Näin vastaa sisäministeri Mari Rantanen

Näin sisäministeri vastaili natsimarssi- ja avustajakysymyksiin

"Poliisi turvasi sinimustien mielenosoitusrauhaa Tampereella jo vappuna 2025.
Sisäministeri Mari Rantasen (ps) mukaan poliisin toimintaa Tampereen vapunpäivän äärioikeistomielenosoituksissa ei selvitetä. Myöskään hänen oman erityisavustajansa aiemmat yhteydet sinimustan liikkeen johtajiin eivät kuulemma haittaa."
11196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Persujen valheiden summa on vakio!

    Äänestä

  • Mari Rantanenkin hillunut Suomen Sisussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mari Rantanenkin hillunut Suomen Sisussa.

    ilmiöt, joissa yhdistyvät äärioikeistolainen ideologia, natsismi ja okkultismi tai saatananpalvonta, usein osana marginaalisia musiikki- ja alikulttuureja (esim. tietyt black metalin suuntaukset).

    Tässä on tiivistelmä aihepiirien yhteyksistä:Uusnatsismi ja natsisatanismi: Vaikka perinteinen kansallissosialismi oli usein uskonnonvastainen tai kristillispohjainen, osa uuskansallissosialistisista suuntauksista (ns. esoteerinen hitlerismi) on omaksunut okkulttisia, pakanallisia tai saatanallisia piirteitä.

    Natsisatanismi yhdistää nämä ideologiat.

    Musiikki ja ideologia: Äärimmäinen hevimusiikki, erityisesti NSBM (National Socialist Black Metal), toimii alustana näiden aatteiden levittämiselle. Se yhdistää raskaaseen musiikkiin rasistista, antisemitististä ja uusnatsistista sanomaa.

    Satanismi ja uusnatsismi: Nämä ovat kaksi eri asiaa, jotka voivat tietyissä marginaalisissa piireissä kohdata. Suurin osa satanisteista ei edusta äärioikeistolaisia aatteita, ja monet uusnatsit ovat uskonnollisia (esim. aatteenpohjainen uuspakana). Natsismi on osa satanismia, mm esim SS Gestapo ja HItler oli satanisti.

    Huomautus: Kyseiset aatteet edustavat vihapuhetta ja radikaalia ideologiaa, jotka ovat usein ristiriidassa yleisten ihmisoikeusperiaatteiden kanssa.

    Äänestä

Olisihan poliisi voinut ajaa pois ne vasurit sieltä häiritsemästä. Hehän rikkoivat lakia. Oli nimittäin haettu lupa mielenosoitukselle (tai kävelylenkki se lähinnä oli), mutta mitä vasurit tuli sinne häiriköimään?
Sen poliisi olisi voinut estää ja laittaa vasurit vankilaan.
Marssi taas oli oikein ja rauhallinen porukka siellä oli. Ainoat häiriöt tuli näistä terroristisista vasemmistolaisista.

Äänestä
  • mikä häiriö?

    Tuo on kunnianloukkaus.

    Äänestä

Hmmm...kyllähän Rantasenkin puheet ja toiminta viittaa äärioikeistolaisen ajattelutapaan. Onneksi noista persuista päästään. Ovat Sinimustien kannattajia, Suomen Sisun kannattajia ja ties minkä ääriaineistojen.

Äänestä
  • Peukuttiko ihailuna yläpeukkua Välimereen hukkuneille pakolaisille?

    Äänestä

  • Ei noista äärioikeistolaisista hörhöistä päästä ennen kuin kuolevat vanhuuteen. He ovat kuitenkin pitäneet huolta uusien natsisukupolven kasvattamisesta. Natsihautomot sijaitsevat persujen suojelevien siipien alla. Poikaset potkivat jo oppien mukaisesti vihervassareita marsseilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ei noista äärioikeistolaisista hörhöistä päästä ennen kuin kuolevat vanhuuteen. He ovat kuitenkin pitäneet huolta uusien natsisukupolven kasvattamisesta. Natsihautomot sijaitsevat persujen suojelevien siipien alla. Poikaset potkivat jo oppien mukaisesti vihervassareita marsseilla.

    Lajityypillisesti aiheuttavat myös muunlaistakin rähinöintiä, kuten jalkapallo- ja muuta huliganismia yhteisöissä.

    Äänestä

Miksi persut ihannoivat äärioikeistolaisuutta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin sisäministeri vastaili natsimarssi- ja avustajakysymyksiin

"Poliisi turvasi sinimustien mielenosoitusrauhaa Tampereella jo vappuna 2025.
Sisäministeri Mari Rantasen (ps) mukaan poliisin toimintaa Tampereen vapunpäivän äärioikeistomielenosoituksissa ei selvitetä. Myöskään hänen oman erityisavustajansa aiemmat yhteydet sinimustan liikkeen johtajiin eivät kuulemma haittaa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu