Psalmit 4:1-9 FB38
[1] Veisuunjohtajalle; kielisoittimilla; Daavidin virsi. [2] Vastaa minulle, kun minä huudan, sinä minun vanhurskauteni Jumala, joka ahdingossa avarrat minun tilani. Armahda minua, kuule minun rukoukseni. [3] Te miehet, kuinka kauan minun kunniaani pidetään pilkkana, kuinka kauan te rakastatte turhuutta, etsitte valhetta? Sela. [4] Tietäkää: ihmeellinen on Herra hurskastansa kohtaan, Herra kuulee, kun minä häntä huudan. [5] Vaviskaa, älkääkä syntiä tehkö. Puhukaa sydämissänne vuoteillanne ja olkaa hiljaa. Sela. [6] Uhratkaa vanhurskauden uhreja ja luottakaa Herraan. [7] Moni sanoo: "Kuka antaa meille sitä, mikä hyvä on?" Herra, käännä sinä meihin kasvojesi valkeus. [8] Sinä annat minun sydämeeni suuremman ilon, kuin heillä on runsaasta viljasta ja viinistä. [9] Rauhassa minä käyn levolle ja nukun, sillä sinä, Herra, yksin annat minun turvassa asua.
https://bible.com/bible/365/psa.4.1-9.FB38
"Sinä annat minun sydämeeni suuremman ilon".
3
84
Vastaukset
- Anonyymi00001
Daavid uskalsi tukeutua viholliseen eli Filisteaan ja jopa asua heidän keskellään. Hän ei pelännyt mennä suden pesään asumaan. Jumala korotti hänen valtaistuimensa ikuiseksi ja teki hänen suvustaan Jumalan Pojan.
Myöhemmin islam loi tätä tarkoittavan KALIFIN VALTAISTUIMEN. Kalifia koskee että hän on niin moitteeton ja jalo että kykenee kävelemään vihollisten alueella aseetta kenenkään koskematta häneen.
Voitaisiin testata lähettämällä Presidentti Trump Iraniin tai joku Iranin johtaja Israeliin onko heistä kalifiksi. Toki Daavidin asema oli helpompi koska Juuda oli nainut Kaanaan tyttäriin jo 1000 vuotta aiemmin ja koska Filistealaiset tuolloin olivat vanhurskas ja pyhä kansa kuninkaineen.
Islamin vaatimus KALIFIN Istuimesta on hieman vääristynyt ja ylimitoitettu. Ei kukaan kykene viholliskansan joukkoon meneen ilman tuhat vuotta kestänyttä valmistelua.>Voitaisiin testata lähettämällä Presidentti Trump Iraniin tai joku Iranin johtaja Israeliin onko heistä kalifiksi.
Šiialaisilla ei ole kalifaattia, höpsö.
- Anonyymi00002
Eihän uskon pitänyt olla tunteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382709- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238815- 127793