Ikää jo yli55v ja kuulin mahdollisuudesta siirtyä nelipäiväiseen työviikkoon. Rahallisesti tämä ei tarkoita että häviän suoraan sen 20% sillä verotuksen progressio leikkaa palkkaani niin että joka perjantai menee puolella hintaa koska verot vievät puolet palkasta.
Verotus siis saa downsiftaamaan . Toinen juttu on että vuodessa saisin 52 lisäpäivää itselleni. Ihmiselle kallisarvoisinta on oma aika.
Eli jos siirryn 4 päiväiseen työviikkon niin teen valtiolle 26 työpäivää vähemmän taksvärkkiä. Ajatelkaapa että se tarkoittaa että teen kuukauden vuodessa ilmaista työtä vähemmän vuodessa valtiolle.
Jos siirtyisin nelipäiväiseen työviikkoon.
9
106
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kun kuorit tämän poliittisen ja taloudellisen sipulin loppuun asti, paljastuu aika ironinen tilanne: valtio on itse rakentanut järjestelmän, joka kannustaa sen parhaita tekijöitä tekemään vähemmän töitä.
- Anonyymi00004
?
?
- - -Mamut ja Paperittomat-Paskiaiset -Ei Tee Päivääkään Töitä - ja saavat RAHAA - !
?
- - -Lisäksi ne saa -ILMAISEKSI- asnunnon -ruuat-vaatteet-lääkäripalv. + + ym :
?
- - -Ja -ME- Suomalaiset -TYÖTÄ -TEKEVÄT - ollaan Noille Vain -MAKSU -MIEHIÄ - !
?
?
- Anonyymi00002
Saapa nähdä, saako sinuakaan downsiftaamaan. Ethän sinäkään vielä ole työaikaasi vähentänyt, vaan mietiskelet asiaa.
On se ihanan anteliasta, miten sinä teet valtiolle taksvärkkiä, vaikka koskaan et mitään verorahoista hyödy. Jos hyötyisit, niin silloinhan se ei olisi taksvärkkiä lainkaan vaan aivan normaalia yhteiskunnan toimintaa. Ajatella, jos joskus olisitkin yhteiskunnan palveluita käyttänyt tai tulisit jatkossa käyttämään. Sellaiset ihmiset maksavat veroja jo paljon mieluummin, koska ovat osa yhteiskuntaa.
Mutta kannatukseni ilman muuta työajan lyhentämiselle. Se meidän pitäisi toteuttaa valtakunnallisesti muutenkin. Työt ovat kuitenkin olleet vähenemään päin ja jotenkin se tulonjako pitäisi uudistaa, jotta köyhien joukko ei kasvaisi aivan suhteettomaksi ja jotta työssä käyvien jaksaminen olisi paremmin turvattu. Vähemmän töitä tekijöille, töitä useammalle, sillähän se homma kulkisi parempaan suuntaan.
Lakkaa miettimästä ja toteuta!- Anonyymi00003
Juu varmasti joskus käytän palveluita tai en mutta verokuorma pitäisi olla suhteessa kaikille sama. Ei voi olla niin että toselta viedään puolet ja toiselle annetaan ja kuitenkin kaikki ovat samassa jonossa kuukausitolkulla julkiseen hammashoitoon joka aiheuttaa sen että menen yksityiselle vaikka maksan puolet veroa.
Miksi siin en vähentäisi . Valtio menettää lisäksi työnantajamaksut joita se maksaa sekä tietysti kuluttaisin vähemmän. Tämä on se mihin kommunistit tahkon veivaajat ajavat. Jos vielä seuraava punertava hallitus tarttuu verotukseen ratkoessaan alijäämää niin lafferin käyrä tekee työtään ja moni tekee saman ratkasiun. - Anonyymi00009
Anonyymi00003 kirjoitti:
Juu varmasti joskus käytän palveluita tai en mutta verokuorma pitäisi olla suhteessa kaikille sama. Ei voi olla niin että toselta viedään puolet ja toiselle annetaan ja kuitenkin kaikki ovat samassa jonossa kuukausitolkulla julkiseen hammashoitoon joka aiheuttaa sen että menen yksityiselle vaikka maksan puolet veroa.
Miksi siin en vähentäisi . Valtio menettää lisäksi työnantajamaksut joita se maksaa sekä tietysti kuluttaisin vähemmän. Tämä on se mihin kommunistit tahkon veivaajat ajavat. Jos vielä seuraava punertava hallitus tarttuu verotukseen ratkoessaan alijäämää niin lafferin käyrä tekee työtään ja moni tekee saman ratkasiun.Kun toiselle kuitenkin annetaan enemmän, kai siltä nyt enemmän silloin otetaankin. Jos kaikille maksettaisiin kohtuullisesti työnsä mukaan, niin silloin se veronkeruukin olisi kohtuullisempaa. Mutta mitä enemmän yli työpanoksen maksetaan, sen enemmän sitä veroakin sitten jää maksettavaksi.
Kaikki eivät tietenkään jonota hammashuoltoon. Ei köyhillä ole enää sellaiseen luksukseen varaa.
Ja minä tosiaan aivan lämpimästi kannustan vähentämään työaikaasi. Aivan mitä pikimmiten jopa. Valtio siinä tuskin mitään menettää ja työnantajakin palkkaa toisen tekijän ohelle, jos lisätyöpanosta tarvitsee. Mitä useampi toimii laillasi, sen useampi työtön saa töitä. Sehän on aivan mahtavaa ja pienentää tarvetta maksaa sosiaaliturvaa.
- Anonyymi00005
Ihmiselämä on niin lyhyt että kannattaa panostaa mielummin vapaaseen.
- Anonyymi00006
Kyllä tuo varmasti on mahdollista mikäli työskentelet julkishallinnossa, itse asiassa viimeaikaisten ammattiliittojen ulostulojen mukaan jopa olet silloin tuottavampi.
Yksityisellä sektorilla tuo järjestely on työnantajalle melko roimasti kalliimpi joten ei välttämättä mahdollinenkaan. - Anonyymi00007
Ennemmin vapaata kannattaa hankkia esimerkiksi sairaslomilla. Läheskään kaikki ei pidä sairaslomia vaikka niillä on siihen täysi oikeus.
- Anonyymi00008
4-päiväinen työviikko 6- tunnin työpäivä riittää siihen 3-kk kesäloma päälle.
Tutkimuksien tuloksissa huomattu työntulos on tehokkaampi sairauslomat ja poissaolot muutenkin vähennevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672425- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww771234EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje61152Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 79865
- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta87698Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26678- 30666