Nyt vaalien lähestyessä vihervasemmiston strategia (lue: pakko-oireilu) on taas puhjennut kukkaan. Eikä mihin tahansa kukkaan. Tiedättehän sen kukan nimeltään 'Jättipökkövehka'? Se on vihervasemmiston tunnus ja sopii punavihreyteen sekä mentaalisesti että toiminnallisesti https://tieku.fi/luonto/kasvit/tropiikin-jattilaiskukka-haisee-kuin-raato
Media suoltaa kiihtyvällä tahdilla taas äärioikeistoaiheista uutista ja sekin kiihdyttää vihervasemmiston peikkolaakson äänekkäiden ja radikaaIien taistelupeikkojen tärinää aitosuomalaisia todenpuhujia vastaan. Nyt yritetään vimmaisesti mm. niputtaa Perussuomalaisia ja Sinimustia yhteen, että voidaan syyllistää Perussuomalaisia siitä mitä Sinimustat on. Hampaat irvessä, sylki roiskuen, eturauhaset ja munasarjat Iiekeissä. Räyh! Ärrinpurrin! Burp!
Joukkokliimaksissa etsitään päät märkänä näiden kahden kansanliikkeen välillä yhtäläisyyksiä ja koska niitä todellakin on, se saa aikaan entistä rajummat joukkotärinät.
𝗧𝗮̈𝘀𝘀𝗮̈ 𝘁𝗲𝗶𝗹𝗹𝗲 𝗽𝗲𝗶𝗸𝗸𝗼𝗜𝗮𝗮𝗸𝘀𝗼𝗻 𝘁𝗮𝗶𝘀𝘁𝗲𝗹𝘂𝗽𝗲𝗶𝗸𝗼𝗶𝗹𝗹𝗲 𝗸𝗼𝗽𝗶𝗼𝗶𝘁𝗮𝘃𝗮𝗮, 𝗷𝗼𝘁𝗮 𝘃𝗼𝗶𝘁𝘁𝗲 𝗵𝘆𝗼̈𝗱𝘆𝗻𝘁𝗮̈𝗮̈ 𝗽𝗲𝗿𝘀𝘂𝘃𝗮𝘀𝘁𝗮𝗶𝘀𝗲𝘀𝘀𝗮 𝘁𝗮̈𝗿𝗶𝗻𝗮̈𝗺𝗶𝘀𝘀𝗶𝗼𝘀𝘀𝗮𝗻𝗻𝗲, 𝗻𝗶𝗺𝗶𝘁𝘁𝗮̈𝗶𝗻 𝘆𝗵𝘁𝗮̈𝗹𝗮̈𝗶𝘀𝘆𝘆𝗱𝗲𝘁 𝗣𝗲𝗿𝘂𝘀𝘀𝘂𝗼𝗺𝗮𝗹𝗮𝗶𝘀𝘁𝗲𝗻 𝗷𝗮 𝗦𝗶𝗻𝗶𝗺𝘂𝘀𝘁𝗶𝗲𝗻 𝗽𝗼𝗿𝘂𝗸𝗼𝗶𝘀𝘀𝗮: WUHUUUfaPFapFaPfap!!!
- molemmat korostaa suomalaisuutta ja kansallista etua.
- molemmissa näkyy kriittisyys globalisaatiota ja ulkopuolista vaikutusta kohtaan (VINKKI: 𝑚𝑢𝑖𝑠𝑡𝑎𝑘𝑎𝑎 𝑢𝑛𝑜ℎ𝑡𝑎𝑎 𝑠𝑒, 𝑒𝑡𝑡𝑎̈ 𝑝𝑒𝑟𝑢𝑠𝑡𝑒𝑙𝑢𝑡 𝑗𝑎 𝑝𝑎𝑖𝑛𝑜𝑡𝑢𝑘𝑠𝑒𝑡 𝑜𝑣𝑎𝑡 𝑒𝑟𝑖𝑙𝑎𝑖𝑠𝑒𝑡).
- molemmat painottavat tavallisen suomalaisen asemaa politiikassa.
- molemmat puhuvat kansallisen jatkuvuuden, kulttuurin ja identiteetin puolesta.
𝗧𝗮̈𝘀𝘀𝗮̈ 𝗲𝗿𝗼𝗮𝘃𝗮𝗶𝘀𝘂𝘂𝗱𝗲𝘁
(𝑯𝑼𝑶𝑴!!! 𝑽𝒂𝒊𝒆𝒕𝒌𝒂𝒂 𝒏ä𝒊𝒔𝒕ä, 𝒕𝒂𝒊 𝒗ää𝒓𝒊𝒔𝒕𝒆𝒍𝒌ää, 𝒕𝒂𝒊 𝒗𝒂𝒍𝒆𝒉𝒅𝒆𝒍𝒌𝒂𝒂, 𝒔𝒊𝒍𝒍ä 𝒂𝒍𝒌𝒖𝒑𝒆𝒓ä𝒊𝒔𝒆𝒏ä 𝒏ä𝒎ä 𝒗𝒐𝒊 𝒗𝒆𝒔𝒊𝒕𝒕ää 𝒑𝒆𝒓𝒔𝒖𝒗𝒂𝒔𝒕𝒂𝒊𝒔𝒆𝒕 𝒊𝒔𝒌𝒖𝒏𝒏𝒆!!!)
- Sinimustat on radikaalisti kansallismielisiä ja valtiojohtoisuutta painottavia, kun taas perussuomalaiset toimii parlamentaarisena valtapuolueena, sekä maltillisena toimijana.
- Sinimustat on avoimen fasistinen kansanliike. Perussuomalaisten mentaliteetissa ja toiminnassa fasismia taas ei esiinny.
- Sinimustien ohjelmassa korostuu markka, keskuspankin suora ohjaus, tuotannon kansallistaminen ja suojautuminen ulkopuoliselta kilpailulta.
- Perussuomalaisten arvoissa korostuu enemmän isänmaallisuus, kristillissosiaalisuus, sananvapaus, oikeudenmukaisuus ja heikommista huolehtiminen.
- Perussuomalaisilla on selkeästi erilainen painotus sosiaaliseen vastuuseen ja arkipäivän politiikkaan, kun taas Sinimustien linja perustuu vasemmistolaistyylisesti ideologiapainotteisuuteen ja ehdottomuuteen (diktatuuriset opit).
- Perussuomalaiset painottaa myös yksilön henkistä kasvua, rehellisyyttä ja tasa-arvoa, joita Sinimustien arvomaailmassa ei juurikaan korosteta.
Mitäpä tähän sanoo paIstan tärinäpeikot?
☝️🤨
Vaalit lähestyy - PS-vastainen tärinä pahenee.
2
99
Vastaukset 2
- Anonyymi00002
äärioikeiston tärinä on selvästi lisääntymässä suuresti vaalien lähestyessä
- Anonyymi00005
Miks vassareita ei vois kieltää ? Olis tääkin maa rauhallisempi ja paIjon vaIkoisempi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1961757Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2651196Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.180877Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom64819- 61768
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah224760- 43751
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63725- 47714
- 88696
- 41644
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul74641- 141634
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50623Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on68600Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal192584- 31568
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd24556Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26518Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.30517
