Saksa palaa siihen mitä se osaa tehdä: ASEITA ja PALJON!

Anonyymi-ap

Jättimäiset investoinnit: Saksa on tehnyt taloudessaan suuren käännöksen ja investoi satoja miljardeja euroja puolustukseen, infrastruktuuriin ja digitalisaatioon.
108 miljardin puolustusbudjetti: Saksan 108 miljardin euron puolustusbudjetti avaa markkinoita ja kasvattaa teollisuutta.

Rheinmetallin suurtilaukset: Aseteollisuusyhtiö Rheinmetall on saanut yli kahdeksan miljardin euron tykistöammustilauksen, joka on yhtiön historian suurin.
Bundeswehrin vahvistaminen: Saksa rakentaa Euroopan suurimpia asevoimia, Bundeswehria, ja pyrkii nousemaan maanosan tärkeimmäksi puolustajaksi.
Yhteistyö Suomen kanssa: Saksa ja Suomi tiivistävät puolustusalan yhteistyötään, ja Saksaa kiinnostaa erityisesti suomalainen korkea teknologia, kuten sensorit ja tekoäly.

Kasvun vaikutukset: Aseteollisuuden odotetaan tuovan kasvua Saksan taloudelle, ja monet siviiliyritykset pyrkivät mukaan puolustusmarkkinoille.

Aseteollisuuden kasvu on osa laajempaa Saksan teollisuuden muutosta, jossa panostetaan aiempaa enemmän sotilaalliseen suorituskykyyn.

Kiitos kuuluu tästäkin Putinille.

Ja viimeistään saksalainen nahkasaapas potkaisee Putinin Sveitsiin jos ei muut sitä saa sinne....

23

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Venäjällä on nyt käsittämättömän typerä johtaja, sillä kaikki Euroopan maat vastustavat Putinin sotivaa ulkopolitiikkaa ja. Stalin osasi sentään keplotella ensin Saksan kaveriksi sitten liittoutuneiden puolelle. Ei ole Putinista valtiomieheksi, KGB:n turhake koko retale.

      Saksa on ollut varovainen ja kärsivällinen pitkään, mutta nyt on mitta sielläkin täysi ja puolustusteollisuus polkaistu käyntiin.

      • Anonyymi00002

        Näin juuri. Tämä todellisuus on se painajainen, jonka Putin halusi välttää. Ei tule uutta Neuvostoliittoa, tulee hampaisiin asti aseistautunut Eurooppa ja Venäjällä talousromahdus.

        Oikein hyvällä tuurilla todistamme juuri Venäjän valtion viimeisiä aikoja. Kun rahat ovat loppu siellä alkaa sisällisota. Ensin turvallisuuspalvelujen välillä, lopulta osa alueista alkaa haikailemaan itsenäisyyttä tai Kiinan vaurautta.


      • Anonyymi00012

        lidl kauppa boikottii heti


    • Anonyymi00003

      "Ja viimeistään saksalainen nahkasaapas potkaisee Putinin Sveitsiin jos ei muut sitä saa sinne."

      HeHe niin varmaan joo 😂

      Bundeswehrin kyselyjen mukaan Saksan uudelleenaseistautumiselle löytyy tukea kaikista ikäryhmistä. Samaan aikaan sotilasuraa harkitsevien määrä on pudonnut kyselyhistorian pohjalukemiin.

      Bundeswehrin sosiologin Martin Elben mukaan monet nuoret eivät koskaan ole edes harkinneet sotilasuraa. Uusien kyselylomakkeiden tavoite onkin muuttaa nuorten ajatuksia aiheesta. Nyt asiaa on pakko miettiä.

      Moni ei tosin mietinnänkään jälkeen halua astua armeijan harmaisiin. Syksyn mielenosoituksissa eräs 16-vuotias nuori sanoi, että eläisi mieluummin Venäjän miehityksen alla kuin ottaisi riskin taistelussa kaatumisesta. Toinen 17-vuotias linjasi, että sodan syttyessä hän pakenisi ulkomaille isovanhempiensa luokse.

      – En ole pasifisti, sanoo 26-vuotias asepalvelusta vastustava influensseri Simon Dressler.

      – Tiedän, että väkivalta on välttämätöntä useiden poliittisten vapauksien turvaamiseksi […] Mutta edes kaltaisillani ihmisillä, jotka tulevat etuoikeutetuista oloista, ei ikinä tule olemaan varaa omaan kotiin. Nyt meille kerrotaan, että meidän on puolustettava demokratiaa, mutta kenen etuja meitä vaaditaan puolustamaan?

      Bundeswehr on kuullut nuorten taloushuolet. Asepalveluksesta maksetaan tätä nykyä noin 2 700 euroa kuukaudessa, yli 800 euroa enemmän kuin aikaisemmin. Lisäksi valtio kustantaa palvelukseen astuville ajokortin, joka voi Saksassa maksaa lähes 4 000 euroa.

      Toisaalta lopputulos on nurinkurinen: Teini-ikäisille alokkaille maksetaan paikoin enemmän palkkaa kuin heidän kouluttajilleen. Se ei ole erään upseerin mukaan kaikkien mieleen.

      • Anonyymi00005

        Sivistyneenä lansimaana Saksa yrittä ensin saada arijaanvärvättyä sotilaita. Jos se ei onnistu, säädetään lailla vevollisuudesta hieman kuin Suomessa.

        Eli ei tuolta sotilaat lopu, jos Venäjä yrittää hyökätä.

        Taitaa olla hieman päinvastoin, että Venäjän on vaikea löytää niin motivoituneita sotilaita ajamaan Putinin etua. Siksi vangit ja alkoholistitkin kelpaavat.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Sivistyneenä lansimaana Saksa yrittä ensin saada arijaanvärvättyä sotilaita. Jos se ei onnistu, säädetään lailla vevollisuudesta hieman kuin Suomessa.

        Eli ei tuolta sotilaat lopu, jos Venäjä yrittää hyökätä.

        Taitaa olla hieman päinvastoin, että Venäjän on vaikea löytää niin motivoituneita sotilaita ajamaan Putinin etua. Siksi vangit ja alkoholistitkin kelpaavat.

        Olihan Saksassa yleinen asevelvollisuus vuoteen 2011 asti, noin kymmenen prosenttia kävi armeijan ja loput sivareita ja vapautettuja.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Olihan Saksassa yleinen asevelvollisuus vuoteen 2011 asti, noin kymmenen prosenttia kävi armeijan ja loput sivareita ja vapautettuja.

        Se 10% on tuosta väestöstä paljon, joku 70 000 varusmiestä vuodessa.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Sivistyneenä lansimaana Saksa yrittä ensin saada arijaanvärvättyä sotilaita. Jos se ei onnistu, säädetään lailla vevollisuudesta hieman kuin Suomessa.

        Eli ei tuolta sotilaat lopu, jos Venäjä yrittää hyökätä.

        Taitaa olla hieman päinvastoin, että Venäjän on vaikea löytää niin motivoituneita sotilaita ajamaan Putinin etua. Siksi vangit ja alkoholistitkin kelpaavat.

        Ei suomen kaltainen, vain miehiä koskeva palkaton pakkoasevelvollisuus onnistu Saksassa, eikä se toimi sotatilanteessa, se on nähty Ukrainassa ja Venäjällä.


    • Anonyymi00004

      Kyllä sotilaita aina löytyy mutta sotimisesta ei tule mitään ellei aseteollisuus ole vahva.

      • Anonyymi00009

        Jos ryssä alkaa uhkailla, niin isänmaan puolustajia löytyy aivan sata varmasti.
        Näin myös Suomessa.


    • Anonyymi00007

      Eipä.onnostu saksakaan siinä munonnea yritykselle päättävät kokeilla

      • Anonyymi00013

        Saksa onnistuu kyllä puolustamaan vapaata länsimaista yhteiskuntaansa, se nyt on aivan varma asia.


    • Anonyymi00010

      Sotateollisuuteen investoiminen on tyhmää. Huono tuotto.

      Eihän sakemanneilla sitä paitsi ole edes miehiä käyttämään aseita. Pelkkiä lähi-idän ihmeitä koko mädätetty saksanmaa täynnä.

      • Anonyymi00017

        Heeheeheeeeee !
        Venäjän investointi sotateollisuuteeen on varmaankin sinusta järkevää ja tuottoisaa.

        Saksa ei sodi, eikä tule sotimaan, investointi puolustukseen hullun Putinin napurissa on erittäin tuottoisaa.


    • Anonyymi00011

      Mertz onkin natsi, että sikäli sopii kuvioon.

      • Anonyymi00018

        Ei ole, mutta Putin on fasisti, ja sen vuoksi puolustusta on vahvistettava nyt kaikkialla Euroopassa.


    • Saksa voimissaan!☠️⚡️⚡️✋️🇩🇪👍
      Suomi suureksi!⚔️💪🦁🇫🇮👍
      Kaljara takasin!⚔️💪🦁🇫🇮🍺🍺🍺🍺🍺🍺✊️👍

    • Anonyymi00015

      Kyllä natsit on aina natseja, ei siitä mihinkään pääse. Sotaa haluavat, kuten historia on opettanut. Eivät tunnu oppivan, vaikka maa pommitetaan maantasalle. Ehkä pitää käyttää ydinaseita tälläkertaa, niin oppivat.

      • Anonyymi00016

        No, Venäjähän tässä haluaa sotia, ei juuri kukaan muu.

        Voi ihan hyvin puhua Moskova natseista. Ei mene pahasti pieleen.


    • Anonyymi00019

      Saksa on oppinut II maailmansodan opetukset ja pyrkii pysymään militarismista erossa. Nyt vaan se ei enää ole mahdollista hullun Putinin vuoksi.

      Venäläiset vaan ei opi.
      Mikä vika niissä on ?

    • Anonyymi00020

      Puna-armeija nitisti Saksan maavoimat ja liittoutuneet pommittivat suurimmat kaupungit maan tasalle....ja nyt ovat taas uhoamassa venäjän suuntaan.
      Ei ne todellakaan opi ja ainakin natsi maan johdossa pitäisi nopeasti poistaa.

    • Anonyymi00021

      Saapa nähdä kummasta tulee Euroopan suurin sotilasmahti Saksasta vai sen naapurimaasta ja etuvartiosta Puolasta. Se on selvää jo ettei Venäjä hyökkää tuolle alueelle joiden molempien sotilasvoima vastaa konventionaalisten aseiden osalta Venäjää, tosin länsimaiset aseet paljon tehokkaampia. Toivottavasti Pohjoismaat yhdessä luovat "Pohjolan linnakkeelle" vastaavan Pohjois-Euroopan sotavoiman, ainakin se on kasvamassa kovaa tahtia.

    • Anonyymi00022

      Huvittaa nämä tiltujen ristiriidat aiemmin nämä hölmöt kirjoitteli kuinka Euroopan ja Naton maat olivat hampaisiin asti aseistettuja valmiina hyökkäämään venäjälle mutta putin kerkisi ensin ennalta ehkäisevään puolustukseen .

      Nyt samat pölhöt kirjoittelevat täällä miten Euroopan mailla ei ole edes armeijoita eikä ne pysty sellaisia edes enään rakentamaan .

      tiltut noudattavat orjallisesti oppia joka on heidän päähänsä iskostettu eli "valehtele kuin venäjän ulkoministeri " ei ole väliä kuinka sekaista ja typerää se vale on pääasia on että valehtelee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe