Genitaalialuernherpes

Anonyymi-ap

Minulla todettiin sukupuoliherpes 14v sitten.. Olin jo tuolloin mieheni kanssa parisuhteessa Yhdessä oltu 20v. Mies on ainoa jonka kanssa olen ollut yhdynnässä. Mies on sanonut samaa, ettei ole ollut muita seksikumppaneita. Olin 17v kun alettiin seurustelemaan ja mies 20. Mistä jerpes voi olla tarttunut?

16

483

Äänestä

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Joskus vastaukset ovat sellaisia mitä ei haluaisi kuulla. Haluaisi luottaa ja uskoa hyvää toisesta. Yleensä se todennäköisin vaihtoehto on se mikä on totta. Tapauksessasi on kuitenkin seksivälitteinen tauti. Hyvin selvä tilanne.

    • Anonyymi00002

      Oiskohan mies saanut sen pikkujouluista jossa on sortunut humalatilassa ns. miesten väliseen jonkun homoseksuaalin kanssa?🤔 Kannattaa olla yhteydessä miehen esimieheen jotta mies voidaan ohjata työterveyteen ja terapiaan.

      • Anonyymi00006

        Taidat ihan itse olla terapian tarpeessa kuvitelminesi.
        Tsekkaapas miten herpes tarttuu.


      • Anonyymi00007

        Taidat ihan itse olla terapian tarpeessa kuvitelminesi.
        Tsekkaapas miten herpes tarttuu.


    • Anonyymi00003

      Vuosia sitten gyne sanoi kaverilla olevan huuliherpes genitaalialueella.
      Ja että se voi puhjeta esim. stressin aikana.
      Eli ei tarvitse olla ollut tartuntaa ennen sun oireita, voi olla ollut teidän kummankin elimistössä piilevänä.
      Terveyskirjasto:
      "Noin 60–70 % suomalaisista aikuisista kantaa herpesvirusta, osa oireettomana.
      HSV-1 (huuliherpes): Yleisin muoto, joka tarttuu yleensä jo lapsuudessa tai nuorena. Suuri osa kantajista on oireettomia."

      • Anonyymi00011

        Joo mutta sukupuoliherpes on aivan eri asia


    • Anonyymi00004

      Vuosia sitten gyne sanoi kaverilla olevan huuliherpes genitaalialueella.
      Ja että se voi puhjeta esim. stressin aikana.
      Eli ei tarvitse olla ollut tartuntaa ennen sun oireita, voi olla ollut teidän kummankin elimistössä piilevänä.
      Terveyskirjasto:
      "Noin 60–70 % suomalaisista aikuisista kantaa herpesvirusta, osa oireettomana.
      HSV-1 (huuliherpes): Yleisin muoto, joka tarttuu yleensä jo lapsuudessa tai nuorena. Suuri osa kantajista on oireettomia."
      Jutelkaa ja luottakaa niihin puolisoihinne, ei aina pidä ajatella pahaa ja epäillä toista.

      • Anonyymi00012

        Kumpi teistö käy gynellä,ette taida kumpikaa tarvita gynegologua,olette valehtelijoita!


    • Anonyymi00005

      Miksi yllytetään heti epäilemään puolisoa? Saatteko siitä hyvän olon?
      Jutelkaa ja luottakaa niihin puolisoihinne, ei aina pidä ajatella pahaa ja epäillä toista.

    • Anonyymi00008

      Hän on pettänyt sinua. Muuta vaihtoehtoa ei ole. Älä usko mitään pskaa.

    • Anonyymi00009

      Väittäsin että jompikumpi teistä valehteli toinen toiselleen tai miehesi on käynyt huorissa yhdessä olo aikananne

    • Anonyymi00010

      Hyvä, että heti 14 vuoden harkinnan jälkeen päätit kysyä asiaa täällä.

      • Anonyymi00013

        Omaan aloitukseen on helppo vastailla vai mitä olga?


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Omaan aloitukseen on helppo vastailla vai mitä olga?

        Tuota olen ihmetellyt,ett teillä on aina naapurit hampaissa,ottakaahanne iltatropit ja olga tuohan takaisin pikkuhiljaa,mitä olet vienyt,koska olen ottanut selvää,eikä sulla ole mitään oikeutta tuollaiseen! Joko tuot kaiken takaisin ta sit maksat!


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Omaan aloitukseen on helppo vastailla vai mitä olga?

        Taasko sinä juopottelet.


      • Anonyymi00016

        Tuttuva kertoi silloin että huuliherpes voi näkyä positiivisenä tuloksena genitaalialueella,kehotti luottamaan mieheeni joka vannoi useampaan kertaan ettei ole koskaan ollut muiden kanssa. Uskoin ja unohdin. Mutta asia on noussut uudelleen mieleeni koska alapään oireet palasivat yli 10v tauon jälkeen. Mulla on nyt sekavaa tietoa asiasta Toiset sanoo että huuliherpes ei voi olla alapäässä ja toiset sanoo että voi olla. Mulla ei oo ollut tarvetta pettäää tai olla muutenkaan muiden miesten kanssa. Mulle on riittänyt tämä yksi hyvin. Elämässä on muutakin kuin seksi. Mun ei tarvi hakea seksiä muualta.
        MUTTA miksikö mietin.. Siksi kun mies on tullut hirveän etäiseksi muutoinkin ja kiukkuiseksi. Päässäni alkanut pyörimään kaikenlaisia tuskaisia epäilyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      92
      2123
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1373
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1034
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      226
      991
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      856
    6. 95
      853
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      744
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      741
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      727
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      92
      690
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. 46
      632
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      621
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      27
      503
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      470
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      464
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    Aihe