Vuokratyöntekijöiden kesäsuunnitelmat

Anonyymi-ap

Joko on lomat lyöty lukkoon? Kuukausi lomailua, ehkäpä viikko tai kaksi mökillä ja viikko etelässä?

Vai tuleeko lomarahat joka tiliin ja kesä menee duunissa? Tai ehkäpä on pitänyt käyttää lomarahat jo hyvissä ajoin kun on tullut viikkojen taukoja uutta työmaata odotellen?

Kesä onkin vuokraduunarille hyvää aikaa miettiä onko mitään järkeä pyöriä vuokrafirman orjana. Ei oikea duuni ole sellaista jossa ei ole tietoa lomista tai jos jäät lomalle niin et tiedä onko sinulla työmaata odottamassa mihin palata.

Ehkäpä kannattaa vaan sanoa vuokrafirmalle hyvästit ja alkaa rehellisesti työttömäksi. Loppujen lopuksi et häviä yhtään mitään ja saat jopa nauttia kesästä.

10

335

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Haalata aattelin koko kesän 11.79€/tunti. Marraskuussa kun hiljenee niin pitää ottaa lomarahat elämiseen. High life by vuokramies😎

    • Työssä oleminen ei ole este hakea jotain muuta työpaikkaa.

      • Anonyymi00002

        Miksi sitten vuokramiehet vaihtavat vain firmasta toiseen? Miksi ei vuokramies kelpaa muille työnantajille? Onko vuokramies hitaalla käyvä aivoinvalidi?


      • Anonyymi00002 kirjoitti:

        Miksi sitten vuokramiehet vaihtavat vain firmasta toiseen? Miksi ei vuokramies kelpaa muille työnantajille? Onko vuokramies hitaalla käyvä aivoinvalidi?

        Mikään ei estä vuokramiestä etsimästä muuta työtä.


    • Anonyymi00003

      ja mikä ärsyttävimmät asia vuokrafirmoissa on, vuokrafirman konsultit itse on vakituisessa työsuhteessa paremmalla palkalla mukavampaa työtä tehden jopa etänä! lomat pyörii joka vuosi ja käyvät matkustelemassa huomattavasti useamman kuin duunari itse! vuokrafirman työntekijät usein eivät kuulu työpaikalla tulospalkkioiden ja etujen piiriin ollenkaan!

      • Anonyymi00004

        Lopeta vuokrafirmojen kautta "työllistyminen" niin vähenee tarve myös konsulteille. Ei vuokrafirmat kauaa kattele konsulttia joka ei saa huijattua ihmisiä "töihin"


      • Anonyymi00005

        No mikset itse ala vuokrafirman konsultiksi ? Ainiin joo, ei taida kyvyt ja osaamisen taso täyttää kriteereitä :D


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        No mikset itse ala vuokrafirman konsultiksi ? Ainiin joo, ei taida kyvyt ja osaamisen taso täyttää kriteereitä :D

        Se tosiaan on surullista että konsultin työ ei eroa pahemmin puhelinmyyjän työstä, lähinnä konsulttina saa larpata toimistotyöläistä ja kuitenkaan suurin osa vuokrafirmojen haalarit päällä appareina pyörivistä ei pärjäisi päivääkää henkilöstökonsultteina. Eli typerykset houkuttelevat vajaamielisiä paskaduuneihin😂😂🤣🤣


      • Anonyymi00008

        Ei matkustelu, ja lomailu ole mikään mittari. Osa pistää säästöön rahaa, pienemmistäkin tuloista. Osalla muksut jopa syövät, ja kasvavat että vaatetta tarvitsee.
        Jos ihminen on toisten lomamatkoista kade, hän voi miettiä, että kannattaisi kokeilla itse, ottaa perhe mukaan, ja raahata matkalaukkuja, ja laskea katras ekan kerran jo kotimaan lentokentällä.
        Ja vahtia, reissussa että ei kukaan juo tai syö mitään sopimatonta, tai mene uimaan mihin sattuu, jne.
        Itse jo sen ikäinen, en jaksaisi enää mitään työläitä reissuja. Ihan riittää joskus kun lähikaupungissa käy asioiden takia, ja retkeilee.
        Jos ei osaa iloita asioista joita ympärillä on, vaan etäs ja hampaat irvessä? Kertooko se siitä, että elää hyvää elämää?


    • Anonyymi00007

      Voi voi. Eikö ole ihan sama, mistä sen keipäpussin ja maitotölkin, ja muunkin hinnat, ansaitsee? Kunhan ne saa jostain riivittyä, jos töitä on. Vuokratyötä olen takavuosina tehnyt itsekin, eikä ollut mikään kurja diili. Joitain kk oli, että tulot jäi pieniksi. Hain niihin soviteltua. Laskut sain maksettua, ja jäi syötäväänkin vielä, sekä muuhunkin.
      Vuokratyö on työtä siinä missä mikä tahansa muu työ. Ongelmia tulee vain, jos erehtyy joutumaan vain listoille, saamatta keikkaa tarpeeksi, että sillä elää.
      On vappuattoaamu. Saavatko muut kuin toistaiseksi- työsuhteiset viettää vappua?
      Ja itse en vietä, häivyn luontoon huomisaamuna. Kun vihdoin rupeaa lämpenemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      61
      699
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 76
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe