Purra ihmettelee Lindtamin Espanja-kehuja

Anonyymi-ap

– Kyseessä on maa, joka saa (suomalaisenkin veronmaksajan maksamana) 80 miljardia avustuksia surullisenkuuluisasta korona-ajan EU-elpymispaketista, jonka Lindtmanin edeltäjä Sanna Marin kävi Brysselissä pokkaamassa. Lainoja Espanjalle myönnettiin saman verran. EU-rahaa on tungettu Espanjaan valtavasti, ja se totta vie näkyy.

– Maassa on tehty nelipäiväisen työviikon kokeiluja (samalla palkalla tietenkin), nostettu huomattavasti julkisen sektorin palkkoja ja minimipalkkaa ynnä muuta vasemmistolaista herkkua, kun EU-raha on antanut budjettiin tilaa. Velka on silti huomattavan korkealla, tuottavuus matalalla.

Espanjassa on selvästi kovemmat tuloerot (samoin varallisuuserot) kuin vaikkapa Suomessa, vaikkakin pienituloisia verotetaan ankarammin ja suurituloisia kevyemmin kuin Suomessa. Etenkin maahanmuuttajavaltaisilla aloilla palkat ovat matalia ja työehdot surkeita.

Lindtman kehuu Espanjan elvyttävää talouspolitiikkaa ja arvostelee Suomen hallituksen säästöjä. Samaan aikaan hän väittää olevansa sitoutunut tekemään ensi kaudella enemmän säästöjä kuin tämä hallitus on tehnyt.

35

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mikäli Suomessa olisi ollut viime vaalikaudella porvarihallitus sekin olisi allekirjoittanut EU:n vakautussopimuksen koska Suomen porvaripuolueet eivät halua erota EU:sta joten turha porvarien öyhöttää.

      • Anonyymi00003

        Mikäli sannan tilalla olisi ollut koira, tuhot olisivat olemattomat. Jauhobilettäminen valtion tiloissa. Se kai kertoo sinulle jotain? Yhä yksi kuikelo tepastelee tampereella.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Mikäli sannan tilalla olisi ollut koira, tuhot olisivat olemattomat. Jauhobilettäminen valtion tiloissa. Se kai kertoo sinulle jotain? Yhä yksi kuikelo tepastelee tampereella.

        Öyhöttää palstaporvari aamukaljoissaan.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Öyhöttää palstaporvari aamukaljoissaan.

        Kiljuöykkäri on kateellinen toisten kaljoistakin 🤭


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Öyhöttää palstaporvari aamukaljoissaan.

        Ota aamulääkkees boomeri.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Öyhöttää palstaporvari aamukaljoissaan.

        Vaihda punikki jo levyä. ´´´´Kuinkahan monta tuhatta kertaa palsta punikki on vastannut samoilla sanoilla ? Öyhöttää palstaporvari.´´´´


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kiljuöykkäri on kateellinen toisten kaljoistakin 🤭

        Porvari jauhaa kateusmantraansa.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ota aamulääkkees boomeri.

        Taidat itse olla boomeri.


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Mikäli sannan tilalla olisi ollut koira, tuhot olisivat olemattomat. Jauhobilettäminen valtion tiloissa. Se kai kertoo sinulle jotain? Yhä yksi kuikelo tepastelee tampereella.

        Persu. Mene syömään. Jos siinä järki kasvaa.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Mikäli sannan tilalla olisi ollut koira, tuhot olisivat olemattomat. Jauhobilettäminen valtion tiloissa. Se kai kertoo sinulle jotain? Yhä yksi kuikelo tepastelee tampereella.

        Sanna oli kova bilettään.


    • Anonyymi00002

      NatsiAntti on ihan pihalla KAIKESTA.

      • Anonyymi00007

        Ite oot natsi huutelija.


    • Anonyymi00004

      Euroopassa ihaillaan Espanjan talouskasvua, joka on 3% tasoa. Tulee turismista ja maahanmuutosta. Laillistavat miljoonan paperittoman kansalaisuuden. Saksi-Riikka ottaa vaan mallia! Kun se kaupallinen koulutus puuttuu ja työkokemus Mäkkärin vuoropäällikkö.

      • Anonyymi00010

        Miksi toistat samoja valheita uudelleen ja uudelleen?


    • Anonyymi00005

      Nimi on muuten Lindtman.

      • Anonyymi00011

        Älä Lindemanne nipota.


    • Anonyymi00012

      Antti on aika pihalla.

      • Anonyymi00020

        Ite oot pihalla öyhääjä.


    • Anonyymi00013

      Syytä onkin ihmetellä.

    • Anonyymi00014

      Ihana Antti ♥️. Mukavaa käytännön työkokemusta. Ei ole velttoillut yliopistossa vuosikausia.

    • Anonyymi00015

      Antti ollut taas ihan pihalla.

      • Anonyymi00023

        Ite oot pihalla huutelija.


    • Anonyymi00016

      On siellä ainakin kilpailukyky kunnossa kun keskipalkka n.2000e kk suurin osa saa 1300-1500e kk. Eipä mikään ihme miksi niin halpaa siellä kaikki.

    • Lindtamin 😹👍

      • Anonyymi00021

        Lindman on surkea mies


      • Anonyymi00021 kirjoitti:

        Lindman on surkea mies

        Lindman 😹👍


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Lindman on surkea mies

        Häh?


      • Anonyymi00025 kirjoitti:

        Häh?

        Häh?😮🌹🎖🎈🧨


    • Anonyymi00022

      Mikäli edellisellä hallituskaudella Suomessa olisi ollut porvarihallitus niin sekin olisi hyväksynyt EU:n vakautsupaketin koska Suomen porvaripuoleet eivät aja Suomen eroa EU:sta.

    • Anonyymi00024

      Persuporvari Purra on kävelevä katastrofi.

    • Anonyymi00026

      Haluan Lindtmanin Antin ja Espanjan talouskehityksen Suomeen!

    • Anonyymi00027

      Kyllä Purra tietää.

    • Anonyymi00029

      Lindtman on sekaisin

    • Anonyymi00032

      Onkohan Antti käynyt Fugessa äitivaimonsa kanssa?

      • Anonyymi00033

        Onko noiden ikäero 30 vuotta?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      103
      2088
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      57
      1251
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1023
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      969
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    Aihe