Oletko konservatiivi vai liberaali.

Anonyymi-ap

Oletko oikeistolainen, vasemmistolainen, konservatiivi vai liberaali? Vai kenties jotain tältä väliltä? Keskustalainen ?

Eduskuntavaaleissa äänesi menee ensisijaisesti puolueelle, ja siksi ei ole yhdentekevää, millaisissa riveissä ehdokkaasi on. Eri puolueiden arvoissa ja talouspoliittisissa linjoissa on merkittäviä eroja.

Kuka kumma haluaa äänestää Feministipuoluetta ja miksi?

SDP puheenjohtaja tykkimies. Ei Filosofian tohtori tai valtiotieteen tohtori. Miten luulee pärjäävänsä tykkikomennoilla maan johdossa, ei mitenkään.

Sanotaan että porvariksi synnytään, sosialistiksi kehitytään. Kun sosialisti kehittyy riittävästi muuttuu porvariksi>
https://iltasa.fi/riku-aalto-palkka/
-porvarina vaatii ilmaiset -asunnot ja autot, nekin parasta laatua.

Koulutus ja sen mukana tullut tietämys asioista ajaa kauemmas vasemmistosta, joka ahnehtii taskunsa täyteen rahaa, joka tulisi jakaa paremmin.

15

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos äänestää konservatiivista keskustaa, silloin äänestää Väyrystä. Jos äänestää liberaalia keskustaa, silloin äänestää Kaikkosta.

      Keskusta ei ole oikeisto- tai vasemmistopuolue vaan nimensä mukaisesti keskustapuolue. Ja ainoa sellainen Suomessa.

      Aloittaja on persu, joka yrittää mustamaalata Suomen Keskustaa, ellei Suomen Keskusta tule PS:n linjoille. PS:n antipatiat SDP:tä kohtaan ovat tiedossa. PS:n maalittamisen taktiikka, mustamaalaa poliittiset vihollisesi. Tästähän johtuu, miksi persut haukkuvat aina Suomen Keskustaa vihervasemmistolaiseksi, jos Suomen Keskusta tekee valintoja, jotka eivät miellytä persuja. Leimakirves heiluu poliittisen painostamisen hengessä.

      • Anonyymi00002

        Ei Väyrynen ole mukana kuin Pankkolängvitsin päänupissa.
        E ole persutkaan täällä. Vasemistolaisia enemmänkin vääntää Putin tyylistä vale torttuaan.?
        Olette punikit kovia valehteleen.


      • Anonyymi00005

        Keskusta haluaa tuhota kunnallisen hammashoidon. Vaikka olisinkin ajatuksiltani jokseenkin liberaali en voi hyväksyä tuota turlion tietä, että kansalaisten hampaat mätänevät suussa ja joutuvat sen takia TEHOHOITOON ‼️‼️‼️


      • Keskusta on patavanhoillinen misogyyninen ja luontovihamielinen agraaripuolue jonka nimi kuuluisi olla MAALAISLIITTO!
        Lisäksi Keskusta on kommareitten ja vihreiden ohella suomen kolmas haittapuolue.
        Ja pahin tuhoeläinten näistä kolmesta.


      • REHTI PURRA TOI JULKI KESKUSTAN EPÄASIALLISET TOIMET LÄNSI-POHJAN SAIRAALAN LAKKAUTTAMISEN YHTEYDESSÄ!


      • Anonyymi00009
        Maalaisliitto.kuriin kirjoitti:

        Keskusta on patavanhoillinen misogyyninen ja luontovihamielinen agraaripuolue jonka nimi kuuluisi olla MAALAISLIITTO!
        Lisäksi Keskusta on kommareitten ja vihreiden ohella suomen kolmas haittapuolue.
        Ja pahin tuhoeläinten näistä kolmesta.

        Persut ovat naisvihaajia.s24:en persut haukkuivat osaaikatyötä tekeviä n1isia "loisiksi".Persumiehet kuvittelevat olevansa arvokkaampia kuin naiset.Sodassa teidän arvo tykinruokana on sama kyin paskakasa 🤣🤣🤣 en ikinä vaikene tästä asiasta.Tulen muistutramaan tästä asiasta nik kauan kun elän.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ei Väyrynen ole mukana kuin Pankkolängvitsin päänupissa.
        E ole persutkaan täällä. Vasemistolaisia enemmänkin vääntää Putin tyylistä vale torttuaan.?
        Olette punikit kovia valehteleen.

        Persutrollilla kiehahti :)))


      • Anonyymi00011

    • Anonyymi00003

      Minä olen täysin vapaa mistään puoluesidonnaisuudesta. HO HOO, HO HOO!

    • Anonyymi00004

      Antti on valmistunut valtiotieteellisestä.Älä levitä paskaa ⚠️ äänestäkää uusia puolueita Kokkareiden äänestäjät Kokoomuslaiset voisivat äänestää liberaalipuoluetta.Kokoomus on johtanut Suomen karikolle

      • Anonyymi00006

        On menty Kokoomuksen johdolla liikaa kapitalismin linjoille.


    • Miellän itseni sosiaaliliberaaliksi. Eli kannatan mahdollisimman laajaa kansalaisvapautta. Raja tulee vastaan lähinnä siinä, että muiden ihmisten elämää ei sovi rajoittaa eikä häiritä kohtuuttomasti eikä yhteiskunnalle aiheuttaa tahallaan kustannuksia. Muuten kukin taaplatkoon tyylillään. Sosiaalisesti vastuullisella politiikalle pidämme puolestaan huolta heikoimmista ja siitä, että yhteiskunnan ihmiset ovat suhteellisen tasa-arvoisia. Tämä ylläpitää ennen muuta yhteiskuntarauhaa ja on moraalisesti oikein.

      Konservatismi on jonkinlaista uskontoa myytteihin. Siinä asetetaan menneen maailman arvoja elämemme paaluiksi ja sivuutetaan järjen käytttö. Oikeistolaisuuden miellän vähän samaksi kuin itsekkyyden ja tunnekylmyyden.

      Minusta on ihan luontevaa, että varsinkin naiset voisivat äänestää fesmistipuoluetta. Itsekin miehenä kannatan feminismiä ja äänestänkin mieluummin naista kuin miestä vaaleissa. Uskon vakaasti, että yhteiskunta olisi parempi ja inhimillisempi paikka elää ja asua, jos sitä johtaisivat enemmän naiset kuin miehet.

      Meissä kaikissa on aimo annos sosialismia. Paras todiste siitä ovat perheet. Ne elävät hyvin yleisesti sosialististen tapojen mukaan. Jokaiselta vaaditaan perheissä kykjensä mukaan ja annetaan tarpeiden mukaan. Koko perhe-elämän perusta on hyvin sosialistinen. Itsekkyyden sijasta koko perheen etu asetetaan etusijalla hyvin monessa tapauksessa. Kun näin ei tapahdu, perhe yleenäs rikkoutuu avioeroon. Oma perheeni on ollut oikeinkin sosialistinen. Olen itse vaurastunut taloudellisesti, mutta jakanut omastani perheen hyväksi ihan kursailematta kunkin tarpeiden mukaan.

      • Anonyymi00012

        Konservatismi on pimeän päädyn ajattelua.


    • Anonyymi00007

      Lukekaa kirja:Premuzig "Miksi epäpätevistä miehistä tulee johtajia"

    • Anonyymi00013

      Olen pienituloinen ja asun maaseudulla. Olen arvomaailmaltani vasemmistolainen. Keskustaa voisin äänestää, jos puolue ei olisi talouspoliittisesti niin oikealla (vaan mieluummin pikkuisen vasemmalla), ja puolustaisi voimakkaammin ihmisoikeuksia ja ympäristöasioita. Maaseudun puolustaminen on sinänsä minulle tärkeää, mutta noiden muiden syiden vuoksi ääni menee vasemmistolle. Keskustallahan on ollut joitakin ehdokkaita, jotka ovat liberaaleja ja keskimääräistä enemmän vasemmalla, kuin muut keskustalaiset, mutta heidän äänestämisen koen turhana, koska puolueen linja on kuitenkin enemmän oikeistolainen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      784
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      24
      447
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      417
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      406
    Aihe