Jos Orban voittaa, niin liittovaltio haaveet kaatuu

Anonyymi-ap

ja Suomi saa itsenäisyyden takaisin. Kauppa alkaa kukoistamaan Venäjän kanssa ja Venäjä ostaa elintarvikkeita valtavia määriä Suomesta ja saamme polkuhinnoilla öljyä ja puuta Venäjältä. Nyt peukalot pystyyn Orbanin puolesta! Jos Orban voittaa, niin Suomessa julistetaan myös turve uusituivaksi energiaksi!

6

107

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jep. Venäläinen fasismi saa lisää voimaa.

    • Anonyymi00001

      Hyvä Putin ja Trump haluavat EU hajoavan
      Ja NATOn myös
      Meist ki voi tul sit ihana Persuputiland valtio .

    • Anonyymi00003

      Pietarinkadun trollitehdas muutti vuosia sitten uusiin tiloihin (Ukrainassa),
      mutta ajatus on vielä vahva.

    • Orbanin voitolla tai häviöllä ei ole suurta vaikutusta liittovaltiokehitykseen. Jos on, niin toisin päin kuin kuvittelet. Orban ymmärretään vaaraksi Euroopalle. Ja kun se ymmärretään vaaraksi, rintama sitä vastaa yhtenäistyy. Liittovaltiokehityksen kannalta merkityksellisempää on kuitenkin USAn irtaantuminen Euroopasta ja Natosta.

      Venäjä on imperialistinen ja väkivaltaan taipuvainen valtio. Venäjä on autoritaarinen ja konservatiivinen valtio. Se on lähes täydellisesti eurooppalaisten arvojen vastakohta. Venäjällä on paljon enemmän yhteistä USAn kuin Euroopan kanssa näissä arvovalinnoissa. Europpa on kansalaisvetoinen, kun taas nämä suurvallat ovat valtiovetoisia. Ne eivät välitä ihmisten asioista ja kunniasta, vaan valtionsa. Eurooppa taas perustuu siihen, että kansalaisten hyvinvointi kasvaisi. Eurooppa ei etsi konflikteja muiden maiden kanssa, se pyrkii välttämään niitä. USA ja Venäjä taas eivät juuri muuta teekään kuin ovat jatkuvasti sotajalalla muiden kanssa. Senkin takia on järkevää tiivistää EU-maiden yhteenkuuluvuutta kuin löyhentää sitä. Trumpin politiikka on nyt onneksi saanut mieliä kääntymään myös Euroopan laitaoikeistossa. Ymmärrys siitä, että EU-maat erillään toisistaan olisivat hyvin yksinäisiä ja heikkoja, on saamassa lisää ymmärrystä.

      • Anonyymi00005

        Venäjä ei ole uhannut yhtäkään naapuri maataan. Ukraina aloitti Bidenin avulla sodan itse Venäjää vastaan ja Venäjä on vastannut siihen isällisellä kädellä. Myös Väyrysen mukaan Ukraina ja muu eurooppa kuuluu Venäjän etupiiriin ja sitä Eu rikkoo. Varsovan liiton rajat on luonnollinen euroopan raja ja Venäjällä on oikeus palauttaa ne maat takaisin valtaansa. Jäljelle jäävä eurooppa voi leikkiä itsenäistä ja jättää Venäjän ja Usan edut huomioimatta.


    • Anonyymi00004

      Hitto minkä kauhukuvan maalasit. Mihinkä tuota öljyä muka tarvitaan muuhun kuin Venäjän vasallivaltioiden korruptoimiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1749
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1226
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      642
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe