Kysymykseen: "Jos voit valita itse, kuinka monta lasta haluat saada yhteensä elämäsi aikana?". Kysymys esitettiin 18-79 vuotta vanhoille miehille sekä naisille nettikyselyssä, tulokseksi että naisista 22% ja miehistä 8% ei halua lapsia elämänsä aikana. Kysely sisältää 2163 haastattelua ajalla 7.-16.12.2025.
Lähteet:
https://demoskop.se/aftonbladet-mer-an-var-femte-kvinna-vill-inte-ha-barn/
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/y5vXLg/ny-undersokning-nej-till-barn-fran-mer-an-var-femte-kvinna
Demoskopin tutkimus lisääntymishalukkuudesta Ruotsissa
9
153
Vastaukset
- Anonyymi00003
Tietenkin, naiset ikäryhmässä 40-79 vuotta joilla ei ole lapsia vastaavat nettikyselyssä etteivät halua lapsia - koska lasten saamien on heille biologisesti mahdotonta. Kuinka samassa ikäryhmässä oleva mies vastaa - jotkin vanhemmat miehet, etenkin varakkaimmat, joilla on paljon heitä nuorempi vaimo, saattavat hyvinkin haluta lapsen vaimonsa kanssa, avioliiton kahleeksi.
Kysely toimitettiin Iniziopanelen.se palvelun kautta joka on Demoskopin ylläpitämä, se kerää vastaajien itse-raportoituja demografisia tietoja rekisteröitymisen yhteydessä kuten ikä ja sukupuoli ja varmistaa vain vastaajan sähköpostin joka tarvitaan rekisteröitymisen yhteydessä. Vastaajien ikä ja sukupuoli ovat siis täydellisesti epävarmoja. On jopa todennäköistä että jokin myrkyllinen toimijaryhmä omaa paljon rekisteröimiään email osoitteita Iniziopanelenissa joka kertoo mittailevansa Ruotsin sosiopoliittista ilmapiiriä. Samankaltainen "tutkimus" joita keltainen lehdistö tyypillisesti tekee/teettää läjäpäin.- Anonyymi00006
On typeryyttä olettaa vastauksen johtuvan lopputuloksesta. eikä lopputuloksen vastauksesta.
- Anonyymi00004
Selvästi valheellinen "tutkimus".
Lisääntymisvietti on ainoastaan naisilla, siis vauvakuume, äidinvaisto ja hoitovietti. Naisella munasarjat, sikiö ja kohtu ovat aivan elimellisesti aivojen jatke/lisäke, useiden hormonien sekä neuraalisten yhteyksien avulla.
Miehillä ei ole lisääntymisviettiä, vaan seksuaalinen himo - mälli ei ole mitenkään yhteydessä miehen aivoihin sen jälkeen kun mies on tehnyt sen mikä miehen tehtävä on. Kauan sitten luolamies saattoi järkeilynsä perusteella haluta jälkeläisiä, saadakseen lisää työvoimaa perheyhteisöönsä ja jotta jälkeläiset huolehtisivat vanhemmistaan sitten kun vanhemmat eivät enää itse jaksa.- Anonyymi00005
Tästä teki Yleismädättäjäkin jutun https://yle.fi/a/74-20202645 selvästi pyrkimyksenä on saada tulokset näyttämään siltä, että miehet haluaisi lapsia jopa paljon enemmän kuin naiset.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tästä teki Yleismädättäjäkin jutun https://yle.fi/a/74-20202645 selvästi pyrkimyksenä on saada tulokset näyttämään siltä, että miehet haluaisi lapsia jopa paljon enemmän kuin naiset.
Sehän on tosiasia, että miehet haluavat enemmänmlapsia kuin naiset. Miehey ovat myös ne, jotka enemmä vauvakuumeleivat. Tämän näkee ja kuulee jokainen, joka joskus puhuu miesten kanssa.
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tästä teki Yleismädättäjäkin jutun https://yle.fi/a/74-20202645 selvästi pyrkimyksenä on saada tulokset näyttämään siltä, että miehet haluaisi lapsia jopa paljon enemmän kuin naiset.
Ihmiskunnan historiakin osoittaa erinomaisesti, että nimeomaan miehet haluavat enemmän lapsia. Vaikka pariutuminen ja sitä kautta yleensä myös lisääntyminen on ollut naiselle selviämisen ja yhteiskunnan paineen vuoksi melkolailla pakko, niin naiset ovat aina pyrkineet erilaisin keinon vähentämään ja välttelemään lasten saamista. Miehille taas pariutuminen ja sitä kautta lisääntyminem ovat aina olleet melkolailla omaa vapaa valinta ja silti miehet ovat aina juurikin siihen lasten saamiseen parisuhteessa pyrkineet.
- Anonyymi00011
Anonyymi00007 kirjoitti:
Sehän on tosiasia, että miehet haluavat enemmänmlapsia kuin naiset. Miehey ovat myös ne, jotka enemmä vauvakuumeleivat. Tämän näkee ja kuulee jokainen, joka joskus puhuu miesten kanssa.
Tuossa tutkimuksessa tosiaan on myös lapsien lukumäärä joita miehet ja naiset haluaavat, graafissa esitettynä. Sekä tämän keskustelun aihe, joka on ihmiset jotka eivät halua lainkaan lapsia.
Tämän keskustelun haarassa on kyse siitä kuinka suuri osuus miehistä ei halua lainkaan lapsia ja kuinka suuri osuus naista ei halua lainkaan lapsia, todellisuudessa. Tuo tutkimus on selvästi jonkin myrkyllisen tahon tuottama, lisääntymisvietti on ainoastaan naisilla kuten jo kerroin vietissäni https://keskustelu.suomi24.fi/t/19358742/demoskopin-tutkimus-lisaantymishalukkuudesta-ruotsissa#comment-141865696
- Anonyymi00009
Se, että naisten selkeästi ilmaiseman mielipiteen ohittaa valeuutisena, ei ainakaan lisää naisten halua saada lapsia.
- Anonyymi00010
Jokos suostuitte suomi. fiihin? Ehkei kannata? Lainkaan. Itsensä vahingoittamiseen liittyvät yhteydenotot lisääntyivät lasten ja nuorten auttavissa palveluissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303888
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631324Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671135Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841