Miksi gay ja lesboja ja maahan muutajia pitää kohdella eri tavalla? kuin ns. Normaalia ? Hetero kansalaista?
En ymmärrä?
Onko hetero kansalainen rikollinen? Siltä itsestä tuntuu.
En ymmärrä?
Onko hetero kansalainen rikollinen? Siltä itsestä tuntuu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuntuu pahalta kun tuntuu kokoajan että on syyllinen näihin uutisiin ja politiikaan.
Aloitus on persujen puoluetoimiston trollitehtaan tekemä ns. raivosyötti. Ei näihin kannata vastata.
Vastaan kumminkin. Kautta aikojen on normista poikkeavia ihmisiä syrjitty, kaltoinkohdeltu, haukuttu, kohdeltu väkivaltaisesti ja jopa surmattu.
Nykyään 2026 vuonna pitäisi olla kaikille selvää, että heillä on samanlaiset ihmisoikeudet kuin meillä kaikilla. Heillä saa olla omat tapahtumat. Heille tulee antaa suojelua rasistisilta ja muilta uhkaavilta hyökkäyksiltä.
Voimme kysyä ihmiseltä joka kokee olevansa se ainoa oikea ihmisen malli, että miksi et voi vain jättää heitä rauhaan ja keskittyä siihen omaan erinomaiseen elämääsi.
Yleisesti ketään ei pitäisi kohdella eriarvoisesti seksuaalisesta suuntautumisesta johtuen. Olipa kyse ns. positiivisesta tai negatiivisesta syrjinnästä.
Onhan se totta, että esimerkiksi, kun katselee työpaikkailmoituksia ja ilmoituksessa lukee, että toivomme erityisesti hakemuksia eri etnisistä taustoista jne. niin auttamatta syntyy vaikutelma ettei kantasuomalaisen hetero cis naisen edes kannata hakea kyseistä työpaikkaa.
Toisin sanoen, jos kohdeltaisiin tasavertaisesti niin kenenkään ei tarvitsisi mainostaa työhakemuksessaan seksuaalista suuntautumistaan, etnistä taustaansa tai neuroepätyypillisyys diagnooseja.
Teoreettisena pohdintana tämä.
Kaikkia ihmisiä tulisi kohdella lähtökohtaisesti samalla tavalla.
Hah, rakkaitaan ja satunnaisia vastaantulijoita samalla tavoin?
Todellisuudessa monet seikat vaikuttavat siihen, kuinka kukin kohtelee kohtaamiaan ihmisiä.
Koska he ovat sorrettua vähemmistöä yhyy voi kyynel sentäs