Vuokratyöntekijöiden kesäsuunnitelmat

Anonyymi-ap

Joko on lomat lyöty lukkoon? Kuukausi lomailua, ehkäpä viikko tai kaksi mökillä ja viikko etelässä?

Vai tuleeko lomarahat joka tiliin ja kesä menee duunissa? Tai ehkäpä on pitänyt käyttää lomarahat jo hyvissä ajoin kun on tullut viikkojen taukoja uutta työmaata odotellen?

Kesä onkin vuokraduunarille hyvää aikaa miettiä onko mitään järkeä pyöriä vuokrafirman orjana. Ei oikea duuni ole sellaista jossa ei ole tietoa lomista tai jos jäät lomalle niin et tiedä onko sinulla työmaata odottamassa mihin palata.

Ehkäpä kannattaa vaan sanoa vuokrafirmalle hyvästit ja alkaa rehellisesti työttömäksi. Loppujen lopuksi et häviä yhtään mitään ja saat jopa nauttia kesästä.

10

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Haalata aattelin koko kesän 11.79€/tunti. Marraskuussa kun hiljenee niin pitää ottaa lomarahat elämiseen. High life by vuokramies😎

    • Työssä oleminen ei ole este hakea jotain muuta työpaikkaa.

      • Anonyymi00002

        Miksi sitten vuokramiehet vaihtavat vain firmasta toiseen? Miksi ei vuokramies kelpaa muille työnantajille? Onko vuokramies hitaalla käyvä aivoinvalidi?


      • Anonyymi00002 kirjoitti:

        Miksi sitten vuokramiehet vaihtavat vain firmasta toiseen? Miksi ei vuokramies kelpaa muille työnantajille? Onko vuokramies hitaalla käyvä aivoinvalidi?

        Mikään ei estä vuokramiestä etsimästä muuta työtä.


    • Anonyymi00003

      ja mikä ärsyttävimmät asia vuokrafirmoissa on, vuokrafirman konsultit itse on vakituisessa työsuhteessa paremmalla palkalla mukavampaa työtä tehden jopa etänä! lomat pyörii joka vuosi ja käyvät matkustelemassa huomattavasti useamman kuin duunari itse! vuokrafirman työntekijät usein eivät kuulu työpaikalla tulospalkkioiden ja etujen piiriin ollenkaan!

      • Anonyymi00004

        Lopeta vuokrafirmojen kautta "työllistyminen" niin vähenee tarve myös konsulteille. Ei vuokrafirmat kauaa kattele konsulttia joka ei saa huijattua ihmisiä "töihin"


      • Anonyymi00005

        No mikset itse ala vuokrafirman konsultiksi ? Ainiin joo, ei taida kyvyt ja osaamisen taso täyttää kriteereitä :D


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        No mikset itse ala vuokrafirman konsultiksi ? Ainiin joo, ei taida kyvyt ja osaamisen taso täyttää kriteereitä :D

        Se tosiaan on surullista että konsultin työ ei eroa pahemmin puhelinmyyjän työstä, lähinnä konsulttina saa larpata toimistotyöläistä ja kuitenkaan suurin osa vuokrafirmojen haalarit päällä appareina pyörivistä ei pärjäisi päivääkää henkilöstökonsultteina. Eli typerykset houkuttelevat vajaamielisiä paskaduuneihin😂😂🤣🤣


      • Anonyymi00008

        Ei matkustelu, ja lomailu ole mikään mittari. Osa pistää säästöön rahaa, pienemmistäkin tuloista. Osalla muksut jopa syövät, ja kasvavat että vaatetta tarvitsee.
        Jos ihminen on toisten lomamatkoista kade, hän voi miettiä, että kannattaisi kokeilla itse, ottaa perhe mukaan, ja raahata matkalaukkuja, ja laskea katras ekan kerran jo kotimaan lentokentällä.
        Ja vahtia, reissussa että ei kukaan juo tai syö mitään sopimatonta, tai mene uimaan mihin sattuu, jne.
        Itse jo sen ikäinen, en jaksaisi enää mitään työläitä reissuja. Ihan riittää joskus kun lähikaupungissa käy asioiden takia, ja retkeilee.
        Jos ei osaa iloita asioista joita ympärillä on, vaan etäs ja hampaat irvessä? Kertooko se siitä, että elää hyvää elämää?


    • Anonyymi00007

      Voi voi. Eikö ole ihan sama, mistä sen keipäpussin ja maitotölkin, ja muunkin hinnat, ansaitsee? Kunhan ne saa jostain riivittyä, jos töitä on. Vuokratyötä olen takavuosina tehnyt itsekin, eikä ollut mikään kurja diili. Joitain kk oli, että tulot jäi pieniksi. Hain niihin soviteltua. Laskut sain maksettua, ja jäi syötäväänkin vielä, sekä muuhunkin.
      Vuokratyö on työtä siinä missä mikä tahansa muu työ. Ongelmia tulee vain, jos erehtyy joutumaan vain listoille, saamatta keikkaa tarpeeksi, että sillä elää.
      On vappuattoaamu. Saavatko muut kuin toistaiseksi- työsuhteiset viettää vappua?
      Ja itse en vietä, häivyn luontoon huomisaamuna. Kun vihdoin rupeaa lämpenemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3732
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      191
      1470
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1080
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1005
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      899
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      889
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      862
    Aihe