Vuoden aikana on tullut 54.000 työtöntä lisää. Suurtyöttömyys johtuu heikosta talouskasvusta (0,6 %), joka ei ole parantunut, vaikka vienti on alkanut vetää.
Suurtyöttömyyden, yli 350 000 työtöntä, syynä on heikko talouskasvu. Kun hallitus "sopeuttaa" suomalaiset pieni- ja keskituloiset säästämään ja varautumaan sekä yksityisiin terveyspalveluihin että työttömyyteen, niin talous näivettyy. Suomalaisia tuotteita ei pieni- ja keskituloisilla ole varaa ostaa, joten ulkomailta (esim. Temusta) tilataan entistä enemmän.
Tässä linkistä voit lukea, mitä kaksi asiantuntijaa kertovat Suomen talouden tilasta ja työttömyydestä
https://yle.fi/a/74-20206639
Uudistuksia tarvitaan. Suomen väestö vanhenee nopeasti. Yksityisten yleislääkärien 15 minuutin puhelinkeskustelut (hallituksen valinnanvapauskokeilu) eivät auta vanhusten sairauksien ennaltaehkäisyssä tai siinä, että ikäihmiset pärjäisivät kotonaan julkisten palvelujen turvin.
Kun vanhus asuu kotonaan kotipalvelun avustamana, takuueläkekin saattaa riittää menoihin. Jos vanhus asuu yksityisessä hoivakodissa takuueläke ei riitä alkuunkaan. Sote-alueet joutuvat maksamaan jopa 2.000 - 3000 euroa yksistä palveluista ja vanhukselle jää omaan käyttöön eläkkeestään vain 10-15 %.
Isot yritystuet eivät ole edistäneet talouskasvua, sen sijaan yritykset ovat jakaneet enemmän osinkoja. Yritystuet olisi päivitettävä tekoäly-aikaan. Tekoälyn tuloon tulisi muutoinkin varautua monin eri tavoin: työaikaa tulee lyhentää ja uudenlaista koulutusta tarvitaan kaikilla aloilla.
Nuorisotyöttömyys on kasvanut nopeasti. Pienellä Suomella ei ole varaa jättää nuoriaan yhteiskunnan ulkopuolelle oman onnensa nojaan. Lapsiperheiden huono-osaisuus (työttömyys, yksinhuoltajuus) seuraa köyhien perheiden lapsia myös nuorina työnhakijoina.
Päättäjien tulisi Suomessa ajatella: ketään ei jätetä. Maaseutu ei saa autioitua. Tuloerot eivät saa kasvaa. Leipäjonot eivät saa korvata puutteellista sosiaaliturvaa. Paljon on tehtävää - paljon voidaan tehdä, kun noudatetaan oikeusvaltion ihmisoikeuksia.
Talouskasvu heikkenee ja työttömyys pahenee. Leikkaukset eivät auta.
Anonyymi-ap
2
68
Vastaukset
- Anonyymi00001
Oikeisto haluaa tappaa köyhät pois Suomesta kuluttamasta yhteiskunnan varoja ja tämän takia ajavat kiihkolla "painostettua eutanasiaa"
- Anonyymi00002
Köyhillä menee ihan yhtä hyvin kuin ennenkin tai paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva201953- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703