Teemu Ruskeepää työnhakuilmoitus

Haen työpaikkoja, jotka sisältävät yhteiskunnallista analyysia ja tutkimusta. Läpäisin sosiologian perus- ja jatkotentit sekä sosiaalipsykologian perustentit. Opiskelin koko sosiaalipedagogiikan perusopetussuunnitelman, mutta minut erotettiin internet-kurssien käyttäytymisestä poikkeavan käyttäytymisen vuoksi. Läpäisin BC-tutkielman (Kiusaaminen sosiaalisen vuorovaikutuksen tuloksena - etnometodologinen lähestymistapa 2012), mutta en kandidaatintutkintoa. Julkaisin neljä artikkelia Researchgatessa, mutta en omassa tiedekunnassani. Olen käynyt lukion ja minulla on sähköasentajan ja automaation perustutkinto. Suurin osa kokemuksestani on lääketieteellisestä sanelunpurusta, yhteensä viisi vuotta, joka jakautuu sisätautien, oftalmologian, neurologian ja yleislääketieteen kesken. Pystyn kirjoittamaan 8700 merkkiä 30 minuutissa. Olen työskennellyt vuosia ammattikuljettajana, kuukausia sähköasentajana, kuukausia myymälävarustajana, kuukausia kokkina ja kuukausia varastotyöntekijänä. Minulla on asevelvollisuuden sotilaskoulutuksessa suoritettu ensiapukoulutus (EA2 Suomi). Minulla on kokemusta pitkän matkan pyöräilystä, ravitsemussuunnittelusta ja kehonrakennuksesta. Osaan koota polkupyöriä ja pöytätietokoneita. Olen raitis ja noudatan päivittäistä rutiinia. Olen kunnianhimoinen totuuden ja viisauden suhteen. Työskentelen tehokkaasti ja ahkerasti. Olen emotionaalisesti älykäs (eIQ 125 Mensa 2003), musikaalinen, urheilullinen ja verbaalinen lahjakkuus. Olen isä ja kykenevä heijastamaan hänen tunteitaan ja tarpeitaan. Minulla on psykologisia, filosofisia ja moraalisia taitoja, ja minulla on tapana innostaa lapsia ja nuoria. Pystyn tukemaan heikompia yksilöitä ja voimaannuttamaan heitä kokemukseni ansiosta sosiaalisesta syrjäytymisestä. Näen merkityksen heti paikan päällä. Haluan testata merkityksiä omalla tavallani ja löytää paremman kuin mitä minulle kerrotaan. Toivon opiskelevani lisää sosiologiaa ja saavuttavani useamman kuin yhden tutkinnon tieteissä.

12

772

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensä työhakemukset onnistuvat paremmin silloin, kun haetaan jotain tiettyä avoimena olevaa työpaikkaa ja perustellaan hakemuksessa, miksi juuri sinä olisit hyvä valinta kyseiseen työhön. Tällaisella hakemuksella työnantaja joutuisi perustelemaan sinulle, miksi sinä hänen mielestään sopisit hänen tarjoamaansa työpaikkaan. Voi toki olla, että tälläkin hakemuksella tärppää, mutta yleensä avoimiin työpaikkoihin tulee hakemuksia, eikä työnantaja lähde aktiivisesti etsimään avoimia ilmoituksia, jotka mahdollisesti olisivat kiinnostuneitä hänen tarjoamastaan työstä. Tämä siksi, että työnhakuilmoitukseen vastaaminen yleensä kertoo jo sen, että työnhakija on kiinnostunut tarjotusta työstä.

    • Anonyymi00001

      Luettuamme hakemuksenne, joudumme valitettavasti toteamaan, ettei valintamme tule koskaan osumaan teihin.

    • Anonyymi00002

      Hakemuksesta ne puuttuu kohta, jossa mainitsette olevanne täysi kokovartalokyrpä ja valtakunnan burgeri, joka potkitaan jopa tanssikurssseilta ulos.

    • Anonyymi00003

      Oliko se sun muutaman päivän takainen ysiluokkalaisten hakkaaminen koska kuvittelit niiden huutavan sulle tuota lasten ja nuorten innostamista?

      • Anonyymi00004

        Se oli sosiaalinen koe.


      • Anonyymi00007

        Iloisella tavalla (Happy manner) tehty pahoinpitely.


    • Anonyymi00005

      Miten on mahdollista, että emotionaalisesti älykäs ja psykologisilla, filosofisilla ja moraalisilla taidoilla varustettu henkilö saa kenkää joka ikisestä paikasta, mihin hän vain jalallaan astuu? Tai että kukaan ei halua olla kyseisen henkilön kanssa missään tekemisissä? Tai että ihmiset sanovat suoraan, etteivät aio enää tulla paikalle, mikäli tämä emotionaalisesti älykäs tapaus vain on siellä?

      • Anonyymi00006

        Salaliitto!!


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Salaliitto!!

        Mahdollisesti! Tai sitten kaikki muut ihmiset ovat emotionaalisesti tyhmiä.


    • Anonyymi00009

      Hiiren älykkyydellä varustettu teemuttaja hakee töitä.

    • Anonyymi00010
    • Anonyymi00011

      Miksi haet työpaikkoja, jotka sisältävät yhteiskunnallista analyysia ja tutkimusta? Olet äärimmäisen epäpätevä sellaisiin. Olet yrittänyt opiskella sosiologiaa yli 20 vuotta, mutta siitä ei ole tullut mitään, sillä jo premissisi on täysin väärä.

      Tarkastelet kaikkea sosiaalista vuorovaikutusta hierarkioiden, vallankäytön ja auktoriteetin näkökulmasta, vaikka suurin osa inhimillisestä kanssakäymisestä ei perustu valta-asetelmiin. Tämän vuoksi yhteiskunnallinen analyysisi on fundamentaalisesti virheellistä eikä perustu mitenkään siihen, miten ihmiset oikeasti käyttäytyvät.

      Tämä virheellinen lähtöoletus näkyy myös omassa käyttäytymisessäsi ja siinä, ettet kykene normaaliin sosiaaliseen vuorovaikutukseen kenenkään kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 127
      1605
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1026
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      679
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      234
      557
    5. 31
      510
    6. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      509
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      464
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      186
      462
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      436
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      413
    Aihe