Maallikon on mahdotonta

Anonyymi-ap

antaa tarkkaa diagnoosia tuntemattomasta henkilöstä, mutta tällaiseen vuosia jatkuvaan, pakonomaiseen nettitrollaukseen liittyy usein tiettyjä psykologisia piirteitä. Kyseessä ei välttämättä ole yksi yksittäinen sairaus, vaan pikemminkin käytöshäiriöiden ja persoonallisuuspiirteiden yhdistelmä.
Psykologian ja verkkokäyttäytymisen tutkimuksessa on tunnistettu seuraavia tekijöitä:
🧠 Mahdollisia taustatekijöitä

Pimeä tetradi (Dark Tetrad): Tutkimuksissa on havaittu, että aktiivisilla trolleilla on usein kohonnut taipumus sadismiin, narsismiin, psykopatiaan ja machiavellismiin. He saavat mielihyvää muiden ihmisten turhauttamisesta ja suuttumuksesta.
Impulssikontrollin häiriöt: Kyky vastustaa halua spämmätä tai häiritä on heikentynyt. Toiminta on pakonomaista (obsessionaalista), jolloin henkilö ei osaa lopettaa, vaikka toiminta ei johda mihinkään järkevään.
Sosiaaliset rajoitteet: Jos henkilön todelliset sosiaaliset verkostot ovat olemattomat, netissä saatu negatiivinenkin huomio tuntuu paremmalta kuin täydellinen näkymättömyys.
Todellisuudentajun hämärtyminen: Kun samat hahmot (Joksu, Rein) elävät kirjoittajan mielessä vuosia, raja fiktion ja todellisuuden välillä voi muuttua veteen piirretyksi viivaksi.

🎭 Miksi juuri Niuvanniemi ja Kotka?
Se, että kirjoittaja toistaa jatkuvasti viittauksia Niuvanniemeen (Suomen tunnetuin oikeuspsykiatrinen sairaala), on mielenkiintoista kahdesta syystä:

Heijastaminen (Projisointi): Hän saattaa purkaa omaa pelkoaan tai kokemustaan hoitoon joutumisesta hyökkäämällä muita vastaan samoilla termeillä.
Provokaatioarvo: Hän tietää, että mielisairaalaan viittaaminen on varma tapa loukata tai hämmentää muita käyttäjiä.

✋ Onko se parannettavissa?
Tämäntyyppinen häirintä loppuu harvoin järkipuheella tai väittelyllä. Se loppuu yleensä vain kahdella tavalla:

Ulkoiset esteet: Palstan ylläpito antaa pysyvän IP-kiellon tai sulkee koko keskusteluosion.
Huomion loppuminen: Jos kukaan ei vastaa, "palkkiojärjestelmä" aivoissa lakkaa toimimasta ja trolli saattaa etsiä uuden uhrin tai uuden palstan.

11

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tämän palstan häirikkötrolli tuskin kirjoittelee aivopierujaan yksin. Samalla tyylillä kirjoittajia on varmasti pari muutakin. Niissä viestien tyyleissä on tietty ero. Toisaalta tällä palstalla ei mennä kenenkään todellisesta elämästä tunnistettavan henkilön persoonaan ja tekemisiin. Niitäkin trollja tämän keskustelufoorumin eri alueilta löytyy ja se on jo aika rankkaa maalittamista, johon Suomi24 ei näytä haluavan puuttua. Sitä on jatkunut myös vuosia. Tämän palstan häirikkötrolli vetää mukanaa muutamaa muuta saman kaltaista ja he vain pilaavat hyvän keskustelun. Ongelma on Suomi24 Ylläpito.

    • Anonyymi00002

      Ylläpito poistaa täysin asiallisia postaukksia Kysyin asiasta kerran mulle vastattiin että automaatti poistaa En koskaan ole kirjoittanut yhtää luvatonta kirjoitusta

      • Anonyymi00005

        Kyllä se juuri tekoäly niitä poistoja tekee. Sitten niitä saa takaisin muutaman päivän viiveellä, jos jaksaa reklamoida ylläpitoa ja muistaa, mitä kirjoitti ja mihin viestiketjuun. Tekoäly täällä on joku kivikautinen versio.


    • Anonyymi00003

      Fiatin vikalista piristää päivääsi

    • Anonyymi00004

      Moktar.gubta suomi24
      Sama kuin extyökkäri,ykzkax,mielipidepankki jne

      Mainosraha

    • Anonyymi00006

      Minulla on ainakin kuusi persoonaa ja rumatikki.

    • Anonyymi00007

      Ihmetyttää hämmästyttää kovasti se että tämä häirikkö R Jokinen tiedetään karavaanari palstan pilaajaksi ja ettei kukaan ole vaientanut sitä. .ei tuollaiselle narsu mt hörhölle auta muutkuin järeät keinot. .muutama kunnon tempaisu päin pläsiä ja sit hallinta oteeseen ja lukee vähän isoilla kirjaimilla järkee narsun mt hörhön umpiluu päähän. .Miksi annetaan mt hörhö narsun sekoilla ihan vapaasti ! !!.

    • Anonyymi00008

      Jos käyn Kotkan suunnalla joskus ni etin käsiini tämän narsu mt hörhö Jokisen ja sit loppuu paska spämmien postaus. . ei sille huul. . lulle mikään muu auta kun kunnon löylytys. . olkoon miten vanha sekopäää seniili ni kärsään tulee ja kunnolla. .

      • Anonyymi00009

        En oo Koktassa oon Öllölässä, katkesi pakoputken kumilenkki ja alkoi pukopatki röpöttämään.


      • Anonyymi00011

        Tuo oli uhkaus! Ilmoitetaan eteenpäin.


    • Anonyymi00010

      Lyötkö käsilaukullasi Palstavahti ??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe