä pelossa että kommarit ei mee sinne. nyt se niiden asiestus on osoittautunut kuitenkin virheeksi ja ja tekosyyksi hyökätä' irakin luonnon varojen kimppuun. ja taas tässä se nähtiin kuinka jenkit kusee punttiin kun nyt ne taas on ongelmissa kun ne meni sinne irakiin.
- dx2002
jotuas kirjoitti:
semmonen juttu että en oikeen tiedä kenen joukko tuho aseita mienasit tuossa tekstissäsi mutta sen verta voin korjata että jenkit aivan varmasti tietävät kuinka paljon abi muhammedeilla on joukko tuho aseita ja missä kun he itse ovat ne sinne hankkineet. jenkkien ulkopolitiikka on aina ollut samanlaista. ensin kustaan punttiin että on vähän aikaan lämmintä ja sitte tuleekin kylmä. sillä jenkit aikanaan varstivat lähiidän kunnonaseistuksella siinä pelossa että kommarit ei mee sinne. nyt se niiden asiestus on osoittautunut kuitenkin virheeksi ja ja tekosyyksi hyökätä' irakin luonnon varojen kimppuun. ja taas tässä se nähtiin kuinka jenkit kusee punttiin kun nyt ne taas on ongelmissa kun ne meni sinne irakiin.
Se oli kyllä Neuvostoliitto, joka Irakin aseisti.
Tietääkseni USA ei valmista MIG hävittäjiä ei SCUD ohjuksia, joita Irak on Saddamin ajan sodissaan käyttänyt. - ------>>>
dx2002 kirjoitti:
Se oli kyllä Neuvostoliitto, joka Irakin aseisti.
Tietääkseni USA ei valmista MIG hävittäjiä ei SCUD ohjuksia, joita Irak on Saddamin ajan sodissaan käyttänyt.Neuvostoliitto ihan yksin varustanut osapuolia, lueskelin tuosta Wikipediasta, että osapuolilla oli merkittävissä määrin myös.
F-4 Phantom hävittäjäpommittajia (made in USA)
Silkworm ohjuksia (made in China)
Exocet ohjuksia (made in France)
Mirage hävittäjäpommittajia (made in France)
ja paljon muuta…
muistaakseni ainakin joku ForSHIT (Forcit) tai joku sellainen toimitti Irakiin tykistö ruutia ”siviili” käyttöön
- Karl-Erik
"Terrorismi loppuisi siihen paikkaan, jollei USA omilla rikollisilla toimillaan synnyttäisi sitä."
Joko olet tyhmä vai naiivi?- dx2002
taitaa olla sekä että.
- USA Irakissa
http://www.kepa.fi/uutiset/talous/2292
Siinä meillä oikein pulmusvaltio, käy "terrorismin vastaista sotaa" murhaamalla siviilejä Tsetseeniassa ja maata vituttaa, kun Irakin Saddam kukistui ja meni öjybisnekset sivu suun. - kohtaa
""Se ei pureudu terrorismin todellisiin ongelmiin...."
Mitkä ovat mielestäsi nuo todelliset ongelmat? - helposti
- Saddamin hirmuhallinto on syrjäytetty
- Saddam ja hänen lähipiirinsä on korjattu talteen oikeudenkäyntiä odottamaan
- Saddamin mielenvikaiset pojat on lahdattu
- Vaalit on järjestetty
- Vastarinta rajoittuu vain pienen muslimiterroristien joukon satunnaisiin ja suurimmaksi osaksi siviileihin kohdistuviin raukkamaisiin pommi-iskuihin ja sieppauksiin
- Liittouman tappiot ovat pysyneet erittäin pieninä
- USA tullaan ikuisesti muistamaan maana, joka vapautti Irakin kansan Saddamin hirmuhallinnosta
Hyvin on siis pullat uunissa. USA:lla ei ole Irakissa mitään hätää ja sekös teitä pikku punikkeja harmittaa :) - sanoa noin
Mistä sinä voit tietää 100% varmuudella että Jenkit ovat siellä luonnonvarojen takia, syyskuun 11 päivän tapahtumilla ei varmaan ole osaa ja arpaa tähän.........!!
Jos Finnairin MD11 lentäisi eduskuntatalon läpi ja kyntäisi vielä 500 metriä kaupunkia sen jälkeen ja selvisi että kyseessä on ollut allah-alfaisah niminen muslimi juoka on tehnyt raamatullisen iskun länsimaista kultturia vastaan
niin eiköhän sinullakin soisi jo eri kello päässä.
Nämä terroristit ovat olleet niin kauan kurjuudessa ja eläneet raamatullisessa satumaailmassa että heitä voi enää millään pydäyttää puhumalla.
Turha täällä suomessa on puhua mitä siellä tapahtuu ja mitä ei!
Onneksi meillä on niin suuri sivistysvaltio maailmassa kun USA on.. herrajumala mitä täällä tapahtuisikaan ilman heitä!!!!
LONG LIVE AMERICA!- lapsukaisia
jotka elätte täällä vielä rauhantilassa olevassa pohjolassa, mutta omaatte laiskat aivot, jotka eivät viitsi lukea tutkia ja tarkastaa lähteitä kyseenalaistaa ja ymmärtää lukemaansa (et silloin kirjoittaisi, mitä nyt kirjoitat).
Tällaiset aivothan ovat täysin"corporatemedian" vietävissä.
Kai sinä luotat siihen mitä nykyinen varapressa sanoo asiasta vuonna 1999:
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2699942IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3187136Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?841858Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1081529Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61471- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751139Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin47946Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus24800MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312752