Uskovainen luuli lainaavansa raamattua, mutta lainasikin Pulp Fiction leffaa

Aahhhahaha! Muahaha :-D Vähänkö repesin kun luin tämän :-D No tässä se nyt nähdään millasia noi hihhulit on. tietysti onhan se ihan sama lainaako raamattua vai leffaa, molemmat on ihan yhtälailla ihmisen mielikuvituksen tuotetta eikä mitään muuta. sillä erotuksella tosin, että raamattu on hirveää paskaa ja Pulp Fiction on ihan hyvä leffa :-D


https://www.is.fi/viihde/art-2000011949686.html


T. miksuh
11218
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinähän teinijänkyttäjä tiedätkin mikä on faktaa ja fiktioita. Sinähän et uskonut että jollakin voi asunnossaan olla kylmä kun sinullakaan ei ole lol.

Äänestä
  • Ja mitä muuten edes tiedät raamatusta, oletko lukenut yhtäkään sivua? Jos joskus lukisit jotain (muutakin kuin mangaa ja jotain vassareiden sivustoja) voisit jopa oppia jotain.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ja mitä muuten edes tiedät raamatusta, oletko lukenut yhtäkään sivua? Jos joskus lukisit jotain (muutakin kuin mangaa ja jotain vassareiden sivustoja) voisit jopa oppia jotain.

    Jesaja 6:4 jae 13: Ja niin tulet katumaan koska minua et usko....

    Äänestä

Kuka tahansa voi kutsua itseään uskovaksi, vaikka ei ikinä olisi edes avannut uskontonsa kirjaa.

Äänestä

Pulp pätkä on kuulemma suuressa suosiossa Mormonien parissa...tuli mieleen onko Hagseth mor....

Äänestä

Minä en joidenkin vanhojen kouluasioiden ja opettajien perää ole sen enemmän edes ajatellut. Kyllä nekin on muita ihmisiä ollut. Joskus vaan sitten kun tuntuu miten kaikessa joku mättää niin repeää. Minulla olisi saattanut olla uusi yrittäminen uudessa koulussa, mutta.... Maailma on kansakoulun ajoista muuttunut. Silloin koulussa pärjäsi vanhakantaiset. Jos ei ole nykymaailmassa pärjännyt, niin ei sitä voi millään tavalla ottaa osaa tai olla vastuussa toisesta.

Äänestä

Saa rukoilla millä sanoilla haluaa, kun on Jumalallle asiaa. Mielestäni tuo oli aika hyvin vedetty.

Äänestä

Uskonharhaiselta pyhää sotaa käyvältä sotaministeriltä kaikkien aikojen mokien moka!

Vetää sanattomaksi tuollaisen keskenkasvuisen rääpäleen puuhastelu. Viisainta olisi erota heti ja vetäytyä erämaahan paastoamaan, mutta eihän uskonharhainen osaa edes hävetä.

Äänestä

Tarantiinon leffassa lainattiin ilmeisesti jotain 1970-luvun japsileffan repliikkiä.

Äänestä
  • Trumpin porukkahan elää 70-luvulla...

    Äänestä

Samuel 6:66 : Motherf* windfarm seaweed we will rock you.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aahhhahaha! Muahaha :-D Vähänkö repesin kun luin tämän :-D No tässä se nyt nähdään millasia noi hihhulit on. tietysti onhan se ihan sama lainaako raamattua vai leffaa, molemmat on ihan yhtälailla ihmisen mielikuvituksen tuotetta eikä mitään muuta. sillä erotuksella tosin, että raamattu on hirveää paskaa ja Pulp Fiction on ihan hyvä leffa :-D


https://www.is.fi/viihde/art-2000011949686.html


T. miksuh

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu