Jotain se valitti, mutta tein selväksi asian. Hän on maksanut ne minulta otetuilla verorahoilla, joten ne ovat minun.
Otin vain omani.
Otin työttömän ostamat ruoat Prismassa
8
214
Vastaukset 8
- Anonyymi00001
Olet itse työton ja kateellinen toiselle työttömälle kun et osaa rahaa käyttää. Ostat kalliita, yksittäisiä tuotteita ja sitten kadehdit toisia työttömiä kun heillå on varaa ostaa enemmän tuotteita. Tottakai on. Kannattaa opetella käyttämään rahaa järkevämmin.
- Anonyymi00004
Joku duunari se on. Nää mää niin tunnen. Käydään jossin raksalla töissä ja rahat on silti loppu. Menee pääasiassa röökin imemiseen ja kaljan kittaamiseen. Viikonloppunna istutaan kylän bubissa koko päivä. viikolla illallakin tullaan sinne samantien suoraan töistä työvaatteet päällä!
- Anonyymi00007
Anonyymi00004 kirjoitti:
Joku duunari se on. Nää mää niin tunnen. Käydään jossin raksalla töissä ja rahat on silti loppu. Menee pääasiassa röökin imemiseen ja kaljan kittaamiseen. Viikonloppunna istutaan kylän bubissa koko päivä. viikolla illallakin tullaan sinne samantien suoraan töistä työvaatteet päällä!
Perusduunari maksaa asumisestaan, ja ruuastaan, ja mm kodinkoneet ja kulkemisen siitä palkastaan. Täytyy olla huipputulot, jos siitä riittää johonkin kuppiloiden olueen. Ei minulla riitä. Saan kyllä oman elämän kulut maksettua. Tai vielä saanut maksettua, mutta voi voi, jos taas sairastun. Täytyi tulesjuttu leikkauttaa taannoin, että liikuntakyky ei siirry pyörätuolin varaan.
Siinä näki, kuinka tili todellakin laihtuu. Vaikkei käyttänyt rahaa kuin tarpeelliseen. Säännölleen tupsahti ain joku lasku, hyvinvointialueelta. Kelan kanssa oli yhtä säätämistä. Milloin olivat mitäkin lippusta ja lampusta vailla, ja lopulta sain kuin sainkin minulle kuuluvan sairauspäivärahan. Onneksi pääsin jo jokin kk sitten töihin takaisin. En ois enää yhtään jaksanut tapella Kelan kanssa. Luulisi että selvät tapaukset ois Krlzllekin selviä, lausunnolla. Tietyt isommat leikkaukset kun ottavat määritellyt toipumisajat.
Kuntoutuksella voi nopeuttaa, muttei saa liikaa riehua ensimmäisinä aikoina, että kudokset ehtivät alkaa parantumaan.
Hartaasti toivon, ettei toisen vastaavan nivelen vuoksi ole kohta sama edessä. Siinäkin jo vikaa.
- Anonyymi00002
Tyypillinen ahne minä minä minä Kokoomuslainen!!
- Anonyymi00003
Varastit siis. Oman logiikkasi perusteella varastit myös muilta kuin työttömiltä.
Työtön maksoi ruokansa sinulta otetuilla verorahoilla. Siis toisin sanoen, ne rahat eivät olleet enää sinun, ne oli otettu sinulta laillisesti ja myös laillisesti annettu työttömälle. Ottaessasi työttömän ruuat, et ottanut mitään, mikä olisi millään tavalla sinun. Sinä siis varastit, ehkä jopa ryöstit. Veroja ei suoranaisesti oteta sinulta, sinä maksat ne vastikkeeksi yhteiskunnan palveluista. Työttömän tukeminen on juuri yksi niistä yhteiskunnan palveluista, joita sinäkin verorahoilla maksat. Logiikkasi mukaan voisit ensin maksaa pitseriassa pitsan ja sen jälkeen mennä pitserian omistajan perässä tukkumyymälään ja ottaa hänen "sinun" rahoillasi maksamat ostokset itsellesi.
- Anonyymi00005
Sinun osuus veroista on niin mitätön osa ettei se riitä 1 promillen määränä yhden tulitikun hinnasta!
Kun tulet pimeälle kadulle ensimmäisen askeleen on sinun verovarat jo käytetty... - Anonyymi00006
Ja nyt olet yhä käymättä kaupassa? Mitä meinasit syödä tänään?
Minä kävin.
On jonkinverran jo nälkä. Kunnollinen söin viimeksi 04-05 välisenä aikana. Kello on kohta puoli 4 iltapäivällä. Meinasin sikäli syödä kun kuorin sisälle kotiin päästyä hikiset vaatteeni suoraan pyykkikoneeseen.
Ja kyllä, syön paikallani. Eli työnantajan rahalla, ja toivon että toisetkin sijoittavat sellaista rahaa vaikka ruokaan. Maksaa mitä maksaa, mutta huomennakin pitää jaksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331795Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois233894Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144871Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36792- 75780
- 55741
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47737- 85661
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä65641Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561