Jumalan synty- kirjan näkökulma/opetus

Anonyymi-ap

Ville Mäkipelto, Juha Pakkala ja Raimo Hakala ovat kirjoittaneet rohkean kirjan Jumalan ja Jeesuksen kätketystä historiasta. Nykyisen tieteellisen tiedon valossa kristillinen oppi ja opetus seisovat ohuilla savijaloilla.

Filosofi Wittgenstein 1900-luvun alussa luoman loogisen empirismin ja analyyttisen filosofian perusteiden avulla toi esille, että usko ja tiede edustavat täysin erilaisia kielipelejä. Uskonnollinen kieli ei toimi tieteen kielen tavoin. Uskonnollinen kieli on myyttien ja tarinoiden kieli, joka puhuttelee sen sijaan, että loisi tarkkaa tietoa.

Tieteen tulisi olla uskonnoille hyödyllinen keskustelukumppani, ei kiistakumppani tai vastustaja. Tieteen kehitys on viimeisten vuosisatojen aikana ollut uskontoja kaikkein eniten muuttanut voima. Siitä yhtenä esimerkkinä on Suomen luterilaisten piispojen vuonna 2019 julkaisema puheenvuoro "Tieteiden lahja", jonka mukaan tiede ja kristillinen usko eivät ole vihollisia vaan luontevia keskustelukumppaneita.

Historian tutkimuksen viesti on selvä. Siinä ei ole koskaan ollut yhtä alkuperäistä ja yksiselitteistä käsitystä Jumalasta, Jeesuksesta, tuonpuoleisuudesta tai ylösnousemuksesta. Mihin katosi Jahve jumalan puoliso Asera? Miksi Jeesus-kuvaksi valikoitui vain käsitys Jeesuksesta aina olemassa olevana Jumalan Poikana, vaikka tarjolla oli useita vaihtoehtoisia käsityksiä?

Jumalan idea on kehittynyt ajassa eikä ainakaan tutkimus voi saavuttaa mitään ajasta tai ihmiskielestä irrallista Jumalaa. Tästä seuraa se, ettei millään kirkolla tai uskonnolla missään ajassa ole lopullista totuutta Jumalasta tai Jeesuksesta. Siksi tällaisen väitetyn totuuden nimissä harjoitettuun joskus julmaankin vallankäyttöön, väkivaltaan ja sotimiseen pitää suhtautua äärimmäisen kriittisesti ja tuomita se.

Tavallisen kristityn ja seurakuntalaisen näkökulmasta ihminen ajautuu valintatilanteeseen, joko tietoisesti tai tiedostamattaan, millaisena jumalansa näkevät ja mihin piirteisin hänessä uskovat tai jättävät uskomatta. Siksi etsiminen, tieteellinen tieto, muutos ja epävarmuus kuuluvat oleellisena osana rehelliseen puheeseen Jumalasta ja Jeesuksesta.

Ortodoksipapin saarnan aloitus alkaa sanoilla Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Yhtä hyvin se voisi alkaa sanoilla Isän, Äidin ja Pojan nimeen.

4

482

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Nyt on täyttä huuhaata!

      Ei satuolennot voi sattumalta syntyä 1900-luvulla.

      Niiden on täytynyt olla ihmisen päässä jo miljoonia vuosia.

      Ei evoluutio voi hetkessä kehittää mitään satuolentoja. Hulluin väite ikinä.

      Kai sellaisen tajuaa jo ala-asteella.

      • Anonyymi00002

        Eikö näillä hepuilla oo muuta tekemistä?
        Siihen se menee kun on liikaa noita "intellektuelleja" viisasteluja. Lienevätkö saaneet apurahan tutkimuksiinsa?
        Ovatko tietoisia oikeasta työstä? Ei kun lapion varteen muutamaksi viikoksi.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Eikö näillä hepuilla oo muuta tekemistä?
        Siihen se menee kun on liikaa noita "intellektuelleja" viisasteluja. Lienevätkö saaneet apurahan tutkimuksiinsa?
        Ovatko tietoisia oikeasta työstä? Ei kun lapion varteen muutamaksi viikoksi.

        Viisastelua?

        Oon aina ihmetellyt, että saavatko juutuupettajat joitain korvauksia juutuupeistaan?
        Siinä saattaisi olla selitys niin monelle juutuupisarjalle. Jos tilaa jonkin sarjan, niin tuleeko siitä korvausta tupettajalle?


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Viisastelua?

        Oon aina ihmetellyt, että saavatko juutuupettajat joitain korvauksia juutuupeistaan?
        Siinä saattaisi olla selitys niin monelle juutuupisarjalle. Jos tilaa jonkin sarjan, niin tuleeko siitä korvausta tupettajalle?

        Aloittajalle.

        Onkohan mieleesi joskus juolahtanut, että tämä on nimenomaan ortodoksisuus-palsta?
        Taas on samantapainen "filosofinen" vastaväittämäsi esillä.

        Oletko jotenkin käännyttämässä täällä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      129
      684
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      182
      546
    Aihe