Riittääkö sinapin siemenen verran uskoa?
Kuinka pieni usko Jeesukseen vielä pelastaa?
Anonyymi-ap
41238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Ei Jeesus luvannut että se sinapinsiemenen kaltainen usko pelastaa, vaan että sillä voi vuoria siirtää jos ovat tiellä. Ei vain pidä siirtää kenenkään toisen tielle vaan pitää se omalla tontilla.
Liittyi materiaan, mikä on tämän päivän tiedettä, materia koostuu vain samasta aineksesta kuin ajatukset tieteen mukaan.
Ja jos uskoo, niin ei uskon määrällä ole merkitystä.
Kyllä usko Jeesukseen pelastaa ihmisen. Oli sitä paljon tai ei.
Opetuslapsilla uskoa ei ollut edes sinapinsiemenen vertaa. Opetuslapset pyysivät Jeesukselta: "Lisää meille uskoa". Mutta Jeesus ei luvannut tpteuttaa heidän pyyntöään. Minäkin olen uskovainen mutta en edes sinapinsiemenenkään vertaa.
Niin seä usko liittyi materiaan, ja sitä kautta ihmeiden tekoon, ettei voida alistaa rahan vallalla .
Ei se uskon määräm vaan se, mihin se perustuu. Inhimillinen, lihallinen, lihan viisauteen perustuva usko ei kovin pitkälle kanna.
Mutta "usko, jonka Jeesus vaikuttaa", on vahva sinapinsiemenenkin verran. Tässä joitain raamatunkohtia. Kyseessä on yliluonnollinen usko:
Ap. t. 3:16 Ja uskon kautta hänen nimeensä on hänen nimensä vahvistanut tämän miehen, jonka te näette ja tunnette, ja usko, jonka Jeesus vaikuttaa, on hänelle antanut hänen jäsentensä terveyden kaikkien teidän nähtenne.
Room. 8:28 Mutta me tiedämme, että kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat, niiden, jotka hänen aivoituksensa mukaan ovat kutsutut.
1. Kor. 12:6 ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama.
1. Kor. 12:11 Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.
2. Kor. 1:6 Mutta jos olemme ahdistuksessa, niin tapahtuu se teille lohdutukseksi ja pelastukseksi; jos taas saamme lohdutusta, niin tapahtuu sekin teille lohdutukseksi, ja se vaikuttaa, että te kestätte samat kärsimykset, joita mekin kärsimme; ja toivomme teistä on vahva,
Ef. 1:11 Hänessä me myös olemme saaneet perintöosan, ollen siihen edeltämäärätyt hänen aivoituksensa mukaan, hänen, joka vaikuttaa kaikki oman tahtonsa päättämän mukaan,
Ihmisteot, kuinka näennäisesti "hurskaatkin", eivät pelasta vaan ainoastaan Kristuksen pelastusteot meissä.
VAIN IHMETEOT PELASTAVAT JEESUKSEN EVANKELIUMIN MUKAA, KUN LÖYTÄÄ TIEN TAKAISIN PARATIISIIN (ilm2:7).
Paavalin näkemykset eivät ole kaikkien kokemuksia, vaan sinullakin pitää olla ihan oma usko.
Riittää sinapin siemenen kokoinen usko Jeesukseen kun se vain on sitä sydämen sisällä tapahtuu totista uskoa missä ei pienintäkään vilppiä eikä feikkiä eikä taktikointia ole.
= "Uskoa jonka Jeesus vaikuttaa".
Lihallisessa uskossa on aina feikki mukana = lihallinen ihminen ei koskaan tee mitään, ilman omaa hyötyä. Esim. omavanhurskaudentekoja, jolloin motiivi saattaa olla esim. se, että "Jumala maksaa palkan sitten Taivaassa".
Kun teot tehdään Jeesuksen vaikuttamassa uskossa, ei motiivi ole esim. oma palkka, vaan hyvä teko itsessään, "Koska niin kuuluu tehdä" (saa siitä sitten joskus "palkan" tai ei).
Jotkut lahkolaiset esim. "siunaavat Israelia" ainoastaan lihanmotiivistaan, "saadakseen näin Jumalan siunauksen"! Jos tuota takaisin siunausta ei yhdessä kohtaa Raamattua olisi luvattu, eivät nuo piittasisi Israelista ja juutalaisista kak*kaakaan. Jotkut lahjoittavat jopa rahaa juutalaisten käännyttämiseen, kuvitellen näin rahalla ostavansa sielunsa pelastuksen!
"Lihallisessa uskossa on aina feikki mukana = lihallinen ihminen ei koskaan tee mitään, ilman omaa hyötyä."
Olet oikeassa että ns. kirkollinen usko on vain feikkiä!!
Aitoon, totiseen sydämen uskoon tarvitsemme Pyhää Henkeä mikä saadaan vain tulemalla uskoon Jeesukseen ja ottamalla vastaan upotuskasteen mikä tuo sen Pyhän Hengen elämäämme. Nim. Kokemusta on
Toisin kuin väität, en kirjoittanut sanaakaan "kirkollisesta uskosta joka on feikkiä".
Helluntaiuskontoon selvästi kuuluu usko valehteluun, väärän toduistuksen antamiseen kristityistä.
Ei, kyllä on USKOTTAVA JEESUSTA.
Suurikaan määrä uskoa ei riitä, jos uskon kohde on väärä, kuten liberaaleilla. Kristinuskon Jumala on kolmiyhteinen, mutta liberaalit tuntuvat uskovan vain johonkin jumalaan ja Jeesus on vain viisas opettaja. Liberaalit kuvittelevat että he voivat olla hyviä ihmisiä, koska Jeesuskin oli hyvä ihminen. He myös löytävät Jeesuksen opetuksista sellaista, mikä ei merkitse mitään. Esim. opetus avioliitosta miehen ja naisen välillä on tällainen ohitettava opetus, koska "me tiedämme nyt enemmän kuin Jeesus, joka oli vain sen ajan kulttuurin ja historian vanki."
No sen enempää liberaalit kuin hurskaat konservatiivi saatananpalvojat eivät voi saada ihmetekoja haltuunsa, koska Luojajumala suojasi ne, jos ihminen ei erota pahaa tietoa ja hyvää tietoa. Uskovaiset eivät erota.
Herjaamisen määrä sen uskon mittaa eikä sinapinsiemen.
Jees, se todistaa uskovaisella olevan paljon uskoa, jos hänen kommenttejaan sanotaan herjaamiseksi tai homofobiaksi tai vihapuheeksi. Totuudella on tapana vähän kirpaista, koska totuus herättää näkemään kauhistuttavan todellisuuden. Homous on juuri yksi tällainen kauhistuttava tosiasia.
No ongelma on heidän, uskovien, saatananpalvonta Jeesuksen nimeen "uskoa JEESUKSEEN" Luojajumalan ollessa kirottu uhri, kun piti USKOA JEESUSTA .
Raamatussa on aivan selvästi sanottu - kuten pääsiäisnäytelmästä ja ehtoollisestakin näkee - kyseessä on saatananpalvonta.
Kuten Jeesus jo juutalaisuuden jumaluutta Raamatussa sanoo Saatanaksi ja valheen isäksi. Ne jotka uskoivat JEESUSTA, eivät lähteneet tuolle tielle.
Sinapinsiemen usko liittyy materian "muovattavuuteen" ja pladebouskoon luoda tyhjästä leipiä ja kaloja, ettei voida alistaa rahan vallalla. On myös tieteellinen totuus.
Tästä syystä oli ihminen sidottava materialla aikaan (luomiskertomus), mutta Jeesus lupasi opastaa tien takaisin paratiisin, jotta saa tuon kyvyn, minkä tiede nyt todistaa.
No sen verran jengi nyt sitten Raamatusta ymmärsi, että kaikki menivätkin Paavalin tarjouksella, kun palvoo itse Luojajumalaa kirottuna uhrina, ei tarvitse vastata omista pahoista teoista, tietä, joka veikin helvettiin.
Ja kyllä mä sanon, että täyttä paskaa on ihmisen korvien välissä, kun tämä tarjous kuulostaa hyvältä.
Minulla on uskoa ainakin muutaman sinapinsiemenen verran mutta epäselvää on se mistä minut pitää pelastaa. Kun usko on aina ollut eikä ole muuksi muuttunut.
No lukee edellä - Jeesuksen opetuksin ihmeiden teoin rahan vallasta, ja Paavalin tarjous koski, ettei tarvitse itse vastata pahoista teoistaa.
Ja erona oli, että uskooko hyvään tietoon vai pahaan tietoon.
Liittyy luomiskertomuksen Luojajumalan ihmeidenteon suojaamiseen. Aivan selvä simulaatio tämä meidän todellisuus.
jos oikein pyhä henki puhuu niin aura vai turun
Helluntailaisen Reinhard Bonnken mukaan uskoa luottamuksena eli siis tunteena ei tarvita ollenkaan, vaan tarvitaan teko. Nosta kätesi jolla ilmaiset haluavasi esirukousta ja sen jälkeen kävelet alttarille ottamaan Jeesus vastaan. Se oli sitten siinä - vai oliko?
Aloittajan olisi kannattanut muotoilla otsikko, uskoksi Jeesuksen sanoihin - uskoa Jeesusta - mutta ilmeisesti hänkään ei tiennyt/ymmärtänyt tarinan juonta.
Lisäyksenä vielä - moni varmasti tietää, että tarina liittyy Paholaisen huijaamiseen, joka varastaa uskojan sielun, sekä juutalaisten jumalahuijaukseen (Israelin Jumala vs. juutalaisten Jumala) ja Jeesuksen kylväjävertaukseen, mutta en tiedä kuinka moni on oivaltanut materiasuojauksen luomiskertomuksesta ihmetekoihin liittyväksi tieteen kautta. Siis joku muu kuin Albert Einstein.
Näinhän se menee: USKOA JEESUKSEEN
https://www.youtube.com/watch?v=aNIjjGGzoJI
Kyllä, jos on Paavalin oppi, koska siinä uskotaan Jeesuksen nimeen ja päädytään helvettiin, vain Jeesuksen tie vei takaisin paratiisiin uskomalla jeesusta, , missä sai syödän elämän puusta salattua mannaa ja ihmeiden tekokyvyn. LÖYTYY ILMESTYSKIRJA 2:7.
JOS OSAATTE LUKEA, NIIN LUKEKAA MATTEUKSEN EVANKELIUMIN 7. LUKU, MITÄ JEESUS SANOO NIMEEN USKOMISESTA. JA KAHDESTA TIESTÄ.
Voi hyvä Luoja
Suomeksi VOIT OIKEIN HYVIN USKOA JEESUKSEEN, MUTTA OIKEA TIE OLI USKOA JEESUSTA, koska Jeesus sanoi juutalaisuuden jumalaa SAATANAKSI JA VALHEEN ISÄKSI!!!
EI VOI OLLA VAIKEETA YMMÄRTÄÄ.
Ja oli oikeassa, ON TODISTETTU ARKEOLOGISIN TODISTEIN JUUTALAISUUDEN SYNTIOPISTA.
JUMALAUTA - TARINASSA ON KAKSI ERI JUMALAN NIMISTÄ - JEESUKSEN OPETTAMA TAIVASTEN VALTAKUNNAN ISÄ JA JUUTALAINEN BAAL-JUMALA.
Onneksi ne on erotettu edes muodoilla "uskoa Jeesukseen" tai "uskoa Jeesusta".
Mikä olikaan kengännumerosi? Se korreloi hyvin älykkyyteesi