Muuttaisitko mitään elämässäsi? Minä en juurikaan. Saattaisin käydä hieman useammin ravintolassa syömässä. Toki menisin sinne edelleen bussiautolla enkä taksilla.
>Simiti<
Jos sinulla olisi rajattomasti rahnaa?
27
270
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei muuttuisi. Passiivinen elämäntapa ei paljoa kuluta.
- Anonyymi00002
Sitä voi olla rajattomasti vain jos samalla sekunnilla saa tehtyä saman verran lisää kuin mitä tuhlasi/käytti si se taas onkin jo jonkinlainen ongelma jos vuotuiset menot ylittää vuotuiset tulot
- Anonyymi00004
Sitä ongelmaa ei ole. Ryhdy sinäkin ökyksi.
>Simiti<
- Anonyymi00003
Ostaisin valtavan metsäalueen ja rakennuttaisin sinne oman käpykylän.
Vilma- Anonyymi00005
Mikä hemmetin käpykylä?
>Simiti< - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Mikä hemmetin käpykylä?
>Simiti<Sellainen pienen pieni kylä.
Vilma - Anonyymi00011
Anonyymi00006 kirjoitti:
Sellainen pienen pieni kylä.
VilmaVarmana viihtyisin moisessa. Toki sielläkin olisi Prisman kotiinkuljetus?
>Simiti< - Anonyymi00019
Anonyymi00011 kirjoitti:
Varmana viihtyisin moisessa. Toki sielläkin olisi Prisman kotiinkuljetus?
>Simiti<Juu. Kompassin kanssa.
Vilma
- Anonyymi00007
Hommasin metsiä ja tontin tuosta yhden järven rannalta. Hoitelisin niitä metsiä hyvin ja asustelisin sen järven rannalla. Koittaisin tehdä asumisesta ja elämisestäni sellaista, etten olisi tavallaan riippuvainen mistään tai kenestäkään. Ei sähköliittymää, ei tarviis käydä ruokakaupassa. Hommaisin kaikki suoraan valmiina joltain tekijöiltä.
Palkkaisin tyyppejä töihin mulle. Joku vois siivoilla, joku laittelis pihahommia jne. Tekisin tietty itsekin, mutta jos ois rahaa älyttömästi, niin pslkkasin porukkaa töihinkin.
Metsistä ja jostain muusta jos tulis tuottoja, voisin lykätä ne hyväntekeväisyyteen. Siihenkin ois oma työntekijä, joka hoitais, että ne menee oikeasti perille. 😀- Anonyymi00010
No mutta sijoittamisen voi aloittaa ihan pikkurahalla. Tuosta omasta pikkukylästä tuli mieleen kivoja ajatuksia. Se olisi tosi kiva paikka. Varmana tekisin siellä puumajan.
>Simiti< - Anonyymi00024
Anonyymi00010 kirjoitti:
No mutta sijoittamisen voi aloittaa ihan pikkurahalla. Tuosta omasta pikkukylästä tuli mieleen kivoja ajatuksia. Se olisi tosi kiva paikka. Varmana tekisin siellä puumajan.
>Simiti<No metsät on kalliita. Mutta kiva niitä on hoitaa.
Hommaisin vaan pieniä koneita, millä poistaisin puuta kohtuudella ja pitäisin metsän elinvoimaisena. Sinne tänne vähän tikalle nakutettavaa ja majavillekin patopaikkoja. Ankoille lampia ja muille ömmiäisille myös mestaa.
Lähinnä harrastaisin.
Mutta kyläläiset sais töitä myös ja laittaisin sikäli rahaa liikkeelle. Enpä mä tarttis säästellä. Kaikki ostelisin lasten nimiin, niin ei valtio kuopaisis, kun pieraisen tyhjää. Tai sama kai sekin, jos sitä hynää on älyttömästi. 😁
- Anonyymi00008
Alkaisin osakesijoittamisen 🤭
- Anonyymi00009
Talveksi lämpimään asumaan ja kesäksi takaisin Suomeen.
- Anonyymi00012
Eli Suomessa 2 viikkoa ja loput afrikassa?
>Simiti<
- Anonyymi00013
Helppohan se on sanoa ja luulla, jos ei ole koskaan ollut millä mällätä. Kyllä raha muuttaa ihmistä aina, vaikka moni köyhä muuta kuvittelee.
Älä usko jos joku persaukinen väittää että antaisi köyhille. Jos yhdessä yössä muuttuisin miljonääriksi, ottasin ensin parin vuoden loman. Maksaisin omat ja läheisteni lainat/ velat pois.
Lähtisin pohtimaan sijoittamista ja oman yrityksen perustamista.
Palkkaan ammattitaitoista henkilökuntaa ja antaisin heidän pyörittää yritystä.
Itse heittäytyisin oloneuvottareksi.
Tarkkailen sivusta, kuinka yritykseni vaurastuu ja muutun miljonääristä monimiljonääriksi. 😃💰💎- Anonyymi00014
Sun firma menisi konkkaan.
Anonyymi00014 kirjoitti:
Sun firma menisi konkkaan.
Eikä mene!
Sitä hoitavat vahvat ammattilaiset ja minä katselen vain sivusta. Firmallani on kaikki mahdollisuudet menestyä. 😇
En vielä tiedä, mikä firma on kyseessä, mutta joka tapauksessa se tulee olemaan menestyvä ja tuottava yritys. 😁✨
- Anonyymi00015
Kyllähän se pitäisi heti holdingyhtiö perustaa Panamaan ja palkata joku luxemburgilainen firma hoitamaan sitä. Varmuuden vuoksi aloittaisin asiakkuuden sveitsiläisen asianajotoimiston kanssa. Sitten antaisin toimeksiannon hankkia minulle hacienda Costa Ricasta. Näin alkuun. Joku bilekämppä Monacosta pitäisi ostaa ja jotain muuta kivaa. Pari jahtia siihen satamaan. Luotettavan hovimestarin tietysti palkkaisin englannista ja hän voisi hoitaa ranskalaisen conciergeni kanssa minulle henkilökuntaa. Siis näihin mainittuihin sekä Katajanokan Heka-kolmiooni. Hurstille lahjoittaisin ainakin miljoonan ja kaksi miljoona joulukinkkua.
- Anonyymi00016
Tyypillinen oikeistopummi.
- Anonyymi00018
Aina käsi toisten taskulla. Hiton oileistopummi
- Anonyymi00020
Olen vastannut tähän kysymykseen aikaisemminkin: perustaisin 4 firmaa.
En tarkenna.
Mutta olisihan siinä sitten säpinää. 🤩
🦄 - Anonyymi00021
Nyt tuntuu että en muuttaisi mitään. Mutta voi olla että kun se jättikasa rahaa olisi, mieli muuttuisi.
Esimerkiksi palkkaisin osaavan ihmisen, joka matkustaisi kanssani vaikka minne, osaisi niiden maiden käytännöt, järjestäisi hotellit, lennot ja paikat jossa käytäisiin ja vielä sietäisi minua koko ajan kun niissä kaikissa yhdessä käytäisiin ja olisi sen verran mukava että minä häntä. Sellaista olen kaivannut. Siitä tulisi äkkiä kymppitonnin matka. Ryhmämatka ovat minulle liian vaatimattomia, ihmiset hitaita ja puhuvat omiaan silloin kun opas selittää. Tosin niillä kyllä käyn paremman puutteessa. Omatoimimatkoja en hallitse. Ihailen ihmistä, joka lähtee yksin jonnekin Indokiinaan kolmeksi viikoksi. - Anonyymi00022
Ostaisin varmaan oman asunnon ja hankkisin sinne kissan tai pari. Kävisin useammin ulkona syömässä. Ostaisin uuden sängyn, patjan ja täkin. Söisin enemmän kalaa ja kanaa ja monipuolisemmin vihanneksia ja hedelmiä. Ostaisin toisen monitorin. Monitoimikonekin olisi kiva olla olemassa, ja arkkupakastin.
- Anonyymi00023
Varmasti muuttuisi, monellakin tavalla. Tuskin pysty edes täältä istumalta määrittämään kaikkia niitä tapoja. Elämästä katoaisi monta huolta ja murhetta, jos rahaa olisi rajattomasti.
- Anonyymi00025
Ihan ensitöikseni varmasti teettäisin palkollisilla loppuun kaikki ne remontti ja huoltotyöt, joihin oma aika ei meinaa riittää. Ostaisin uutena kaikki ne jutut, joita olen tässä miettinyt, että koskahan ehtisi korjata. Tai sitten maksaisin jollekin, että korjaa.
Sitten istuisin pöydän ääreen äitini kanssa ja kävisin keskustelun siitä kuinka helpotamme hänen arkeansa. Haluaako hän asua jossain muualla. Haluaako hän itselleen palkattavan kodinhoitoapua tmv.
Hankkisi auton. Nykyisen autoni liisingsopimus on kohta umpeutumassa, joten jotakinntarttis tehdä. Jos rahaa olisi rajattomasti ... no en tiedä, ehkä ostaisin tuon vaan pois. Tietäisinpähän ainakin, että on hyvin pidetty. Kaikissa muutoksissa on aina oma vaivansa.
Sitten lähtisin lomalle vähän ekstemporee, isompia suunnottelematta. Mennään minne mieli tekee ja tehdään mitä mieli tekee.
Kotiin tultuani perustaisi yrityksen (yhden nyt alkuun) alkaisin toteuttaa erästä haaveilemaani projektia ja palkkaisin työvoimaa.
Nyt tuota listaa katsoessani voin todeta, että työllistäisin melko monta. Raha lähtisi hyvin kiertoon.
- Anonyymi00026
Lähestulkoon kaikki muuttuisi, jos olisin miljonääri. Positiiviseen suuntaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401532
- 691129
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön261950Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800