Vuotavaa venettä on järkevä paikata, jos on itse veneessä

Anonyymi-ap

Oppositio on sitä mieltä, ettei venettä kannata paikata koska lahoon runkoon tulee kuitenkin lisää reikiä.

Se on isossa kuvassa oikeassa. Suomi pitäisi polttaa kokossa ja vaihtaa uuteen.'
Se ei ole ongelmatonta koska ei ole olemassa mitään uutta Suomea, johon voi muuttaa ja toisaalta sekin alkaa vuotamaan, jos siitä ei pidä huolta.

Jos uutta valtiota ei voi hankkia, pitää pärjätä sillä, mikä on.

Pumput ovat täydellä teholla eikä uusien hankkiminen autö koska niiden käyttämiseen ei ole ihmisiä. Uudet pumput vain painavaty venettä syvemmälle.

Uppoamiseen on totuttu niin hyvin, että jos jossain vaiheessa veneen vajoaminen hidastuu, niin joku haluaa heti porata lisää reikiä koska eivän se vene vielä ole kokonaan uponnut.

Suomiveneen laita on vaarallisen lähellä pintaa. Viime vuosina muutamat aallot ovat lyöneet laidan yli ja tuoneet vettä enemmän, kuin reikien paikkaaminen on hidastanut vuotoa.

Seuraavissakin vaaleissa päätetään siitä, yritetäänkö pitä vene pinnalla, vai annetaako periksi koska ei ole yhtä helöposti paikattavaa reikää, jonka jälkeen kaikki on hyvin.

10

159

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo on taivaan tosi.

    • Anonyymi00004

      Monet vihaavat ajatusta siitä, että joutuvat tekemään yhtään mitään sellaista, josta kaikki hyötyvät.

      • Anonyymi00005

        Tai yhtään mitään ylipäänsä.


    • Anonyymi00006

      Tuossa on vahvaa symboliikkaa.

      Asia on kaikkien tiedossa, mutta aina, kun pitää tehdä jotain, niin sitä vihataan.

    • Anonyymi00007

      On paljon ihmisiä, jotka ovat veneessä, mutta eivät katso tehtäväkseen pumpata tai paikata. Kuitenkin katsovat oikeudekseen saada enemmän kuin muut.

    • Anonyymi00008

      Hallitus pyrkii pitämään Suomen pinnalla.

      Tavoite on selkeä ja moraalisesti ainoa oikea:
      Resurssien pitää riittää kaikille eikä laiteta omialaskuja lasten maksettavaksi.

      Se tarkoittaa sitä, että nyt pitää tinkiä siitä, mihin on totuttu. Vain sillä tavalla hyvää riittää kaikille tasapuolisesti. Eniten tinkivät ne, jotka kustantavat sekä oman ja muiden elämisen koska niiltä poistuu ne vähätkin tuet, joita ovat yhteiskunnasta saaneet.

      Vähiten kärsivät ne, jotka ovat huonoimmassa asemassa koska minimit kasvavat.

      Meiltä tulee katoamaan tuet niille, joilla olisi itsellä varaa hankkia palvelu, mutta jotka ovat siitä huolimatta saaneet sen kunnalta tai valtiolta koska se on koettu jonkinlaiseksi oikeudeksi.

      • Anonyymi00009

        Miksi sitten hallitus lappaa rahojamme, niille joilla on jo liikaakin. Orpopurra hajoitti hyvinvointi-Suomen. Kehuvat itseään töllöntöistä. Ai niin, valehtelu kuuluu työkalupakkiin. Eihän sitä hillotolpalle muuten olisi päässytkään!!


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Miksi sitten hallitus lappaa rahojamme, niille joilla on jo liikaakin. Orpopurra hajoitti hyvinvointi-Suomen. Kehuvat itseään töllöntöistä. Ai niin, valehtelu kuuluu työkalupakkiin. Eihän sitä hillotolpalle muuten olisi päässytkään!!

        No eihän se tee niin.

        Tuo on vain selitys, jota osa ihmisitä käyttää jotta eivät tuntisi itseään huonommiksi.
        On helppo ottaa toisten työllä ansaitsemaa rahaa vastaan, jos kuvittelee kaikkien tekevän niin ja vielä suremassa mittakaavassa.

        Jos haluaa huijata itseään, niin mikäs siinä. Kyseessä on vain keino selviytyä moraalisen ongelman kanssa. Sen voisi kuitenkin tehdä niin, ettei syytä aiheetta muita ihmisiä


    • Anonyymi00011

      Riikka käy kuumana, koska Orpon hallituksen kannatus alkanut heiketä ja vaalit alkaa lähestyä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      140
      2031
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      184
      914
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      907
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      838
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      830
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      762
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      50
      715
    8. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      701
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      281
      700
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      642
    Aihe